Sisukord
Kliima
Tänane leht
07.03.2020
Eesti Õpilase haigestumine tõi kooli sulgemise (1) Eesti Kongressil tõusis fööniks tuhast (8) Postimehe kultuurijuht Heili Sibrits kirjutas parima arvamusloo (2) Majandus Koroona näppas Marilt raha Välismaa Kohus: Dubai šeik korraldas oma laste röövimise Moskva lubab naised metrooronge juhtima Soome sõdureid süüdistatakse ajateenijate piinamises (1) Koroona vari laiub suurõppuse kohal (2) Arvamus Hübriidsõjas peaminister Kyriakos Mitsotakis (3) Üleöö kuumimaks nimeks (1) Areng karjääri lõpuni Eesti lennunduse valguskiir Juhtkiri: mida teha ja mida mitte teha (3) Marti Aavik: vesiniku-Eesti (2) Kultuur VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Päris elu kunstnik Flo Kasearu Digikultuur. Andmestuv kultuuripärand Sport FISi ametnikud tahavad Holmenkolleni suusapühamut teotada Jaanus Kriiski kolumn: head sportlikku naistepäeva! (1) Autospordiliidus otsitakse muutusi ja sihti, mitte paleepööret Kliima Tuleviku-Eesti keskmes on vesinik (13) Merendus Amet korraldab laevaliine saarterahva tagaselja AK Reis riiki, millest keegi midagi ei tea VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Päris elu kunstnik Flo Kasearu Digikultuur. Andmestuv kultuuripärand „Mäepealse lood“ – kellele ja milleks? Kas tõde pole endiselt olemas? Aja auk. Teismelise märg unenägu Juurikas. Tants pika tüdrukuga Nädala plaat. Kõrgepingepostidest inspireeritud närvikirev meistriteos Juurikas. Naistepäev Arter Rääkimata lugu: Kuuenda korruse padruniladu Karl Vaino tarbeks (7) Pole paremaid ja halvemaid aegu, on vaid nüüd ja praegu (2) Kliimavõitlus osutus Greta Thunbergi perele päästerõngaks (41) Seksi ja nalja saab alati liiga vähe! Tummine tükike Jaapanit: esimesed yakitori-vardad Eestis VIDEO. Twerk – häbematult seksikas tants (5) Koenigsegg Gemera ja teised, mida me oleks näinud Genfi autonäitusel, kui see oleks toimunud Kuidas me teame, milline koroonaviirus välja näeb? Mantlite missivõistlus Võitlus Ameerika hinge eest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tuleviku-Eesti keskmes on vesinik

7 min lugemist
  • Vesinikutehnoloogia muutub iga päevaga odavamaks
  • Mujal maailmas vesinikutransport juba toimib
  • Maagaas on konkurentsivõimeline vaid maksuäparduse tõttu
Vesiniku salvestamine ja kasutamine. FOTO: Pm FOTO: Pm

Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel on praegu koostamisel Eesti vesiniku tegevuskava ja Eesti vesinikutehnoloogiate eskiis, mille põhijooned paneb paika akadeemik Enn Lust.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Miks on vesinik oluline? Näiteks saab sellest kodumajapidamises ise elektrit toota ja kui järjekordne torm elektriliinid rivist välja viib, pole vaja nädal aega montööre oodata. Kui kodus on vesinikuballoon, elektrolüüser ja kütuseelement, saab kuni liinide kordategemiseni ise elektrit teha. Veel parem, kui majja tuleb gaasitrass, sest vesinikku saab teha ka maagaasist. Ning erinevalt elektrivõrkudest gaasitrassid nii lihtsalt rivist välja ei lähe.

Peale selle vabastab vesinik meid fossiilkütuste taagast ja aitab oluliselt vähendada CO2 sattumist atmosfääri. Ja mis kõige olulisem, hoiab ära inimesele ohtlike lämmastikoksiidide ja nanotolmu sattumise õhku.

Kütuseelement töötab kahtepidi

Vesinikust saab elektrit toota tahkeoksiidkütuseelementidega. See toimub ilma põlemiseta, kõrvalsaaduseks vaid vesi. Samuti töötab kütuseelement pöördprotsessis ehk teistpidi, mis tähendab, et sellega on võimalik päikese ja tuuleenergia ülejääki elektrolüüsi teel väga suure kasuteguriga muundada vesinikuks, mida saab salvestada.

Lusti sõnul on Eesti vesinikuvisiooni aluseks eeldus, et Eestisse rajatakse suuremastaabilised tuule- ja päikesepargid, mis võimaldab odavalt vesinikku toota. Elektrienergia üks põhiline probleem on teatavasti selle salvestamine. Tuule- ja päikeseenergiat saab toota vaid siis, kui parajasti tuult või päikest on. Aga kui parajasti on võrgus elektrit liiga palju või on selle hind liiga odav, siis pole kasulik seda kohe võrku saata. Siin tulebki appi vesinikutehnoloogia.

06.03.2020 09.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto