Sisukord
Arvamus
Tänane leht
07.03.2020
Eesti Õpilase haigestumine tõi kooli sulgemise (1) Eesti Kongressil tõusis fööniks tuhast (8) Postimehe kultuurijuht Heili Sibrits kirjutas parima arvamusloo (2) Majandus Koroona näppas Marilt raha Välismaa Kohus: Dubai šeik korraldas oma laste röövimise Moskva lubab naised metrooronge juhtima Soome sõdureid süüdistatakse ajateenijate piinamises (1) Koroona vari laiub suurõppuse kohal (2) Arvamus Hübriidsõjas peaminister Kyriakos Mitsotakis (3) Üleöö kuumimaks nimeks (1) Areng karjääri lõpuni Eesti lennunduse valguskiir Juhtkiri: mida teha ja mida mitte teha (3) Marti Aavik: vesiniku-Eesti (2) Kultuur VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Päris elu kunstnik Flo Kasearu Digikultuur. Andmestuv kultuuripärand Sport FISi ametnikud tahavad Holmenkolleni suusapühamut teotada Jaanus Kriiski kolumn: head sportlikku naistepäeva! (1) Autospordiliidus otsitakse muutusi ja sihti, mitte paleepööret Kliima Tuleviku-Eesti keskmes on vesinik (13) Merendus Amet korraldab laevaliine saarterahva tagaselja AK Reis riiki, millest keegi midagi ei tea VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Päris elu kunstnik Flo Kasearu Digikultuur. Andmestuv kultuuripärand „Mäepealse lood“ – kellele ja milleks? Kas tõde pole endiselt olemas? Aja auk. Teismelise märg unenägu Juurikas. Tants pika tüdrukuga Nädala plaat. Kõrgepingepostidest inspireeritud närvikirev meistriteos Juurikas. Naistepäev Arter Rääkimata lugu: Kuuenda korruse padruniladu Karl Vaino tarbeks (7) Pole paremaid ja halvemaid aegu, on vaid nüüd ja praegu (2) Kliimavõitlus osutus Greta Thunbergi perele päästerõngaks (41) Seksi ja nalja saab alati liiga vähe! Tummine tükike Jaapanit: esimesed yakitori-vardad Eestis VIDEO. Twerk – häbematult seksikas tants (5) Koenigsegg Gemera ja teised, mida me oleks näinud Genfi autonäitusel, kui see oleks toimunud Kuidas me teame, milline koroonaviirus välja näeb? Mantlite missivõistlus Võitlus Ameerika hinge eest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marti Aavik: vesiniku-Eesti

2 min lugemist
Marti Aavik. FOTO: Postimees

Lugege tänase lehe keskkonnakülgedelt lugu vesinikutehnoloogiatest. Elektrit on meil vaja, tahaks olla soojas toas ja kihk on käia põnevais paigus (tahaks lennata, vurinal autos veereda jpm… kui viirus ükskord taganeb).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Laias joones üldistades on tuulikute (või ka tuumajaamade) juures vesiniku tootmine sama, mis vilja sügisel aita panemine. Salvestamisel on alati hind, on kaod. Ometi, nii nagu me ei suuda lõikuspeol kogu vilja aasta peale ette ära süüa, ei lange (elektri)energia tootmise ja tarbimise tipphetked tingimata üks ühele kokku.

Vesinikku saab varuda, kui tuul puhub. Seda saab sarnaselt naftakütustega pumbata rongide, autode, laevade ja lennukite paakidesse ning sõita siis, kui süda lustib või kunde rahaga ahvatleb. Ja mis veel toredam, seda saaks teha Eestis nii, et tarvitame omamaist toodangut, nagu hoogsalt põlevkivi põletasime.

Usutav alguspunkt vesinikumajandusele Eestis oleks, et Rail Balticu rongid ei vuhiseks rööpaid mööda mitte traatidest elektrit haarates, vaid ise vesinikust elektrit tehes. Selles asjas on kuuldavasti bürokraatlikke takistusi. Näiteks RBd rahastava Euroopa Liidu poolt, sest vististi ei osanud keegi paberite koostamise ajal vesinikuronge tõsiselt võtta – tegutsemiskoht poliitikutele ning ametnikele muidugi kah.

06.03.2020 09.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto