Sisukord
Välismaa
Tänane leht
09.03.2020
Eesti Nutikodu muudab häkitavaks isegi külmiku ja elektripirni (1) «Kui keegi köhib, siis kõik põgenevad!» (3) Aukliku tänava elanikud tegid rannasõu Linn nõuab töötult invaliidilt kodu lammutamise eest tasu (4) Postimees rikkus head ajakirjandustava (1) Majandus «Ametnikud ja poliitikud mängivad tikkudega» (3) GALERII ⟩ Ansip nõuab Eesti hea maine taastamist (33) Välismaa Hollandis algab MH17 allatulistajate kohtuprotsess (7) Biškeki naistemarssi ründasid maskides jõuk ja politsei Saudi kroonprints kõrvaldas viimased rivaalid (1) Põhja-Iirimaa verisel pühapäeval venna kaotanu on 48 aastat õiglust oodanud Arvamus Juhtkiri: naise õigus olla (9) Kadri Kuulpak: viinast ja vabadusest (13) Arne-Lembit Kööp: keskhaigla must neljapäev (42) Rait Maruste: eestlaste õigused ja inimõigused (3) Kaire Jakobson: Eesti on muutumas kloostriks (1) Põhiseaduse riive (3) Meie Eesti Mihkel Kunnus: kas kool tõrjub perekonna välja? (8) Mihkel Kunnus: uue toimetaja tere (5) Mihkel Kunnus: elukestev õpe kui arengupeetus (1) Kultuur Ka unistused põlevad Mõttekast mõttetusest Iggy Lond Malmborgi suus Portreefilm staaradvokaadist: kuidas portreteerida ikooni? Sport Hooaja lõppakord kõlas Ilvese jaoks liiga vara Finaalturniir toimub Pärnu ja Avo Keeleta Embrich tõestas, et teda on vara maha kanda Indrek Reinbok: Jõesaar noppis mõnegi lauapalli, mis oli peaaegu vastaste oma Favoriidid vutiaasta avalahingutes ei vääratanud, tartlased alustasid võidukalt Tartu Raimu Hanson: elutöö tehtud, mis edasi? (1) Erkki Bahovski: igaühele planeetidevaheline malekongress (1) Puurmani rahvas kaebab Põltsamaa valla kohtusse (1) Koroonahirm kummitab ka kohalikke ettevõtteid Langel valmis Baltimaade suurim kardihall Sipsik on, Sipsik jääb, Sipsik olema peab! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Põhja-Iirimaa verisel pühapäeval venna kaotanu on 48 aastat õiglust oodanud

7 min lugemist
  • 1972. aasta 30. jaanuaril tapsid Briti sõdurid Derrys 14 meeleavaldajat.
  • John Kelly kaotas verisel pühapäeval oma noorema venna Michaeli.
  • John on õigust nõudnud 48 aastat, kuid kedagi pole siiani süüdi mõistetud.
  • Ainsana esitatakse süüdistus varjunime sõdur F all tuntud endisele seersandile.
John Kelly kaotas verisel pühapäeval oma noorema venna Michaeli, kelle maha laskja teo eest kohtu ette aga ei jõua.  FOTO: Madis Veltman

«Ta suri selle hoone ees, peatänaval, barrikaadide taga,» kirjeldas tugeva iiri aktsendiga kõnelenud hallipäine John Kelly 48 aastat tagasi Põhja-Iirimaal Derry linnas juhtunut. «Minu väikevend Michael Kelly mõrvati verisel pühapäeval, see oli tema päris esimene protestimarss.»

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ka John Kelly ise oli sel saatuslikul päeval Derry Bogside’i linnaosas nende tuhandete katoliiklaste seas, kes olid protestimarsiga tänavale tulnud, et nõuda ​Briti võimudelt protestantidega võrdset kohtlemist.

Enamuses katoliiklik ja vabariiklikult meelestatud linn oli aastakümneid kannatanud unionistide halva valitsemise all. Derrys oli normiks saanud, et valimissüsteemiga manipuleerimise tõttu tagati valimistel ikka ja jälle unionistide võit. Ka olid mitmel pool toimunud kokkupõrgete tõttu halvenenud suhted Põhja-Iirimaale korda valvama saadetud Briti sõdurite ja Iiri rahvuslaste vahel.

«Rääkisin temaga enne protestimarssi, kuna ta ei olnud kunagi varem osalenud. Soovitasin tal ettevaatlik olla. Pärast jutuajamist läks ta oma sõpradega ja mina oma sõpradega,» meenutas Kelly viimast jutuajamist oma toona 17-aastase vennaga.

07.03.2020 10.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto