Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.03.2020
Eesti Nutikodu muudab häkitavaks isegi külmiku ja elektripirni (1) «Kui keegi köhib, siis kõik põgenevad!» (3) Aukliku tänava elanikud tegid rannasõu Linn nõuab töötult invaliidilt kodu lammutamise eest tasu (4) Postimees rikkus head ajakirjandustava (1) Majandus «Ametnikud ja poliitikud mängivad tikkudega» (3) GALERII ⟩ Ansip nõuab Eesti hea maine taastamist (33) Välismaa Hollandis algab MH17 allatulistajate kohtuprotsess (7) Biškeki naistemarssi ründasid maskides jõuk ja politsei Saudi kroonprints kõrvaldas viimased rivaalid (1) Põhja-Iirimaa verisel pühapäeval venna kaotanu on 48 aastat õiglust oodanud Arvamus Juhtkiri: naise õigus olla (9) Kadri Kuulpak: viinast ja vabadusest (13) Arne-Lembit Kööp: keskhaigla must neljapäev (42) Rait Maruste: eestlaste õigused ja inimõigused (3) Kaire Jakobson: Eesti on muutumas kloostriks (1) Põhiseaduse riive (3) Meie Eesti Mihkel Kunnus: kas kool tõrjub perekonna välja? (8) Mihkel Kunnus: uue toimetaja tere (5) Mihkel Kunnus: elukestev õpe kui arengupeetus (1) Kultuur Ka unistused põlevad Mõttekast mõttetusest Iggy Lond Malmborgi suus Portreefilm staaradvokaadist: kuidas portreteerida ikooni? Sport Hooaja lõppakord kõlas Ilvese jaoks liiga vara Finaalturniir toimub Pärnu ja Avo Keeleta Embrich tõestas, et teda on vara maha kanda Indrek Reinbok: Jõesaar noppis mõnegi lauapalli, mis oli peaaegu vastaste oma Favoriidid vutiaasta avalahingutes ei vääratanud, tartlased alustasid võidukalt Tartu Raimu Hanson: elutöö tehtud, mis edasi? (1) Erkki Bahovski: igaühele planeetidevaheline malekongress (1) Puurmani rahvas kaebab Põltsamaa valla kohtusse (1) Koroonahirm kummitab ka kohalikke ettevõtteid Langel valmis Baltimaade suurim kardihall Sipsik on, Sipsik jääb, Sipsik olema peab! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Kuulpak: viinast ja vabadusest

2 min lugemist
  • Alkoholimüügi piiramine meelelahutusasutustes on hea otsus
  • Piirang aitab parandada avalikku korda ja vähendada liigtarbmist
  • Lõppkokkuvõttes jääb igaühele endale vabadus hoiduda liigsest pitsist
Kadri Kuulpak FOTO: Erakogu FOTO: Erakogu

Kiidan Tallinna otsust jätta kasiinode ja klubide külastajad öösel ­kolmeks tunniks, kõrtsides neljaks tunniks kärakata. Seda seetõttu, et vanalinna baarid pole turvalisuse – võiks öelda ka tsiviliseerituse – tagamiseks pingutanud. Tasub vaid vaadata varahommikusi fotoreportaaže nn Bermuda kolmnurgast ehk vanalinna baaride tuiksoonest.

Loomalikud vaatepildid saavad teoks, sest klubidel puudub vastutus. See ei ole aga igal pool nii. Põhjamaades levib praktika, kus klubi vastutab selle eest, et kliendid koju jõuaksid. Kui vaja, kirjutab klubi ka taksoarve enda kulule. Siinmail kuuleme aga aeg-ajalt peolt koju jalutanuist, kes koju ei jõuagi. Koju jalutamistest, mida saaks ära hoida.

Ent siinkohal võib ka linn endale tuhka pähe raputada. Avaliku korra ja rahva tervise parandamiseks leidub ka rohkem kastist-välja-viise.

Kuulsin hiljaaegu, et Hollandis Rotterdamis leiab klubide juurest müraandurid. Kui müra ületab kriitilise piiri, sekkuvad linnavahid, kes Eestis oleksid sisuliselt abipolitseinikud. Päästetöötajad tiirutavad vanalinnas ringi nagunii, kuid politseinikke ainult müraga rakkes hoida oleks vale. Korrapidajad tuleks leida omavalitsusel.

PÄEVA KOMM

Kainuseteel püsimiseks tuleb vältida inimesi, kohti ja asju, mis liigtarbima meelitavad. Vabadus missugune.

Muuhulgas soovib Tallinn oktoobrist jõustuva muudatusega noorte väärtushinnanguid muuta. Mujal maailmas tegelevad sellega lastekaitsetöötajad, kes jagavad klubide kandis teatmikke. Niisiis võiks alkoholimüügi piiramise kõrval veel asju proovida.

Lugesin pealinna piirangumääruse otsust puudutavat seisukohta, mis ütles, et mida rohkem keelde ja regulatsioone, seda vähem vabadust. Loogiline, kas pole? Ent alkohol kui mõnuaine ei ole minu jaoks vabaduse võrdkuju. Usun, et kirjutanu pidas silmas vabadust otsustada ka selle üle, et kell viis hommikul enam järgmist shot’i ei joo.

Siiski on mul alkoholi müümise piirangu kontekstis raske selle mõttega nõustuda. Tahame, et riik oleks teenuste, raha ja toega olemas, kui põhi käes. Miks mitte püüda sinna jõudmist ennetada.

Sõltuvuse ja vabaduse seostest mõtlemiseks sobib Linnateatri lavastus «Inimesed, kohad ja asjad». Nagu pealkiri ütleb, tuleb kainuseteel püsimiseks vältida inimesi, kohti ja asju, mis liigtarbima meelitavad. Vabadus missugune.

Seotud lood
07.03.2020 10.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto