Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.03.2020
Eesti Nutikodu muudab häkitavaks isegi külmiku ja elektripirni (1) «Kui keegi köhib, siis kõik põgenevad!» (3) Aukliku tänava elanikud tegid rannasõu Linn nõuab töötult invaliidilt kodu lammutamise eest tasu (4) Postimees rikkus head ajakirjandustava (1) Majandus «Ametnikud ja poliitikud mängivad tikkudega» (3) GALERII ⟩ Ansip nõuab Eesti hea maine taastamist (33) Välismaa Hollandis algab MH17 allatulistajate kohtuprotsess (7) Biškeki naistemarssi ründasid maskides jõuk ja politsei Saudi kroonprints kõrvaldas viimased rivaalid (1) Põhja-Iirimaa verisel pühapäeval venna kaotanu on 48 aastat õiglust oodanud Arvamus Juhtkiri: naise õigus olla (9) Kadri Kuulpak: viinast ja vabadusest (13) Arne-Lembit Kööp: keskhaigla must neljapäev (42) Rait Maruste: eestlaste õigused ja inimõigused (3) Kaire Jakobson: Eesti on muutumas kloostriks (1) Põhiseaduse riive (3) Meie Eesti Mihkel Kunnus: kas kool tõrjub perekonna välja? (8) Mihkel Kunnus: uue toimetaja tere (5) Mihkel Kunnus: elukestev õpe kui arengupeetus (1) Kultuur Ka unistused põlevad Mõttekast mõttetusest Iggy Lond Malmborgi suus Portreefilm staaradvokaadist: kuidas portreteerida ikooni? Sport Hooaja lõppakord kõlas Ilvese jaoks liiga vara Finaalturniir toimub Pärnu ja Avo Keeleta Embrich tõestas, et teda on vara maha kanda Indrek Reinbok: Jõesaar noppis mõnegi lauapalli, mis oli peaaegu vastaste oma Favoriidid vutiaasta avalahingutes ei vääratanud, tartlased alustasid võidukalt Tartu Raimu Hanson: elutöö tehtud, mis edasi? (1) Erkki Bahovski: igaühele planeetidevaheline malekongress (1) Puurmani rahvas kaebab Põltsamaa valla kohtusse (1) Koroonahirm kummitab ka kohalikke ettevõtteid Langel valmis Baltimaade suurim kardihall Sipsik on, Sipsik jääb, Sipsik olema peab! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rait Maruste: eestlaste õigused ja inimõigused

3 min lugemist
  • Inimõigusi on suur hulk ning nad on erinevad oma sisult ja siduvuselt.
  • Eestlaste õigustest rääkides tekib küsimus, keda me määratleme eestlasteks.
  • Meie kodakondsuspoliitika aluseks on vere- ehk põlvnemise põhimõte.
Õigusteadlane Rait Maruste FOTO: Urmas Luik/Pärnu Postimees FOTO: Urmas Luik/Pärnu Postimees

Väidetavalt Hando Runnelile omistatud ütlus, et kõigepealt eestlaste õigused ja siis inimõigused, kutsub järelemõtlemisele.

Võimalik, et see ütlus on kontekstiline ja mõistetav tausta teades ning ei vääriks erilist tähelepanu. Samas, iseseisvalt on see sedavõrd tugeva sõnumiga, et vajab pikemat arutlemist ja hindamist. Kuna õiguste ja vabaduste teema on saanud laiema kandvuse ka tänases eesti ühiskondlikus elus, siis peaks arutlema, kuivõrd selline mõtlemine ja hoiak on adekvaatne ning asjakohane.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kas on olemas mingid erilised, ainult eestlastele omased ja neile kuuluvad õigused? Sellised, mis on esmased üldiste inimõiguste ees. Kui need on olemas, siis millised? Ja keda üldse saab määratleda eestlasena?

Inimõigusi on suur hulk ning nad on erinevad oma sisult ja siduvuselt. Neid kõiki ühte patta panna ja sellelt pinnalt üldistusi teha on ebaõige.

07.03.2020 10.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto