Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.03.2020
Eesti Nutikodu muudab häkitavaks isegi külmiku ja elektripirni (1) «Kui keegi köhib, siis kõik põgenevad!» (3) Aukliku tänava elanikud tegid rannasõu Linn nõuab töötult invaliidilt kodu lammutamise eest tasu (4) Postimees rikkus head ajakirjandustava (1) Majandus «Ametnikud ja poliitikud mängivad tikkudega» (3) GALERII ⟩ Ansip nõuab Eesti hea maine taastamist (33) Välismaa Hollandis algab MH17 allatulistajate kohtuprotsess (7) Biškeki naistemarssi ründasid maskides jõuk ja politsei Saudi kroonprints kõrvaldas viimased rivaalid (1) Põhja-Iirimaa verisel pühapäeval venna kaotanu on 48 aastat õiglust oodanud Arvamus Juhtkiri: naise õigus olla (9) Kadri Kuulpak: viinast ja vabadusest (13) Arne-Lembit Kööp: keskhaigla must neljapäev (42) Rait Maruste: eestlaste õigused ja inimõigused (3) Kaire Jakobson: Eesti on muutumas kloostriks (1) Põhiseaduse riive (3) Meie Eesti Mihkel Kunnus: kas kool tõrjub perekonna välja? (8) Mihkel Kunnus: uue toimetaja tere (5) Mihkel Kunnus: elukestev õpe kui arengupeetus (1) Kultuur Ka unistused põlevad Mõttekast mõttetusest Iggy Lond Malmborgi suus Portreefilm staaradvokaadist: kuidas portreteerida ikooni? Sport Hooaja lõppakord kõlas Ilvese jaoks liiga vara Finaalturniir toimub Pärnu ja Avo Keeleta Embrich tõestas, et teda on vara maha kanda Indrek Reinbok: Jõesaar noppis mõnegi lauapalli, mis oli peaaegu vastaste oma Favoriidid vutiaasta avalahingutes ei vääratanud, tartlased alustasid võidukalt Tartu Raimu Hanson: elutöö tehtud, mis edasi? (1) Erkki Bahovski: igaühele planeetidevaheline malekongress (1) Puurmani rahvas kaebab Põltsamaa valla kohtusse (1) Koroonahirm kummitab ka kohalikke ettevõtteid Langel valmis Baltimaade suurim kardihall Sipsik on, Sipsik jääb, Sipsik olema peab! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Põhiseaduse riive

2 min lugemist
  • Põhiseaduse riivet esineb igal sammul, ka presidendi aastapäevakõnes
  • Tammsaare oleks võinud Pearu ja Andrese kirjutada must-valgemaks
  • Kuninganna Elisabeth II säilitab rahu hoolimata parlamendi käitumisest
Tarmo Pikner FOTO: ERIK PROZES/PM/SCANPIX BALTICS

Nüüdseks on vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi aastapäevakõne pulkadeks lahti võetud, sinimustvalgeks värvitud, läbi arutatud, hinnangud antud ja… arvesse võetud. Selles viimases ma päris kindel pole, sest õhku on jäänud mõned agad.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kõige üldisemalt kõnest – presidendilt said sugeda pea kõik. Kes teenitult, kes teenimatult. Teenimatult sai pihta ka meie sajandivanuseks saanud kirjanduskorüfee Tammsaare. No miks ta ei võinud oma tegelaskujud Andrese ja Pearu kirjutada rohkem mustvalgeteks karakteriteks. Sest, nagu kommentaatorid on selgeks teinud, oli Andres põhiliselt ikka hea, aga natuke paha ka. Pearu jällegi oli peamiselt paha, aga veidike ikkagi ka hea. Loomulikult tekitab selline peataolek segadust.

Piinlik olukord lahenes õnneks suurema paanikata (järgmise aastapäevani), sest nagu Erkki Koort õigesti tuvastas: «Tõde ja õigus» on ilukirjandus. Teisisõnu, las kirjandusteadlased (näiteks Maarja Vaino) analüüsivad ilukirjanduslike tegelaste ühiskonnakõlblikkust. Ja kolmandatsõnu, las poliitikud tsiteerivad ikka omasuguseid – poliitikuid. Isegi nõukaajal teadis iga kolhoosiesimees, et tsiteerida tuleb Brežnevit, Leninit või hullematel aegadel Stalinit, mitte Lutsu tegelasi Tootsi ja Arnot.

07.03.2020 10.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto