Sisukord
Meie Eesti
Postimees
09.03.2020
Eesti Nutikodu muudab häkitavaks isegi külmiku ja elektripirni (1) «Kui keegi köhib, siis kõik põgenevad!» (3) Aukliku tänava elanikud tegid rannasõu Linn nõuab töötult invaliidilt kodu lammutamise eest tasu (4) Postimees rikkus head ajakirjandustava (1) Majandus «Ametnikud ja poliitikud mängivad tikkudega» (3) GALERII ⟩ Ansip nõuab Eesti hea maine taastamist (33) Välismaa Hollandis algab MH17 allatulistajate kohtuprotsess (7) Biškeki naistemarssi ründasid maskides jõuk ja politsei Saudi kroonprints kõrvaldas viimased rivaalid (1) Põhja-Iirimaa verisel pühapäeval venna kaotanu on 48 aastat õiglust oodanud Arvamus Juhtkiri: naise õigus olla (9) Kadri Kuulpak: viinast ja vabadusest (13) Arne-Lembit Kööp: keskhaigla must neljapäev (42) Rait Maruste: eestlaste õigused ja inimõigused (3) Kaire Jakobson: Eesti on muutumas kloostriks (1) Põhiseaduse riive (3) Meie Eesti Mihkel Kunnus: kas kool tõrjub perekonna välja? (8) Mihkel Kunnus: uue toimetaja tere (5) Mihkel Kunnus: elukestev õpe kui arengupeetus (1) Kultuur Ka unistused põlevad Mõttekast mõttetusest Iggy Lond Malmborgi suus Portreefilm staaradvokaadist: kuidas portreteerida ikooni? Sport Hooaja lõppakord kõlas Ilvese jaoks liiga vara Finaalturniir toimub Pärnu ja Avo Keeleta Embrich tõestas, et teda on vara maha kanda Indrek Reinbok: Jõesaar noppis mõnegi lauapalli, mis oli peaaegu vastaste oma Favoriidid vutiaasta avalahingutes ei vääratanud, tartlased alustasid võidukalt Tartu Raimu Hanson: elutöö tehtud, mis edasi? (1) Erkki Bahovski: igaühele planeetidevaheline malekongress (1) Puurmani rahvas kaebab Põltsamaa valla kohtusse (1) Koroonahirm kummitab ka kohalikke ettevõtteid Langel valmis Baltimaade suurim kardihall Sipsik on, Sipsik jääb, Sipsik olema peab! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mihkel Kunnus: uue toimetaja tere

3 min lugemist
Meie Eesti toimetaja Mihkel Kunnus. FOTO: Konstantin Sednev

Üks levinud definitsioone kultuuri kohta on, et see on mittegeneetiline pärilikkus, see, mida ei pärita bioloogiliselt, vaid näiteks õpetamise teel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Siin pole raske näha, kui keskne on hariduse roll kultuuris. Kõige avaramas tähenduses need mõisted vaat et kattuvad. Vastse toimetajana olen kokku pannud oma esimesed Meie Eesti haridus- ja teadusküljed, millest peaks paistma maailmavaade ja arutlustasand, millest lähtun ja mille üle kutsun edaspidi polemiseerima.

Niisiis, kuigi praegu on kombeks nõrkemiseni jutlustada loovusest, teeb inimese liigina nii eriliseks tema erakordne õpetamis- ja õppimisvõime. Tõelist loovust esineb haruharva mõnel üksikul isendil, aga kui midagi on leiutatud, hakkavad liigikaaslased seda erakordselt tõhusalt matkima. Võtke või jalgratta leiutamine ehk miski, mida kõnekäänd omapäi korrata ei soovita. Tegu on võrratu leiutisega, imelihtsa seadeldisega, mis võimaldab lisaenergiaallikat kasutamata hüppeliselt suurendada inimese liikumiskiirust ja -ulatust. Ometi on see väga hiline leiutis. Jalgratas enam-vähem praegusel kujul loodi 19. sajandi lõpul. See on hilisem kui sisepõlemis-, elektri- või aurumootor. Rongid ja laevad on sellest vanemad. Ometi on see imelihtne: korra näinuna on seda võimalik õige lihtsalt järele teha, matkida. Ja matkimine on üks olulisemaid õppimisviise.

Seda, kui väike on hariduse mõju tehnilisele ja praktilisele loovusele, on näitlikustanud mõjukas mõtleja Nassim Taleb faktiga, et enne lendas inimene Kuule, kui taipas lennujaamas reisikohvrile rattad alla kruvida. Taas üks imelihtne ja matkitav leiutis, mis hõlbustab elu tohutult, aga on oma ainuleiutatuses nagu inimeste üldise loomevõime pilkamiseks loodud. Ei, see polnud nii, et inimesed kõikjal, kus tuli kohvrit pikka maad vedada, taipasid sellele rattad alla kruvida. Hoopis ühel meisterdajal oli selline geniaalne välgatus ja siis kõik matkisid ahvikiirusel. Nii inimkond areneb.

07.03.2020 10.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto