Küsimusele, kuidas kaitsta töötajaid nakkuse eest, vastas Adlas, et töötajate kindluse mõttes on neil seljas kaitsekostüümid. «Meie ülesanne on kaitsta töötajaid 110 protsenti, et oleks kindlus, et meedik läheb pärast vahetust tervena koju.»
Kiirabi väljakutsete arv on suurenenud ning koormuse kasvu on tunda. «Praegu on gripihooaeg ning igal aastal on meil sel ajal tipptund. Patsiendid vahetuvad – vahel on lapsed rohkem haiged, vahel vanainimesed. Sel aasta on rohkem lapsed haiged,» ütles Adlas, lisades, et koroonaviirusega seoses töötavad nad eesliinil ja selline koormuse suurenemine on normaalne.
Koroonaviiruse proove võtab Tallinnas kiirabi päevas keskmiselt 12–16 tükki. Ka anonüümsust palunud parameedik on sõitnud kaheliikmelises brigaadis, mis tegelebki otseselt koroonaviiruse kahtlusega patsientidega.
«Üks võtab ninakaape ja hiljem lähevad need terviseameti laborisse,» ütles ta ja lisas, et ei oska öelda, kui palju täpselt ta proove on võtnud. Küll aga on ta täheldanud, et viirusekahtlusega inimesed reageerivad üle. «Inimesed, kes kahtlustavad, et neil on koroona, lähevad alati paanikasse ja mõtlevad täiesti üle,» nentis ta.
Kuidas proove võetakse?
Kaheliikmeline brigaad, kes võtab kodudes koroonaviiruse proove, töötab iga päev kella 10–18, ülejäänud ajal reageerib tavaline kolmeliikmeline kiirabibrigaad.
Avalike kohtade puhul nagu lennujaam ja sadam reageerib ööpäev ringi kolmeliikmeline kiirabibrigaad, mis toimetab inimese haiglasse.
Proovi võtmine toimub vatipulgaga, mis pannakse inimesele ninaneelu. Seejärel pannakse vatipulk katsutisse ja see omakorda kotikesse. Proovi toimetab üksus terviseameti laborisse.
Proovide tulemustest informeerib terviseamet haigla valveametnikku, kes omakorda tegeleb patsiendiga.