Sisukord
Eesti
Tänane leht
10.03.2020
Eesti Eesti inimesi tapab haige süda ja vale toit Viirus varitseb kaitsetuid meedikuid (8) Mälestati märtsipommitamises hukkunuid Koroona kultuuriväljal: suurima kahju kannab ilmselt filmitööstus Räpina lossi saal ajas kultuuriinimesed vallaga tülli Elamuskeskus toob Euroopa Liitu eestlastele lähemale (1) Majandus Nafta hind kukkus kokku (2) Aktsiaturge haaras üleüldine paanika (2) Kulla hind keeldus hüppamast (2) Naftasõjas saavad pihta õlitootjad Välismaa Naistele terendab USA valimistel lohutusauhind (1) Oslos lammutatakse Breiviki lõhutud hoone Šimpanside kultuur võetakse kaitse alla Šotimaa eksjuht astus vägistamiskatses süüdistatuna kohtu ette (1) Kohalik vaade ⟩ Türgi kasutab kannatusi psühholoogilise relvana (1) Arvamus Juhtkiri: börs tekitab peapööritust Aimar Altosaar: hea sõna on ka vaba (1) Aivar Kokk: välismaalaste seadus taotleb õiglast konkurentsi (1) Jaak Laineste: probleem pole mitte äpid, vaid taksoteenus (3) Marko Rillo: millist tööd õpetab tööõpetus? (9) Philippe Jourdan: paastuaja armastuse eeskuju Itaaliast Andi Hektor: pisikese viiruse õppetund (1) Päeva karikatuur Meie Eesti Erkki Koort: tšehhid ja meie e-koroona Vladimir Sazonov: Kremli jalajäljed Tšehhis (1) Kultuur Iha täisväärtusliku elu järele Sulajäätisega sügavike kohal Seda filmi ei taha kinod näidata (6) Sport Kas Tokyo OM toimub? Port: 50:50 ÜLEVAADE ⟩ Kas Kalev/Cramo murrab VTBs play-off'i, aga Žalgiris Euroliigas? Tervis Eesti inimesi tapab haige süda ja vale toit Tartu Hologramm haiglas köidab last, ja valu nagu polegi Linna polikliinik kolib vähem kui kahe aasta pärast uude majja Järgmisel nädalal lõppeb viimase 150 aasta kõige soojem talv Kirjanduslinnas Tartus töötab tänavu taas kaks külaliskirjanikku Näitusel avaneb kunstitöötaja hingeelu Villu Päärt: teemapäev «Ära püüagi elada maal!» (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti inimesi tapab haige süda ja vale toit

3 min lugemist
Rahvatervishoiu teadur Mikk Jürisson kinnitab, et enamik haiguste riskifaktoritest on välditavad ja selles on suur roll inimesel endal. FOTO: Erakogu

Eestis sureb igal aastal üle 15 000 inimese ja nendel surmadel ei ole koroonaviirusega mingit pistmist. «Pooled surmadest on põhjustatud südame-veresoonkonna haigustest, mis on meie suurim murekoht,» tõdes Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi rahvatervishoiu teadur doktor Mikk Jürisson.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Võrdluseks: Lääne-Euroopas on südamesurmade osakaal efektiivse ennetuse ja ravi toel langenud ühele kolmandikule. Neljandik surmadest on tingitud kasvajatest, teiste surmapõhjuste osakaal on väiksem. «Teadlastel on täna päris hea ülevaade nende haiguste riskiteguritest. Selgub, et 90 protsenti südame-veresoonkonna haigustest ja 45 protsenti kasvajatest on seotud eri riskifaktoritega,» tähendas Jürisson.

Kõige olulisem riskifaktor Eestis on Jürissoni sõnul kõrge vererõhk. Iga päev sureb Eestis kõrge vererõhu tüsistustesse kuni 13 inimest. Kui ajalooliselt on kõrget vererõhku loetud omaette haiguseks, siis tänapäeval käsitletakse seda järjest enam kui südamelihase infarkti või ajuinsuldi riskifaktorit, selgitas Jürisson.

09.03.2020 11.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto