Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.03.2020
Eesti Eesti inimesi tapab haige süda ja vale toit Viirus varitseb kaitsetuid meedikuid (8) Mälestati märtsipommitamises hukkunuid Koroona kultuuriväljal: suurima kahju kannab ilmselt filmitööstus Räpina lossi saal ajas kultuuriinimesed vallaga tülli Elamuskeskus toob Euroopa Liitu eestlastele lähemale (1) Majandus Nafta hind kukkus kokku (2) Aktsiaturge haaras üleüldine paanika (2) Kulla hind keeldus hüppamast (2) Naftasõjas saavad pihta õlitootjad Välismaa Naistele terendab USA valimistel lohutusauhind (1) Oslos lammutatakse Breiviki lõhutud hoone Šimpanside kultuur võetakse kaitse alla Šotimaa eksjuht astus vägistamiskatses süüdistatuna kohtu ette (1) Kohalik vaade ⟩ Türgi kasutab kannatusi psühholoogilise relvana (1) Arvamus Juhtkiri: börs tekitab peapööritust Aimar Altosaar: hea sõna on ka vaba (1) Aivar Kokk: välismaalaste seadus taotleb õiglast konkurentsi (1) Jaak Laineste: probleem pole mitte äpid, vaid taksoteenus (3) Marko Rillo: millist tööd õpetab tööõpetus? (9) Philippe Jourdan: paastuaja armastuse eeskuju Itaaliast Andi Hektor: pisikese viiruse õppetund (1) Päeva karikatuur Meie Eesti Erkki Koort: tšehhid ja meie e-koroona Vladimir Sazonov: Kremli jalajäljed Tšehhis (1) Kultuur Iha täisväärtusliku elu järele Sulajäätisega sügavike kohal Seda filmi ei taha kinod näidata (6) Sport Kas Tokyo OM toimub? Port: 50:50 ÜLEVAADE ⟩ Kas Kalev/Cramo murrab VTBs play-off'i, aga Žalgiris Euroliigas? Tervis Eesti inimesi tapab haige süda ja vale toit Tartu Hologramm haiglas köidab last, ja valu nagu polegi Linna polikliinik kolib vähem kui kahe aasta pärast uude majja Järgmisel nädalal lõppeb viimase 150 aasta kõige soojem talv Kirjanduslinnas Tartus töötab tänavu taas kaks külaliskirjanikku Näitusel avaneb kunstitöötaja hingeelu Villu Päärt: teemapäev «Ära püüagi elada maal!» (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aivar Kokk: välismaalaste seadus taotleb õiglast konkurentsi

3 min lugemist
  • Renditööjõu kasutamine võimaldab maksudest kõrvale hiilida
  • Äpitaksonduse reguleerimatus kahjustab taksosektori arengut
  • Tööandja peaks vastutama ka renditööjõu keeleoskuse eest
Aivar Kokk, riigikogu rahanduskomisjoni esimees. FOTO: Sander Ilvest

Välistööjõu ja jagamismajandusega seotud piirangud vajavad vaheauditit ja korralikku kontrolli, kirjutab riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk (Isamaa).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Riigikogu menetluses on välismaalaste seaduse muudatused, mille eesmärk on raskendada Eestis töötamise reeglite rikkumist ja kuritarvitamist. Plaanitavad muudatused aitavad lahendada nii maksudest kõrvale hiilimise kui ka illegaalsete välistöölistega seotud probleeme.

Enne kui keegi hakkab välistööjõudu puudutavat debatti summutama võõraviha väidetega, tuleb selgeks teha, millist probleemi lahendada üritatakse.

Selge on see, et Eesti on väike avatud majandusega riik ning ettevõtete tööjõuvajaduse rahuldamiseks tuleb siia igal aastal ajutiselt tuhandeid inimesi. Mõõdukas tööränne ei ole probleem, senikaua kuni see toimub Eesti seaduste järgi. Kui kokku lepitud võrdsetest konkurentsitingimustest hakatakse mööda hiilima, on meil probleem, mis vajab lahendamist.

On selge, et paljude tublide Eesti ettevõtjate seas on ka tööandjaid, kes hiilivad kõrvale maksude tasumisest. Selleks et Eesti riigi kehtestatud nõuetest kõrvale hiilida, kasutatakse enda Poolasse registreeritud renditööjõufirmasid.

Samuti ei ole ebatavaline, et paberil makstakse ajutisele välistööjõule seaduses nõutut keskmist palka, kuid tegelikkuses teeb töötaja 40 tunni asemel tööd 60 tundi nädalas. Sellise käitumise põhjus on pragmaatiline: ainult kasumile mõtlev ettevõtja saab seeläbi säästa maksude (ja olgem ausad, ka palga) pealt suuri summasid.

09.03.2020 11.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto