E, 4.12.2023

Aivar Kokk: välismaalaste seadus taotleb õiglast konkurentsi (1)

Aivar Kokk
, riigikogu rahanduskomisjoni esimees (Isamaa)
Copy
Aivar Kokk, riigikogu rahanduskomisjoni esimees.
Aivar Kokk, riigikogu rahanduskomisjoni esimees. Foto: Sander Ilvest

Välistööjõu ja jagamismajandusega seotud piirangud vajavad vaheauditit ja korralikku kontrolli, kirjutab riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk (Isamaa).

Riigikogu menetluses on välismaalaste seaduse muudatused, mille eesmärk on raskendada Eestis töötamise reeglite rikkumist ja kuritarvitamist. Plaanitavad muudatused aitavad lahendada nii maksudest kõrvale hiilimise kui ka illegaalsete välistöölistega seotud probleeme.

Enne kui keegi hakkab välistööjõudu puudutavat debatti summutama võõraviha väidetega, tuleb selgeks teha, millist probleemi lahendada üritatakse.

Selge on see, et Eesti on väike avatud majandusega riik ning ettevõtete tööjõuvajaduse rahuldamiseks tuleb siia igal aastal ajutiselt tuhandeid inimesi. Mõõdukas tööränne ei ole probleem, senikaua kuni see toimub Eesti seaduste järgi. Kui kokku lepitud võrdsetest konkurentsitingimustest hakatakse mööda hiilima, on meil probleem, mis vajab lahendamist.

On selge, et paljude tublide Eesti ettevõtjate seas on ka tööandjaid, kes hiilivad kõrvale maksude tasumisest. Selleks et Eesti riigi kehtestatud nõuetest kõrvale hiilida, kasutatakse enda Poolasse registreeritud renditööjõufirmasid.

Samuti ei ole ebatavaline, et paberil makstakse ajutisele välistööjõule seaduses nõutut keskmist palka, kuid tegelikkuses teeb töötaja 40 tunni asemel tööd 60 tundi nädalas. Sellise käitumise põhjus on pragmaatiline: ainult kasumile mõtlev ettevõtja saab seeläbi säästa maksude (ja olgem ausad, ka palga) pealt suuri summasid.

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles