Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.03.2020
Eesti Eesti inimesi tapab haige süda ja vale toit Viirus varitseb kaitsetuid meedikuid (8) Mälestati märtsipommitamises hukkunuid Koroona kultuuriväljal: suurima kahju kannab ilmselt filmitööstus Räpina lossi saal ajas kultuuriinimesed vallaga tülli Elamuskeskus toob Euroopa Liitu eestlastele lähemale (1) Majandus Nafta hind kukkus kokku (2) Aktsiaturge haaras üleüldine paanika (2) Kulla hind keeldus hüppamast (2) Naftasõjas saavad pihta õlitootjad Välismaa Naistele terendab USA valimistel lohutusauhind (1) Oslos lammutatakse Breiviki lõhutud hoone Šimpanside kultuur võetakse kaitse alla Šotimaa eksjuht astus vägistamiskatses süüdistatuna kohtu ette (1) Kohalik vaade ⟩ Türgi kasutab kannatusi psühholoogilise relvana (1) Arvamus Juhtkiri: börs tekitab peapööritust Aimar Altosaar: hea sõna on ka vaba (1) Aivar Kokk: välismaalaste seadus taotleb õiglast konkurentsi (1) Jaak Laineste: probleem pole mitte äpid, vaid taksoteenus (3) Marko Rillo: millist tööd õpetab tööõpetus? (9) Philippe Jourdan: paastuaja armastuse eeskuju Itaaliast Andi Hektor: pisikese viiruse õppetund (1) Päeva karikatuur Meie Eesti Erkki Koort: tšehhid ja meie e-koroona Vladimir Sazonov: Kremli jalajäljed Tšehhis (1) Kultuur Iha täisväärtusliku elu järele Sulajäätisega sügavike kohal Seda filmi ei taha kinod näidata (6) Sport Kas Tokyo OM toimub? Port: 50:50 ÜLEVAADE ⟩ Kas Kalev/Cramo murrab VTBs play-off'i, aga Žalgiris Euroliigas? Tervis Eesti inimesi tapab haige süda ja vale toit Tartu Hologramm haiglas köidab last, ja valu nagu polegi Linna polikliinik kolib vähem kui kahe aasta pärast uude majja Järgmisel nädalal lõppeb viimase 150 aasta kõige soojem talv Kirjanduslinnas Tartus töötab tänavu taas kaks külaliskirjanikku Näitusel avaneb kunstitöötaja hingeelu Villu Päärt: teemapäev «Ära püüagi elada maal!» (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andi Hektor: pisikese viiruse õppetund

2 min lugemist
Andi Hektor. FOTO: Erakogu

See, et tänapäeval suudame mõne nädalaga luua senitundmatu viiruse jaoks biokeemilise testi, on tõeline teaduslik ime, kirjutab kolumnist Andi Hektor.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mida võis mõelda Hollandi ärimees ja teadlane Antonie van Leeuwenhoek, kui ta aastal 1674 vaatas oma uude mikroskoopi ja avastas üllatusega, et meid ümbritsev keskkond kubiseb pisikestest tegelastest? Kindlasti ajas see tema ihu veidralt kihelema. Sügelus sügeluseks, tema avastatud mikroskoop pani aluse tänapäevasele teaduslikule arusaamisele nakkushaigustest. Enne seda usuti, et haigused tulevad küll pahadest vaimudest, küll mustusest ja levivad paha lõhnana või nõidade käsul. Leeuwenhoeki avastus võimaldas meil hakata end palju tõhusamalt nakkushaiguste eest kaitsma. See muutis arusaadavaks, miks toimivad karantiin ning ruumide, toidu ja käte steriliseerimine. Aga kaude aitas see jõuda ka vaktsineerimise, antibiootikumide ja muude tänapäevaste nakkushaiguste tõrjujateni.

See avastus on ilus näide, kui tõhus on teaduslik lähenemine, võrreldes n-ö huupi rapsimisega. See on ka näide sellest, kuidas parem arusaamine füüsikast, täpsemini optikast, ja selle rakendamine tõi kaasa läbimurde hoopis teistes valdkondades – bioloogias ja meditsiinis.

09.03.2020 11.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto