Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
12.03.2020
Eesti Itaallased ootavad rahumeeli maailmalõppu (2) Ratas soovitab üritused ära jätta ja teeb avalduse (2) Pensionivaidlus läheb tõenäoliselt riigikohtusse (27) Koroonakontrolör üritab inimesi rahustada Kagu-Eesti soovib riigilt tuge ja kohalike usaldamist Sadistlik sarimõrvar heitis vanglas hinge Majandus Mull, mis oli mullide mull (1) Koroonahirm pööras Eesti ettevõtete elu pea peale Välismaa Kohalik vaade ⟩ Vaikus on Igaveses Linnas halvaendeliselt kõrvulukustav Briti saadik kuuleb siiani tänu Tapal teenivate sõdurite eest (2) Arvamus Jürgen Ligi: millega tegeled, riigikogu esimees? (14) Märt Truman: alkoholimüügi piirangust kaine mõistusega (1) Erkki Koort: Me oleme solvunud (1) Juhtkiri: raha tuleb panna tulevikku (2) Heldur Meerits: muutused kui tähenduste nihked (2) Tõnis Palts: miks Soome pensioni­süsteem Eestis ei tööta (5) Kaido Pihlakas: piirilepingu asjus peab valitsema selgus (8) Meie Eesti Kadri Tammepuu: viiruse levikuks valmistu magades Unearst: pikaajaline unevõlg ja uinutisõltuvus sillutab teed dementsusele Helena Väljaste: mõttega saab suunata tundeid uinumiseks rahunema Kultuur BRYAN ADAMSI FOTOD ⟩ Lihtne on mõnikord kõige parem, kõige ausam Jakob Juhkam: «Pigem ei» taotleb igas aspektis ajatust Sport Saaremaa Võrkpalliklubi juhil diagnoositi koroonaviirus (3) Pesarosse jõudis koroonaviirus, Henri Drell juba Eestis Hea on olla eestlane, eriti reisides - Hyundai rallitiimi itaallasest juhi katsumused teel Mehhikosse Maa Elu Metsamaa ostu-müügitehingute arv on langenud Piimatööstur: viirus mõjutab väga meie tööd Nädala mõte: järjest väiksem jalajälg (1) Hiina turule pääsemine eeldab ülirangete kvaliteedinõuete täitmist (1) Kasemahlatootja plaanib tootmise Saksamaale kolida Nõuanne erametsaomanikule: ära häbene omada metsa (3) Kanamaja võib olla aia ehe Isegi kerge rauapuudus annab endast märku Ilmajutt: kas ilmateated on muutunud ebatäpsemaks või ilm raskemini prognoositavaks? Tomatiseemnete külvamise nippe Tõsteliidu president toodab tervisepulbrit Tartu Lohkva küla esindajad haarasid Luunja vallas võimu Hoolsaid prügisortijaid tabas valus kaotus Opositsioonil pole üksmeelt revisjonikomisjoni juhi asjus Melliste noortekeskus ja raamatukogu said nurgakivi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Piimatööstur: viirus mõjutab väga meie tööd

2 min lugemist
„Me väga loodame, et Hiina saaks oma tavapärase rütmi tagasi ja koroonaviiruse karantiin lõpeb. Just teadmatus, mis edasi saab, on kõige raskem,” ütles E-Piima juhatuse esimees Jaanus Murakas. FOTO: Elmo Riig

Oo jaa, see mõjutab meid väga,” kostis ainukese Eesti piimatööstusena Hiina turule eksportiva E-Piima juhatuse esimees Jaanus Murakas vastuseks küsimusele, kas koroonaviiruse levik on siinse tehase tööd mõjutanud. „Jaapanlased just kirjutasid, et nad tühistavad seoses koroonaviirusega aprilli alguses meile tuleku. Hiina on olnud viimased poolteist kuud täiesti välja lülitatud. Tõsi, saime nüüd Hiinast raporti, et sellest (eelmisest – toim.) nädalast hakati uuesti restorane avama,” kirjeldas Murakas. „Väga loodame, et Hiina saab tavapärase rütmi tagasi ja koroonaviiruse karantiin lõpeb. Just teadmatus, mis edasi saab, on kõige raskem.”

Viiruse tõttu on vähenenud Aasiast tulevad tellimused, kui ei laeta suuri laevu ja konteinerid ei jõua siia tagasi. „Euroopas on praegu terav konteinerite puudus ja nende transpordi hinnad on tõusnud peaaegu kaks korda. Jah, negatiivne mõju on märgatav. Väga ootame, et Hiina naaseb märtsikuuga harilikku elurutiini. See on ülioluline mitte üksnes piimandussektorile, vaid kogu maailma majandusele,” rääkis Murakas.

Õnneks on meie riigijuhid mõistnud, et siinsed ettevõtted vajavad toetust ootamatu olukorraga hakkamasaamiseks. Rahandusminister Martin Helme sõnul tuleb kiiresti välja töötada lahendused, et koroonaviiruse mõju Eesti majandusele oleks võimalikult väike, edastas BNS.

„Praegu on keeruline ennustada, kui kaua viirus veel kestab ja millised mõõtmed saavutab, kuid see mõjutab juba täna negatiivselt nii maailma kui ka Eesti majandust,” ütles Helme koroonaviiruse mõju analüüsimiseks kokku kutsutud töögrupi esmaspäevasel kohtumisel.

„Riigi ülesanne on teha kõik, mis võimalik, et meie ettevõtted ei läheks pankrotti ja suudaksid keerulise aja üle elada. Olgu selleks abiks siis näiteks erinevad maksumeetmed, krediidikäendused või ettevõtluslaenud,” lisas ta.

„Väga tähtis on ka, et majandusšokk ei tekitaks ootamatuid probleeme tööturul ja kriisi mõjul töö kaotanud ei satuks majanduslikult raskesse olukorda,” selgitas Helme, lisades, et vajadusel turgutatakse majandust ka eelarve kaudu.

Rahandusministri sõnul on tarvis sobivad meetmed ja lahendused välja töötada juba järgmise paari nädala jooksul.

Seotud lood
11.03.2020 13.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto