T, 4.10.2022

Kohalik vaade ⟩ Vaikus on Igaveses Linnas halvaendeliselt kõrvulukustav

Javier Brandoli
, ajakirjanik
Vaikus on Igaveses Linnas halvaendeliselt kõrvulukustav
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Inimesed ootamas Rooma äärelinnas kaubanduskeskuse ukse taga oma järge poodi sisenemiseks. Epideemia piiramiseks kehtestatud meetmed näevad ette, et poes peavad inimesed hoidma üksteisest vähemalt meetri kaugusele ning seepärast lastakse rahvast kauplustesse sisse kolme-neljakaupa. 
Inimesed ootamas Rooma äärelinnas kaubanduskeskuse ukse taga oma järge poodi sisenemiseks. Epideemia piiramiseks kehtestatud meetmed näevad ette, et poes peavad inimesed hoidma üksteisest vähemalt meetri kaugusele ning seepärast lastakse rahvast kauplustesse sisse kolme-neljakaupa. Foto: Alfredo Falcone/lapresse/ap/scanpix
  • Rooma on linn, mis on harjunud turistideuputusega ning pideva lärmiga.
  • Nüüd on Hispaania trepid tühjad, keegi ei tee selfisid ning valitseb vaikus.
  • Kuigi poed ja apteegid on lahti, siis osades ettevõtetes käib juba koondamine.
  • Kõige enam on meeleheitel tänavakaupmehed ja turismifirmad.

Koroonaviirus langes Rooma peale riigi põhjaprovintsidest, ajalehtedest, televiisorist ning isegi taevast, sest ka Vatikan on kinnitanud nakkusjuhtu Jumala enda kodus ning nendegi uksed jäävad suletuks vähemalt 3. aprillini nagu kõigil teistel Itaalia pealinna turismimagnetitel.

 

Olukord Itaalias

  • Eilse seisuga oli Itaalias uude koroonaviirusesse nakatunud 10 590 inimest
  • Enim on nakatunuid Lombardias: 5763
  • Paranenuid oli eilseks 1045 inimest
  • Surmajuhtumeid 827

Kõik on juhtunud vähehaaval. Veel viis päeva tagasi oli tänaval mõnel inimesel mask ees, üleeile olid poodides juba pikad järjekorrad kõigist neist, kes püüdsid valmistuda maailmalõpuks.

Iga ostleja peab jääma teistest vähemalt meetri kaugusele ning kohustusliku distantsi hoidmiseks on põrandale maalitud jooned. Valjuhääldist kuulutatakse, et kliendid on kohustatud kandma kindaid ning keelatud on üksteist puudutada. Isegi poe uks ei avane enam automaatselt ning kaupluse juhataja avab ja sulgeb seda käsitsi, lubades inimesi kolme- või neljakaupa sisse, jättes teised ootama tänaval vonklevasse järjekorda.

Kauplustes on riiulid paiguti tühjad – eelkõige seal, kus peaks olema seep ning makaronid ja riis.

Lähedalasuvas Marchetti apteegis püüavad kinnastes ja maskis farmatseudid desinfitseerida leti esist, pihustades õhus hõljuvate nähtamatute viiruste poole. Pikas järjekorras seisvaid kliente eraldavad siingi põrandale kleebitud märgised, mis hoiavad inimesi üksteisest meetri kaugusel. Kõik desinfitseerivad enne leti ette astumist käed ning küsivad vajalikke ravimeid kaitselindi tagant, mis hoiab neid farmatseudist meetri kaugusel.

Aga vähemasti on kauplused ja apteegid avatud. Asutused, kus üksteise puudutamine on vältimatu, näiteks füsioteraapia kliinikud, on suletud.

«Oleme ettevaatusabinõuna vähemalt selle nädala suletud ning siis vaatame, kuidas olukord areneb. Järgmisel nädalal otsustame, kas tööle naasta,» räägib Antonella, kes töötab Equilibro Interiore kliinikus osteopaadina.

​Tühjus tekitab kõhedust

Kõik eelkirjeldatu koos nähtamatu viiruse needusest tingitud nukrusega on toonud Roomasse ootamatu vaikuse. Kadunud on muidu tänavaid täitev turistimeri, mis on alati olnud osa maailma ajaloo- ja kultuuripealinna olemusest. Nii oli see vähemalt kuni selle n-ö katku saabumiseni.

Mõni viimaste päevade foto Roomast on lausa šokeeriv, arvestades tavalist vaatepilti. Hispaania treppidel ei istu sisuliselt keegi. Püha Peetruse basiilika on nüüd küll juba suletud, kuid isegi enne seda polnud kuskil näha sadu inimesi, kes teevad muidu Michelangelo «Pietà» ees​ selfisid. Trevi purskkaevu juures saab lausa istekohta valida.

Näomaskidega inimesed Roomas: järsku on viiruse tõttu turistid tänavatelt kadunud ja valik ruum kulub vaid roomlastele endale. 
Näomaskidega inimesed Roomas: järsku on viiruse tõttu turistid tänavatelt kadunud ja valik ruum kulub vaid roomlastele endale. Foto: Riccardo De Luca/agf/sipa/scanpix

Rooma püsielanikel on ootamatult tunne, et nad on vallutanud tänu viirusele tagasi avaliku ruumi, mis näis olevat turistidele kaotatud juba aastakümneid tagasi. Linnale, mis elatub turismist, on sellel muidugi kõrge hind.

«Sada protsenti märtsis saabuma pidanud turismigruppidest on tühistanud oma reserveeringu ning aprilliks on meil juba palju tühistamisi,» selgitab kohaliku ettevõtte EnRoma.com juht ja giid Alberto Rodríguez. Viimastel päevadel on tema ainus töö olnud tagasimaksete tegemine broneeringute eest. 17 aastat tegutsenud üheksa töötajaga firma on keerulises seisus.

Millal tühistamislaine algas? «23. veebruaril hakkas ajakirjandus järsku rääkima viirusest Põhja-Itaalias ning see mõjutas meid, aga suur pöördepunkt oli koolide sulgemine,» räägib Rodríguez.

Inimesed peavad improviseerima, sest kõigil – absoluutselt kõigil – on uus olukord, kus terved linnad on viiruse tõttu suletud.

Paarikümne aasta kestel, mil ta on Roomas töötanud, pole ta kunagi midagi seesugust kogenud. «Majanduskriis kahandas saabumisi, aga see ei juhtunud üleöö ning kõike ei tühistatud,» lausub giid.

Vaikus kõlab väga valjult, kui oled harjunud lärmiga. Rooma jaoks on – või õigupoolest oli – müra kogu ööpäeva loomulik seisund ning nüüd ei tea inimesed, kuidas kontrollida oma hirmu ega ka pangakontot.

«Ma ei müü mitte midagi. Üldse mitte midagi. See on häving,» kurdab Hussen, kes töötab Il Capriccio tänavatoiduautos, mis on pargitud Püha Peetruse väljaku juurde.

Teisel Rooma kuulsal väljakul Piazza Navonal töötab Rubel, kes on nagu Hussengi pärit Bangladeshist. Ta müüb seal kioskis ajalehti, joogipoolist ja suveniire. «Müük on järsult kahanenud. Enam ei lähe kaubaks isegi ajalehed, mida eakad inimesed ostsid. Siin need kõik on! See on katastroof,» lausub ta, näidates tervele virnale ajalehtedele, mille ärevad pealkirjad räägivad mõistagi koroonaviirusest.

Liikumispiinagute küüsis Rooma tänavail süüa, ajalehti ja lilli müüvad kaupmehed on hädas, sest kliendid on kadunud ja äri kokkukuivanud. 
Liikumispiinagute küüsis Rooma tänavail süüa, ajalehti ja lilli müüvad kaupmehed on hädas, sest kliendid on kadunud ja äri kokkukuivanud. Foto: Alfredo Falcone/lapresse/zumapress.com/scanpix

Koondamised ja sundpuhkus

Kõige rängema hoobi on siiski saanud turism. Viimastel nädalatel on riik sisuliselt olnud muust maailmast isoleeritud, kuna paljud firmad on peatanud lennud Itaaliasse ning riigid sulgenud piiri Itaalia kodanikele.

«Probleem on selles, et meil pole piisavalt likviidsust, et maksta raha tagasi,» selgitab reisifirma Kami Nari direktor Marco Cortellessa. «Kliendid küsivad oma raha tagasi, me täidame palve, aga paljudel firmadel ja hotellidel kulub kuid, enne kui nad maksavad meile raha tagasi. Kui see olukord püsib, on see väikeettevõtetele katastroof.»

Mehe sõnul on osa turismifirmasid juba töötajaid koondanud, saatnud sundpuhkusele või jätnud tähtajalised lepingud pikendamata.

Uute oludega peab kohanema ka õigussüsteem. «Nad saatsid meile tegevusjuhendid,» räägib kriminaaladvokaat Sonia Cattai. «Kõige tõsisemad kriminaalasjad, kus kaalul on vangistus või vanglakaristuse ülevaatamine, kestavad, kuid vähemolulistega tegelemine peatatakse. Näiteks petturi kohtuasi võidakse edasi lükata mõne nädala jagu või isegi teadmata ajaks.»

Rooma on ettevaatusabinõude kütkeis. Äärelinnas on suurem osa ärisid avatud, kuid valitseb ka arusaam, et hirm sunnib ümberkorraldustele. Kõige keerulisem on olukord Rooma ajaloolises südames, kus elab vaid mõni tuhat kohalikku, samas kui kümned tuhanded külalised on kadunud.

Nii turism, äri, pensionisüsteem, laenude tasumine kui ka kohtud on paisatud kaosesse, mille settimine nõuab aega. Igaüks õpib lihtsalt tegutsedes. Inimesed peavad improviseerima, sest kõigil – absoluutselt kõigil – on uus olukord, kus terved linnad on viiruse tõttu suletud.

Märksõnad
Tagasi üles