K, 28.09.2022

Koroonakontrolör üritab inimesi rahustada

Sander Punamäe
, reporter
Koroonakontrolör üritab inimesi rahustada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Regionaalhaigla kiirabibrigaadi juht Angela Aasanurm valmistub minema koroonaviiruse proovi võtma.
Regionaalhaigla kiirabibrigaadi juht Angela Aasanurm valmistub minema koroonaviiruse proovi võtma. Foto: Tairo Lutter

Alates esmaspäevast võtavad üleni valgesse riietunud meditsiiniõed koroonaproove üle Eesti, seda inimestelt, kes on saabunud riskipiirkonnast või puutunud kokku haigestunuga ja neil on ilmnenud koroonaviirusega sarnased sümptomid.

Põhja-Eesti regionaalhaiglas (PERH) on iga päev selles ametis üks meditsiiniõde. Ravimisega ta ei tegele, sest peamiseks ülesandeks on sõita kohale, võtta proov ja viia see laborisse analüüsimiseks.

Kolmapäeval on koroonakontrolli brigaadi ametikohta määratud täitma PERHi kiirabi õde-brigaadijuht Angela Aasmäe, kellel on keskpäevaks võetud üks proov. «Käisin Haapsalus, oli pikk sõit, keskealisel inimesel olid sümptomid ja tuli kontrollida,» ütleb valgesse kaitseülikonda riietatud naine reipalt.

Koroonakontrolli saavad teha kiirabitöötajad, kellel on vähemalt õenduse haridus. Kedagi vahetusse sunniviisiliselt ei määrata – see toimub vabatahtlikkuse alusel ja PERHi õendusjuhi Olga Demidova sõnul olid kõik brigaadijuhid sellega nõus. «Nad ise soovisid seda. Selle eest saab ka lisatasu, sest sellega kaasneb kõrgendatud risk,» ütleb Demidova.

Nakatumist ei karda

Aasmäe ise nakatumist ei karda. «Peab ennast ilusti kaitsma ja see on meie töö. Kontakthaiguseid on ka varem Eestis olnud,» räägib ta, kui asume parasjagu Saku poole teele.

Pärast kodukülastust viiakse proov terviseameti laborisse analüüsi. Valge türp, kindad ja kaitsemask aga ohtlike jäätmete konteinerisse. «Iga ülikonda kasutatakse vaid korra,» ütleb ta ja tõmbab selga uue samasuguse kombinesooni, et taas teele asuda.

Kui külastatavad inimesed valges ülikonnas midagi eriskummalist ei näe, siis teine lugu on temast tänavalt möödujatega. «Kui inimene ise eeldab, et ta võib olla viiruskandja, siis ta mõistab, miks me sellised välja näeme. Aga kui see kõik algas, siis kõrvalistel inimestel, kes meid liikumas nägid, tekkis selline tunne, et... nad hoiavad eemale,» selgitab Aasmäe.

Aeg kulub sõitmisele

Tol hetkel on ta teel järjekordse kodu poole, kus tuleb kolmapäeva jooksul proove võtta ja aega ajakirjanikuga pikemaks vestluseks napib. Kõige ajakulukam ongi inimeste juurde sõitmine, ülikonnavahetus ja proovide haiglasse toomine. «Tuleb tihe päev. Vahemaad on pikad ja reageerime Harjumaa, Rap­lamaa ja Läänemaa kutsungitele,» ütleb ta.

Kuigi proovi võtmine käib kiiresti – tuleb vaid vatitikuga ninast läbi tõmmata –, tuleb lisaks sellele sageli inimesi rahustada. «See teema on ülepaisutatud. Inimestel on tõsiselt suur hirm ja iga uudis tekitab natukene hirmu juurde,» ütleb ta, kuid lisab, et teadlikkuse suurendamine on vajalik. Tema sõnul on oluline mõista, et viiruseid on igasuguseid ja tavaline gripp on samuti viirushaigus.

Märksõnad
Tagasi üles