Sisukord
Eesti
Tänane leht
12.03.2020
Eesti Itaallased ootavad rahumeeli maailmalõppu (2) Ratas soovitab üritused ära jätta ja teeb avalduse (2) Pensionivaidlus läheb tõenäoliselt riigikohtusse (27) Koroonakontrolör üritab inimesi rahustada Kagu-Eesti soovib riigilt tuge ja kohalike usaldamist Sadistlik sarimõrvar heitis vanglas hinge Majandus Mull, mis oli mullide mull (1) Koroonahirm pööras Eesti ettevõtete elu pea peale Välismaa Kohalik vaade ⟩ Vaikus on Igaveses Linnas halvaendeliselt kõrvulukustav Briti saadik kuuleb siiani tänu Tapal teenivate sõdurite eest (2) Arvamus Jürgen Ligi: millega tegeled, riigikogu esimees? (14) Märt Truman: alkoholimüügi piirangust kaine mõistusega (1) Erkki Koort: Me oleme solvunud (1) Juhtkiri: raha tuleb panna tulevikku (2) Heldur Meerits: muutused kui tähenduste nihked (2) Tõnis Palts: miks Soome pensioni­süsteem Eestis ei tööta (5) Kaido Pihlakas: piirilepingu asjus peab valitsema selgus (8) Meie Eesti Kadri Tammepuu: viiruse levikuks valmistu magades Unearst: pikaajaline unevõlg ja uinutisõltuvus sillutab teed dementsusele Helena Väljaste: mõttega saab suunata tundeid uinumiseks rahunema Kultuur BRYAN ADAMSI FOTOD ⟩ Lihtne on mõnikord kõige parem, kõige ausam Jakob Juhkam: «Pigem ei» taotleb igas aspektis ajatust Sport Saaremaa Võrkpalliklubi juhil diagnoositi koroonaviirus (3) Pesarosse jõudis koroonaviirus, Henri Drell juba Eestis Hea on olla eestlane, eriti reisides - Hyundai rallitiimi itaallasest juhi katsumused teel Mehhikosse Maa Elu Metsamaa ostu-müügitehingute arv on langenud Piimatööstur: viirus mõjutab väga meie tööd Nädala mõte: järjest väiksem jalajälg (1) Hiina turule pääsemine eeldab ülirangete kvaliteedinõuete täitmist (1) Kasemahlatootja plaanib tootmise Saksamaale kolida Nõuanne erametsaomanikule: ära häbene omada metsa (3) Kanamaja võib olla aia ehe Isegi kerge rauapuudus annab endast märku Ilmajutt: kas ilmateated on muutunud ebatäpsemaks või ilm raskemini prognoositavaks? Tomatiseemnete külvamise nippe Tõsteliidu president toodab tervisepulbrit Tartu Lohkva küla esindajad haarasid Luunja vallas võimu Hoolsaid prügisortijaid tabas valus kaotus Opositsioonil pole üksmeelt revisjonikomisjoni juhi asjus Melliste noortekeskus ja raamatukogu said nurgakivi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Koroonakontrolör üritab inimesi rahustada

2 min lugemist
Regionaalhaigla kiirabibrigaadi juht Angela Aasanurm valmistub minema koroonaviiruse proovi võtma. FOTO: Tairo Lutter

Alates esmaspäevast võtavad üleni valgesse riietunud meditsiiniõed koroonaproove üle Eesti, seda inimestelt, kes on saabunud riskipiirkonnast või puutunud kokku haigestunuga ja neil on ilmnenud koroonaviirusega sarnased sümptomid.

Põhja-Eesti regionaalhaiglas (PERH) on iga päev selles ametis üks meditsiiniõde. Ravimisega ta ei tegele, sest peamiseks ülesandeks on sõita kohale, võtta proov ja viia see laborisse analüüsimiseks.

Kolmapäeval on koroonakontrolli brigaadi ametikohta määratud täitma PERHi kiirabi õde-brigaadijuht Angela Aasmäe, kellel on keskpäevaks võetud üks proov. «Käisin Haapsalus, oli pikk sõit, keskealisel inimesel olid sümptomid ja tuli kontrollida,» ütleb valgesse kaitseülikonda riietatud naine reipalt.

Koroonakontrolli saavad teha kiirabitöötajad, kellel on vähemalt õenduse haridus. Kedagi vahetusse sunniviisiliselt ei määrata – see toimub vabatahtlikkuse alusel ja PERHi õendusjuhi Olga Demidova sõnul olid kõik brigaadijuhid sellega nõus. «Nad ise soovisid seda. Selle eest saab ka lisatasu, sest sellega kaasneb kõrgendatud risk,» ütleb Demidova.

Nakatumist ei karda

Aasmäe ise nakatumist ei karda. «Peab ennast ilusti kaitsma ja see on meie töö. Kontakthaiguseid on ka varem Eestis olnud,» räägib ta, kui asume parasjagu Saku poole teele.

Pärast kodukülastust viiakse proov terviseameti laborisse analüüsi. Valge türp, kindad ja kaitsemask aga ohtlike jäätmete konteinerisse. «Iga ülikonda kasutatakse vaid korra,» ütleb ta ja tõmbab selga uue samasuguse kombinesooni, et taas teele asuda.

Kui külastatavad inimesed valges ülikonnas midagi eriskummalist ei näe, siis teine lugu on temast tänavalt möödujatega. «Kui inimene ise eeldab, et ta võib olla viiruskandja, siis ta mõistab, miks me sellised välja näeme. Aga kui see kõik algas, siis kõrvalistel inimestel, kes meid liikumas nägid, tekkis selline tunne, et... nad hoiavad eemale,» selgitab Aasmäe.

Aeg kulub sõitmisele

Tol hetkel on ta teel järjekordse kodu poole, kus tuleb kolmapäeva jooksul proove võtta ja aega ajakirjanikuga pikemaks vestluseks napib. Kõige ajakulukam ongi inimeste juurde sõitmine, ülikonnavahetus ja proovide haiglasse toomine. «Tuleb tihe päev. Vahemaad on pikad ja reageerime Harjumaa, Rap­lamaa ja Läänemaa kutsungitele,» ütleb ta.

Kuigi proovi võtmine käib kiiresti – tuleb vaid vatitikuga ninast läbi tõmmata –, tuleb lisaks sellele sageli inimesi rahustada. «See teema on ülepaisutatud. Inimestel on tõsiselt suur hirm ja iga uudis tekitab natukene hirmu juurde,» ütleb ta, kuid lisab, et teadlikkuse suurendamine on vajalik. Tema sõnul on oluline mõista, et viiruseid on igasuguseid ja tavaline gripp on samuti viirushaigus.

Seotud lood
11.03.2020 13.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto