N, 2.02.2023

Pensionivaidlus läheb tõenäoliselt riigikohtusse

Anna Ploompuu
, reporter
Pensionivaidlus läheb tõenäoliselt riigikohtusse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 23
Kersti Kaljulaid
Kersti Kaljulaid Foto: Tairo Lutter

Presidendi välja kuulutamata jäänud pensionireformi seadus jõudis eile ringiga tagasi riigikokku, kus see võeti võimuerakondade häältega 52:43 teist korda muutmata kujul vastu. Saadikud möönsid, et on arvestanud võimalusega, et president jätab selle taas välja kuulutama ning vaidluse peab lahendama riigikohus.

Nagu ka jaanuari lõpus, kui Keskerakonna, EKRE ja Isamaa võimuliit sidus pensionireformi ehk pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmise valitsuse püsimajäämisega, oli eilsel hääletusel opositsioonil selge eesmärk oma sõnavõtt riigikogu stenogrammi talletada.

«Meie peamine eesmärk on ikkagi saada võimalikult palju põhiseadust puudutavaid argumente riigikogu stenogrammi, et riigikohus saaks neid arvesse võtta,» sõnas Reformierakonna juht Kaja Kallas hääletuse eel.

Põhiseaduskomisjon esitas aga vandeadvokaat Paul Kerese seisukoha. «Tõepoolest, selle põhiosa oli kirja pannud advokaat Paul Keres, kes seda ka komisjoni istungil kinnitas ja ütles, et tal on õigusabileping sõlmitud rahandusministeeriumiga ja ta esindas rahandusministeeriumi sellel mõlemal komisjoni istungil,» põhjendas põhiseaduskomisjoni liige Siim Kiisler (Isamaa). Sisuliselt on tegu aga koalitsiooni katsega tuua lauale oma argumente, mida riigikohus saaks pensionireformi põhiseaduslikkuse üle otsustades arvesse võtta.

«Riigikogu liikmete arutelu soovitakse asendada advokaadi arvamusega,» võttis Kaja Kallas kokku probleemi, mille vastu opositsioon eile riigikogus protestis.

Kui president pöördub riigikohtu poole, oleks see taasiseseisvuse aja 15. kord. 11 korda on kohus presidendiga nõustunud.

Kui president otsustab 14 päeva jooksul, et ei kuuluta seda ka nüüd välja, pöördub ta vaidluse lahendamiseks riigikohtusse. Riigikohtul on vähemalt neli kuud, et välja selgitada, kas pensionireformi seadus vastab põhiseadusele või mitte. Kuidas ka riigikohus otsustab, tähendab ajakaotus, et ka pensionireformi seaduse vastuvõtmisel lükkub edasi näiteks pensionisambast välja võetava raha laekumine inimesele.

Märksõnad
Tagasi üles