E, 4.12.2023

Itaallased ootavad rahumeeli maailmalõppu (2)

Georgi Beltadze
, Eesti uudiste toimetuse juhi kt
Copy
Marily Rehk (42) armastab Anita (12), Alfredo (6) ja Oaga (10) looduses käia. Nad kavatsevad väljasõidule minna nüüdki, karantiinist hoolimata.
Marily Rehk (42) armastab Anita (12), Alfredo (6) ja Oaga (10) looduses käia. Nad kavatsevad väljasõidule minna nüüdki, karantiinist hoolimata. Foto: Erakogu

Päris Dante põrgu Itaalias koroonaviiruse tõttu kehtestatud karantiin küll ei ole, ent mõneti meenutab seda siiski, ütleb kriisi keskmes Põhja-Itaalias elav eestlanna Marily Rehk (42).

Rehk on elanud Itaalias 24 aastat. Tema kodulinn on Reggio nell’Emilia, mis asub riigi põhjaosas ja jäi pühapäeval koroonaviiruse puhangu tõttu karantiinitsooni. Ülejärgmisel päeval pandi karantiini terve riik.

Itaalias tuvastati jaanuari lõpus esimesed koroonajuhtumid. Alates sellest ajast on riigis, eriti maa põhjaosas järsult sagenenud teated uutest nakatunutest. Kahe lapse ema ja abikaasa Marily ​Rehk ütleb, et olukord teeb itaallastele ühest küljest muret, ent teisest küljest ei unusta nad igapäevaelu nautimast.

Marily, öelge, kas ja kuivõrd on itaallased praegu paanikas koroonaviiruse jõulise leviku pärast kodumaal?

Ühest küljest on itaallased praegu väga paanikas. Käivad poodides ja ostavad tavapärasest rohkem eluks vajalikke asju koju või desinfitseerivad püüdlikult iga mööblitükki, eset, nurka. Mõtlevad, et kohe saabub maailmalõpp.

Teisest küljest on nad aga rahulikud. Võtavad seda justkui saatuse kõikemääravat jõudu. Kuna väljas, näiteks siin Reggio Emilias, on ilus ilm, umbes 20 soojakraadi, siis lähed parki. Viid sinna lapsed. Saad tuttavatega kokku ja ajad nendega juttu.

Kas väljas käimine on ikka lubatud?

Tegelikult ei tohiks kuskile minna, kui see pole just hädavajalik. Näiteks võid koeraga õue minna, aga parki jooksma ei tohi minna. Ma tulin just pargist jooksmast ja ma ei olnud sugugi ainuke jooksja.

Sellest on olnud juttu. Täna (eile – toim) pärastlõunal käis politsei pargis kontrollimas ja luges sõnad peale. Samas, miks ma ei või välja minna, kui ma hoian teistest eemale?

Kuidas tööl, poes käiakse?

Jaa, poes ja tööl võib ikka veel käia. Aga kui lähed välja ja sõidad linnaosade vahet edasi-tagasi, siis peab olema kaasas tõend, mis ütleb, kuhu lähed ja miks. Aga kuna mina olen natuke anarhist, siis otsustasin, et viin lapsed maale väljasõidule. Ja ma tahaks näha, kas mind peetakse kinni või mitte. Sest ma leian, et olukord on veidi jabur. Park on rahvast täis, aga ma ei või linnast välja minna. Ma ei tohiks seda muidugi teha, sest see on seadusvastane.

Kas teie tutvusringkonnas on koroonaviirusega või selle kahtlusega inimesi haiglasse viidud?

Ei. Aga mul on palju tuttavaid, kel on olnud sümptomid, kuid kellelt ei ole proovi võetud.

Kuidas käib Itaalias koroonaviiruse testimine?

Usun, et samamoodi nagu Eestis. Kutsud endale kiirabi. Aga peavad olema väga tõsised sümptomid. Kui on kerged nähud nagu kinnine köha, nohu, palavik, siis öeldakse, et ole kodus.

Selleks et kiirabi tuleks su juurde, pead tõsiselt haige olema. Kuni teisipäevani kehtis põhimõte, et pidid hiljuti tulema riskipiirkonnast või olema kokku puutunud kellegagi, kel on koroonaviirus. Siis nad tulevad ja võtavad proovi. Muidu ei suudaks kiirabi kõigi juurde jõuda. Sest praegu on ka gripihooaeg. Samuti on telefoninumbrid, kust saab nõu.

Aga kui oled lihtsalt tõbine, mida siis näiteks tööl tehakse?

Siis öeldakse, et pead kodus olema. Ja jutul lõpp. Isegi kui oled kas või kergelt külmetunud.

Kuidas on Itaalias lahendatud töölt eemalolek?

Mul üks sõbranna pani jäätisepoe ajutiselt kinni. Selmet saata töötajad sundpuhkusele ja lasta neil nii kulutada oma puhkuseraha, saavad nad riigilt karantiiniaja oleku eest 80 protsenti palgast kätte. Riik on selleks loonud hädaabifondi. Ja nende töökohad jäävad alles.

Kuidas ümberkorraldused teie pere elu mõjutavad?

Lapsed on kodus. Ent koolitöö jätkub. Internetis. Enne kriisi pandi hindeid ja esitati kodutöid niigi e-kooli kaudu. Nüüd on aga nii, et õpetaja annab tunni internetis videoühenduse kaudu. Koos õpitakse, lahendatakse ülesandeid ja vaadatakse kodutöid üle.

Minul töö seisab, olen fotograaf. Sest ma ei taha teisi nakatada. Seda enam, et pildistamine ei ole praegu esmatähtis. Abikaasa peab ravimtaimede poodi ja tema käib tööl. Inimesedki käivad tema juures ikka.

Sest on nõudlust?

Jah. Ravimtaimed on praegu nõutud kaup.

Teatavasti on vanurid Itaalias sattunud koroonaviiruse tugevama löögi all kui teised vanusegrupid. Kuidas ühiskond neid abistab?

Levivad üleskutsed natukenegi aidata vanemaid inimesi. Sotsiaalmeediaski öeldakse, et olge kodus ja aidake oma vanemaid ja vanavanemaid.

Mul on korrusmajas palju vanu inimesi, kel pole lapsi. Saatsin neile, kelle numbrid mul on olemas, teate, et kui neil on midagi vaja, siis võin minna poodi ja see ei ole mulle suur probleem. Paljud on sama teinud. Mulle on siiski kõik vastanud, et pole vaja ja nemad lähevad ise ja saavad hakkama. (Naerab.)

Nii et lõunamaine soojus pääseb ka haiguse ajal tugevalt maksvusele?

Jah, soe inimestevaheline olemine on täitsa olemas. Kõik tahavad ikkagi aidata ja tahavad olla abiks. See tuleb välja. Ja hästi palju loosungeid on, et kui ei saa musitada, kallistada, siis võid välja öelda, mida tunned. Me kirjutame kõik, et hoolime üksteisest, et keegi ei tunneks end üksinda, et keegi ei laseks end paanikast muserdada.

Aga mida vanemad inimesed ise arvavad sellest?

On armas, et vanemad inimesed ise keelduvad sotsiaalsest isolatsioonist. Sellest, et nad peavad kodus kinni olema. See on ju mõistetav. Kui oled 80-aastane ja sinu päeva kõrghetk on see, kui lähed hommikul kodunt välja kohvikusse või baari, jood hommikuse cappuccino ja loed paar ajalehte, vahetad tervitusi ja ajad juttu endavanuste või baarmeniga, siis ei mõju karantiin sugugi hästi.

Ma näen, et vanad inimesed on fatalistlikumad kui noored. Võib-olla neid ei huvitagi ellujäämine iga hinna eest, kui peab selleks nukrusesse jääma. Aga noored pingutavad väga, et vältida nakatumist.

Kas Itaalia riik on kriisi haldamisega hakkama saanud või jäädi hilja peale?

Mingi grupp arvab, et seda oli oodata, sest haiglatelt on nii palju raha eelnevatel aastatel ära võetud – nad on igal aastal hädas grippi põdevate vanuritega. Kui seda raha ei oleks ära võetud, siis töötaks riigi tervishoiusüsteem praegu paremini.

Kindlasti on jäädud hiljaks. Oleks pidanud ikka kõik kohe korraga kinni panama. Mitte järk-järgult, nagu nüüd juhtus. Oleks pidanud minema kohe sama teed nagu Hiinas. Aga ilma sellise sõjaväelasliku korrata.

Covid-19 Itaalias

  • Itaaliasse oli end eile registreerinud 74 Eesti kodanikku.
  • Registreerunud Eesti kodanikke, kes elavadki Itaalias, on 516.
  • Välisministeerium ei koosta statistikat, kui palju tehakse päringuid just Itaalia kohta. Üldiselt on päringute arv viimasel ajal tõusnud, päevas tuleb ministeeriumil kokku umbes sada telefonikõnet, samuti tuleb sisse päringuid e-kirjaga ja veebikonsuli kaudu.
  • Eile oli Itaalias registreeritud 12 460 koroonaviiruse juhtumit, vähemalt 827 inimest on surnud ja 1045 inimest terveks saanud.
  • Esimesed koroonaviiruse juhtumid tuvastati Itaalias 31. jaanuaril.
  • 8. märtsil kehtestati Põhja-Itaaliale karantiin, 10. märtsil laiendati seda tervele riigile.
  • Kogu Itaalias kehtestati 3. aprillini liikumispiirangud.
Kommentaarid (2)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles