Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
12.03.2020
Eesti Itaallased ootavad rahumeeli maailmalõppu (2) Ratas soovitab üritused ära jätta ja teeb avalduse (2) Pensionivaidlus läheb tõenäoliselt riigikohtusse (27) Koroonakontrolör üritab inimesi rahustada Kagu-Eesti soovib riigilt tuge ja kohalike usaldamist Sadistlik sarimõrvar heitis vanglas hinge Majandus Mull, mis oli mullide mull (1) Koroonahirm pööras Eesti ettevõtete elu pea peale Välismaa Kohalik vaade ⟩ Vaikus on Igaveses Linnas halvaendeliselt kõrvulukustav Briti saadik kuuleb siiani tänu Tapal teenivate sõdurite eest (2) Arvamus Jürgen Ligi: millega tegeled, riigikogu esimees? (14) Märt Truman: alkoholimüügi piirangust kaine mõistusega (1) Erkki Koort: Me oleme solvunud (1) Juhtkiri: raha tuleb panna tulevikku (2) Heldur Meerits: muutused kui tähenduste nihked (2) Tõnis Palts: miks Soome pensioni­süsteem Eestis ei tööta (5) Kaido Pihlakas: piirilepingu asjus peab valitsema selgus (8) Kultuur BRYAN ADAMSI FOTOD ⟩ Lihtne on mõnikord kõige parem, kõige ausam Jakob Juhkam: «Pigem ei» taotleb igas aspektis ajatust Sport Saaremaa Võrkpalliklubi juhil diagnoositi koroonaviirus (3) Pesarosse jõudis koroonaviirus, Henri Drell juba Eestis Hea on olla eestlane, eriti reisides - Hyundai rallitiimi itaallasest juhi katsumused teel Mehhikosse Maa Elu Metsamaa ostu-müügitehingute arv on langenud Piimatööstur: viirus mõjutab väga meie tööd Nädala mõte: järjest väiksem jalajälg (1) Hiina turule pääsemine eeldab ülirangete kvaliteedinõuete täitmist (1) Kasemahlatootja plaanib tootmise Saksamaale kolida Nõuanne erametsaomanikule: ära häbene omada metsa (3) Kanamaja võib olla aia ehe Isegi kerge rauapuudus annab endast märku Ilmajutt: kas ilmateated on muutunud ebatäpsemaks või ilm raskemini prognoositavaks? Tomatiseemnete külvamise nippe Tõsteliidu president toodab tervisepulbrit Tartu Lohkva küla esindajad haarasid Luunja vallas võimu Hoolsaid prügisortijaid tabas valus kaotus Opositsioonil pole üksmeelt revisjonikomisjoni juhi asjus Melliste noortekeskus ja raamatukogu said nurgakivi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tomatiseemnete külvamise nippe

1 min lugemist
Tomatitaimed. FOTO: Elmo Riig FOTO: Elmo Riig

Kätte on jõudnud sobiv aeg kütteta kasvuhoone tarbeks tomateid külvata. Kutsiku talu tomatimaja perenaine Kaire Tursk jagas soovitusi tomatite sujuvaks ettekasvatamiseks.

Kui on soov külvata ühte kasti eri sorte ja et sordid segamini ei läheks, tähistage rea algus puutikuga ja iga sordi rea vahele pange niit, nii saab hiljem kindel olla, millisesse sorti taim kuulub. Samuti tehke paberile spikker külvatud sortide järjekorrast. Kui külvis on valmis, katke see kergelt 0,5–1 cm mullaga ja kastke ettevaatlikult.

Niiskuse hoidmiseks katke toidukilega ja asetage sooja kohta. „Mina hoian külvist põrandaküttega hämaras ruumis, sest idanemise ajal pole valgust vaja,” lisas ta. „Kohe, kui tõusmed mullast kerkivad, on aeg külvikast valguse kätte tuua.”

Kehvade valgustingimuste juures peaks taimedele andma lisavalgust. Vähese voolutarbimisega leed-taimelambid on selleks väga head. Tomatitaimi võiks hoida päeval 20–22 ja öösel 17–18 kraadi juures, sest liigses soojuses kipuvad taimed välja venima. „Kui aga taimed ei edene, võib põhjus olla jahedas aknalauas, siis on abi penoplastplaadist istikukasti all,” soovitas Tursk.

Pikeerides juba esimese pärislehega taimi, võib taime istutada mulda kuni idulehtedeni, nii tekib rohkem juuri ja taim ei kasva vibalik. Juurt otsast veidi näpistades saab juur tugevam ja haruneb paremini, seda tasub pikeerides kindlasti teha.

Värskelt pikeeritud taimi võiks esimesel nädalal kasta puhta veega ja väetama hakata, kui taim on juurdunud. Tomateid sobib väetada peaaegu kõigi õitsvatele taimedele mõeldud kloorivabade väetistega, ei pea olema spetsiaalne tomativäetis.

Seotud lood
11.03.2020 13.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto