R, 7.10.2022

Tõnis Palts: miks Soome pensioni­süsteem Eestis ei tööta

Tõnis Palts
Tõnis Palts: miks Soome pensioni­süsteem Eestis ei tööta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Tõnis Palts.
Tõnis Palts. Foto: Andres Haabu

Ühes kohas toimiv süsteem ei pea automaatselt kasutatav olema teises, kirjutab endine rahandusminister Tõnis Palts vastuseks Eesti ja Soome pensionisüsteemi võrdlejatele.

Vandeadvokaat Aku Sorainen kirjutas mõne aja eest Eesti Päevalehes, et võrdluses Soome süsteemiga ei saa ­tema sõbrad aru Eesti pensionireformist. Lugupeetud Soraineni sõbrad, ühes riigis või piirkonnas hästi toimiv ei pea automaatselt kasutatav olema teises riigis. Soomlased, nagu ikka, on kõik hästi läbi mõelnud ja nende keskkonnas töötab nende pensionisüsteem hästi.

Meenuvad Nõukogude Liidu kommunistliku partei peasekretäri Nikita Sergejevitš Hruštšovi püüdlused kogu riigis, sealjuures ka Eestis, käsu korras põllumajandus üles ehitada maisi kasvatamisele. Pärast USA-visiiti ja Iowa osariigis maisipõllul käimist anti parteiline suunis, et mais peab kasvama põhjapolaarjoonest kuni lõunas kõrbeteni. 1955. aasta juunis põikas Hruštšov korraks isegi Eestisse, et siin oma silmaga näha, kuidas mais kasvab ja maaelu kosub. Maisi aga ei erutanud Hruštšovi külaskäik. Kokkuvõttes tehti põllumajandusele tohutut kahju, sest muude kultuuridega oleks saanud tublisti parema tulemuse.

Nii ei tööta ka praegune teise samba süsteem Eestis ja teeb kasu asemel kokkuvõttes kahju. Sealjuures ei aita nn teise samba parandamine, kuna ei saa parandada põhimõtteliselt valedel alustel olevat asja.

Märksõnad
Tagasi üles