Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
12.03.2020
Eesti Itaallased ootavad rahumeeli maailmalõppu (2) Ratas soovitab üritused ära jätta ja teeb avalduse (2) Pensionivaidlus läheb tõenäoliselt riigikohtusse (27) Koroonakontrolör üritab inimesi rahustada Kagu-Eesti soovib riigilt tuge ja kohalike usaldamist Sadistlik sarimõrvar heitis vanglas hinge Majandus Mull, mis oli mullide mull (1) Koroonahirm pööras Eesti ettevõtete elu pea peale Välismaa Kohalik vaade ⟩ Vaikus on Igaveses Linnas halvaendeliselt kõrvulukustav Briti saadik kuuleb siiani tänu Tapal teenivate sõdurite eest (2) Arvamus Jürgen Ligi: millega tegeled, riigikogu esimees? (14) Märt Truman: alkoholimüügi piirangust kaine mõistusega (1) Erkki Koort: Me oleme solvunud (1) Juhtkiri: raha tuleb panna tulevikku (2) Heldur Meerits: muutused kui tähenduste nihked (2) Tõnis Palts: miks Soome pensioni­süsteem Eestis ei tööta (5) Kaido Pihlakas: piirilepingu asjus peab valitsema selgus (8) Meie Eesti Kadri Tammepuu: viiruse levikuks valmistu magades Unearst: pikaajaline unevõlg ja uinutisõltuvus sillutab teed dementsusele Helena Väljaste: mõttega saab suunata tundeid uinumiseks rahunema Kultuur BRYAN ADAMSI FOTOD ⟩ Lihtne on mõnikord kõige parem, kõige ausam Jakob Juhkam: «Pigem ei» taotleb igas aspektis ajatust Sport Saaremaa Võrkpalliklubi juhil diagnoositi koroonaviirus (3) Pesarosse jõudis koroonaviirus, Henri Drell juba Eestis Hea on olla eestlane, eriti reisides - Hyundai rallitiimi itaallasest juhi katsumused teel Mehhikosse Maa Elu Metsamaa ostu-müügitehingute arv on langenud Piimatööstur: viirus mõjutab väga meie tööd Nädala mõte: järjest väiksem jalajälg (1) Hiina turule pääsemine eeldab ülirangete kvaliteedinõuete täitmist (1) Kasemahlatootja plaanib tootmise Saksamaale kolida Nõuanne erametsaomanikule: ära häbene omada metsa (3) Kanamaja võib olla aia ehe Isegi kerge rauapuudus annab endast märku Ilmajutt: kas ilmateated on muutunud ebatäpsemaks või ilm raskemini prognoositavaks? Tomatiseemnete külvamise nippe Tõsteliidu president toodab tervisepulbrit Tartu Lohkva küla esindajad haarasid Luunja vallas võimu Hoolsaid prügisortijaid tabas valus kaotus Opositsioonil pole üksmeelt revisjonikomisjoni juhi asjus Melliste noortekeskus ja raamatukogu said nurgakivi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Unearst: pikaajaline unevõlg ja uinutisõltuvus sillutab teed dementsusele

6 min lugemist
Eesti unemeditsiini seltsi president Heisl Vaher. FOTO: Erakogu

Kui inimene magab aastaid liiga vähe, tekib ja süveneb vaimne allakäik, sama mõju on ka uinutite pikaajalisel kasutamisel, mis on kahjuks väga levinud, rääkis Eesti unemeditsiini seltsi president Heisl Vaher intervjuus Kadri Tammepuule.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Koroonaviirusega nakatunuid on vähem kui inimesi, kes ei saa sõba silmale, sest hirm tundmatu haiguse ees teeb ärevaks. Ärevus on omakorda rahuliku une vastand. Eesti unemeditsiini seltsi president Heisl Vaher soovitab unehäirete põhjusteni jõuda ja uinutite järele haaramise asemel kasutada une korrastamiseks psühholoogilisi nippe.

Kui tihti unetust ette tuleb?

Unetus on maailmas kõige levinum reaalne unehäire ja see võib nagu depressioongi aeg-ajalt inimese ellu tagasi tulla.

Kuidas depressioon unetusega kokku käib?

Depressiooniga inimene võib tunduda küll väliselt rahulik, aga kõrge võib olla sisemine ärevus, mida ta ei oska maandada. Depressioon kulgeb sageli koos unetusega ja vastupidi – unetus võib tekitada depressiooni. Mõlemat häiret iseloomustab kõrgenenud põletikunäitajate tase. Kui depressiooni ravida, alanevad põletikumarkerid ja unehäire leeveneb samuti. Sama juhtub, kui ravida unehäiret – väheneb depressioon.

Kuidas ärevus und häirib?

Praegu kohtab tihti koroonaviirusest tekkinud terviseärevust, sest inimesed ei tea, keda usaldada ja kust lugeda infot, millele oma otsustes tugineda, ka teadlased ei tea uuest viirusest kõike. Ärevushäire tähendab inimese ärksuse kõrget taset, mille maandamisega ta ise hakkama ei saa. Väga sageli tuleb unetu patsient vastuvõtule kaebusega, et päeva jooksul polegi nagu midagi viga, aga nii kui pikali viskab, tulevad tormlevad mõtted, mis ei lase uinuda.

11.03.2020 13.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto