Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
12.03.2020
Eesti Itaallased ootavad rahumeeli maailmalõppu (2) Ratas soovitab üritused ära jätta ja teeb avalduse (2) Pensionivaidlus läheb tõenäoliselt riigikohtusse (27) Koroonakontrolör üritab inimesi rahustada Kagu-Eesti soovib riigilt tuge ja kohalike usaldamist Sadistlik sarimõrvar heitis vanglas hinge Majandus Mull, mis oli mullide mull (1) Koroonahirm pööras Eesti ettevõtete elu pea peale Välismaa Kohalik vaade ⟩ Vaikus on Igaveses Linnas halvaendeliselt kõrvulukustav Briti saadik kuuleb siiani tänu Tapal teenivate sõdurite eest (2) Arvamus Jürgen Ligi: millega tegeled, riigikogu esimees? (14) Märt Truman: alkoholimüügi piirangust kaine mõistusega (1) Erkki Koort: Me oleme solvunud (1) Juhtkiri: raha tuleb panna tulevikku (2) Heldur Meerits: muutused kui tähenduste nihked (2) Tõnis Palts: miks Soome pensioni­süsteem Eestis ei tööta (5) Kaido Pihlakas: piirilepingu asjus peab valitsema selgus (8) Meie Eesti Kadri Tammepuu: viiruse levikuks valmistu magades Unearst: pikaajaline unevõlg ja uinutisõltuvus sillutab teed dementsusele Helena Väljaste: mõttega saab suunata tundeid uinumiseks rahunema Kultuur BRYAN ADAMSI FOTOD ⟩ Lihtne on mõnikord kõige parem, kõige ausam Jakob Juhkam: «Pigem ei» taotleb igas aspektis ajatust Sport Saaremaa Võrkpalliklubi juhil diagnoositi koroonaviirus (3) Pesarosse jõudis koroonaviirus, Henri Drell juba Eestis Hea on olla eestlane, eriti reisides - Hyundai rallitiimi itaallasest juhi katsumused teel Mehhikosse Maa Elu Metsamaa ostu-müügitehingute arv on langenud Piimatööstur: viirus mõjutab väga meie tööd Nädala mõte: järjest väiksem jalajälg (1) Hiina turule pääsemine eeldab ülirangete kvaliteedinõuete täitmist (1) Kasemahlatootja plaanib tootmise Saksamaale kolida Nõuanne erametsaomanikule: ära häbene omada metsa (3) Kanamaja võib olla aia ehe Isegi kerge rauapuudus annab endast märku Ilmajutt: kas ilmateated on muutunud ebatäpsemaks või ilm raskemini prognoositavaks? Tomatiseemnete külvamise nippe Tõsteliidu president toodab tervisepulbrit Tartu Lohkva küla esindajad haarasid Luunja vallas võimu Hoolsaid prügisortijaid tabas valus kaotus Opositsioonil pole üksmeelt revisjonikomisjoni juhi asjus Melliste noortekeskus ja raamatukogu said nurgakivi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Tammepuu: viiruse levikuks valmistu magades

3 min lugemist
Kadri Tammepuu. FOTO: Mihkel Maripuu

Koroonaviirus SARS-CoV-2 levib Eestile lähemal kui varem, uusi Covid-19 haigeid, aga ka surmasid tuvastatakse praegu kõige enam Euroopas.

Kui Hiina ja Lõuna-Koreaga on meie sidemed hõredad, siis Põhjamaadega käime tihedalt läbi. Nädala alguses lisandus Taanis 90-le koroonaviirusega nakatunule pea kaks korda rohkem ehk 172 inimest ja Norras kasvas Covid-19 juhtude arv 127 inimeselt 343ni. Nakatunute arv tõuseb kiiresti ka Hispaanias, Prantsusmaal, Šveitsis ja Saksamaal. Mitme riigi haigestumise kasvukiirus sarnaneb kahe nädala taguse Itaaliaga, kus praegu on üle 10 000 nakatunu, neist 631 on surnud. Euroopa riikide valitsused kipuvad jääma viiruse ohjeldamisel oma tegevustega hiljaks.

Hollandis kulus 12 päeva, et jõuda esimesest koroonaviirushaigest 382 juhuni. Kuni viimaste päevadeni väitsid Hollandi ametivõimud, et koroonaviirust annavad teistele edasi ainult sümptomitega nakatunud. Sõnumit kordasid nii valitsus kui tervishoiuasutused, õigustades tehtud otsuseid, aga praktika näitas, et nende seisukoht oli vale. Eesti terviseameti esindaja jagas alles teisipäeval sama teavet, et ilma sümptomiteta SARS-CoV-2 edasi ei levi, aga teame, et Covid-19 sümptomite vaba periood võib nakatunul kesta kuni kaks nädalat. Nagu ka Eestis, olid Hollandis viiruse testimise võimalused piiratud ja kodanikel vabadus otsustada, kas jäädakse haiguse ajal koju.

Üks meie peretuttav on Tallinnas ametis üle 50 töötajaga rahvusvahelises ettevõttes, kus kolleege on koos erinevatest riikidest, ja nad väisavad sageli ka koduriiki. Mees on teist nädalat Covid-19ga sarnaste nähtudega haige, nakatanud ka pereliikme, mõlemad ravivad end kodus, kuid aeg-ajalt käivad poes ja apteegis, kuhu sõidavad bussiga. Nii nagu paljud pole ka see pere varunud koju toidu- ega ravimitagavarasid, sest neil pole vaba raha. Uuringud näitavad, et kui gripiviirus sureb väliskeskkonnas keskmiselt ühe ööpäevaga, siis SARS-CoV-2 on kordades vastupidavam – klaasil, plastil ja metallpinnal võib viirus elada kuni üheksa päeva. Sestap oleme oma suguvõsa eakatel soovitanud ühistranspordist loobuda ja pakume neile vajadusel autoga küüti.

Igasuguste viirusnakkustega saab inimene paremini hakkama siis, kui ta piisavalt magab, sest tervislik uni hoiab immuunsüsteemi korras.

Järjest sagedamini suletakse maailma eri paigus koole ja keelatakse avalike ürituste korraldamine. Mõnes kohas tegutsetakse ka ettevaatavalt. Näiteks saatis 11,7 miljoni elanikuga USA Ohio osariigi kuberner laiali kirja, kus soovitas ülikoolidel ja kolledžitel minna üle e-õppele või teistele alternatiivsetele õppemeetoditele. Seda tegi ta kohe pärast osariigi esimesest kolmest koroonaviirusega nakatunust teada saamist. Eestis on tuvastatud 16 nakatunut 1,3 miljoni elaniku kohta, kuid pole teada, kui palju peaks haigeid lisanduma, et kõrgkoolides õppekorraldus muutuks, et inimesed püsiksid rohkem kodus.

Igasuguste viirusnakkustega saab inimene paremini hakkama siis, kui ta piisavalt magab, sest tervislik uni hoiab immuunsüsteemi korras. Une tähtsust on raske üle hinnata – vähe on neid hädasid, mida hea uni ei leevenda. Pikaajaline unevõlg, aga ka uinutite kasutamine lammutab tervise ja soodustab dementsuse arengut.

Raha väärtuse langus ja reisimise keeld võivad panna nii mõnegi pead murdma, mida teha vaba rahaga. Unetusest jagu saamine võiks olla üks koht, kuhu aja ja raha investeerimine hiljem mitu korda rohkem tagasi toob. Unearstide, -nõustajate ja psühholoogide vastuvõtud on praegu enamasti tasulised. Enesejuhtimise õppimiseks kulub aega, aga kes kord ärevuse enda jaoks lahti muukinud, saab seda oskust kasutada ka tähtsa esinemise või eksami eel. Boonusena saab kaasa ka viha ja kõigi teiste segavate tunnete talitsemise võime. Uinutite tarvitamisega on aga targem mitte alustadagi, sest sõltuvus kujuneb välja ruttu ja neist võõrutamine tekitab hiljem tarbetuid kannatusi.

Homme tähistatakse ülemaailmset unepäeva, mille deviis on parem uni, parem elu, parem planeet. Väljapuhanud rahvas oskab riigimehelikult käituda, teeb arukamaid otsuseid ja on kahtlemata ka tervem.

Seotud lood
11.03.2020 13.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto