Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
13.03.2020
Eesti Koroonaoht tõusis uuele tasemele (1) Haridusasutuste uksed jäävad suletuks Üle kivide ja kändude eriolukorra poole (5) Võrumaa «koroonapeole» jõudis viirus Taist (10) Valitsuse ebamäärasus toob suure kahju (8) Majandus Kaos turgudel aina kasvab Püsti hädas ettevõtted tulid juba riigilt raha küsima (10) E-poed töötavad täistuuridel (1) Välismaa Viiruse tuvastamisega hädas USA seab eurooplastele piirangud Hübriidsõda pidav Kreeka ootab abiväge (1) Saksa julgeolek käsitleb AfD üht haru ohuna demokraatiale (3) Arvamus Juhtkiri: väga selge selgusevajadus Karel Reisenbuk: eluohtlik isikuandmete kaitse (6) Kalev Stoicescu: Putin igaveseks (3) Jaan Ginter: millal on vaja välja kuulutada eriolukord? Enn Veskimägi: tööjõupoliitika lonkab mõlemat jalga (2) Andrus Karnau: ametlikult on kõik korras Meie Eesti Elmer Joandi: elekter purki – tarbijast saab ka hoidistaja (1) Aleksei Lotman: kliimamuutus on meie kõigi asi (7) Züleyxa Izmailova: kliimakriisi kergendavad vastutustundlikud valikud (12) Kultuur See kevad tulid kulka kirjanduspreemiad teisiti (1) Tont on Kurja Kala kohvikus kõrvaline isik Sport PM Mehhikos ⟩ Hyundai jokker püüab kohalikele pakkuda kaudset võidurõõmu Tartu Mitu kooli sulgeb lühemaks või pikemaks ajaks uksed Toomemäelt leiab ajavärava toomkiriku hiilgeaega Tantsijad avavad olemise mustreid ja muutuvad misetriteks Rahvatantsulugu ulatub ülikooli kirikust ja keldrist Kasahhi pealinnas kaotatud seelikuni ja kaugemalegi Piimapukist rämmarini ehk Kui palju on eesti keel paarikümne aastaga muutunud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Elmer Joandi: elekter purki – tarbijast saab ka hoidistaja

4 min lugemist
Meretuulepark Saksamaa rannikuvees. Eesti vajaduse kataks 3000 megavatti meretuuleparkide tuulikuid. FOTO: MORRIS MAC MATZEN/REUTERS/SCANPIX

Uutmoodi elektritarbimise jaoks tuleks ergutada elektri salvestamist nii kodu- kui suurtarbijate seas. See eeldab seadusega kindlustamist, et investeeringud elektri n-ö purgis hoidistamisele ära tasuvad, ning tarbija-võrgu suhtluse tehnoloogilise lahenduse täiustamist, kirjutab parteitu programmeerija Elmer Joandi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Elektriturg vajab targa võrgu lahenduste kiiremat rakendamist. Kes on jälginud viimase aasta elektri börsihindu Euroopas, võib täheldada, et elektrit saab varsti peaaegu tasuta. Eestil tuleks siinkohal riskidega tegelemiseks ja tasuta elektrist kasu saamiseks aastaks 2025 võtta kasutusele hetkepõhine elektriturg, kus tarbimist reguleeritakse vastavalt tootmisele. Meetmepakett, mis sellist tarbimise suunamist ja salvestamise soodustamist hõlmaks, võiks kanda nime «Elekter purki 2025».

Saksamaa võrgupiirkonna elektrihind on ajuti suisa negatiivne, samas on Eestis kümneeurose elektrihinna juures elektri ülekanne 40 eurot ning seonduvad muud maksud pea teist sama palju, kliendiarve umbes 80 eurot – energia hind on tihtipeale üksnes 10–20 protsenti koguarvest. See järjest süveneb, kuna tuulest ja päikesest saadud elektrit Euroopa elektrivõrku järjest lisandub, sellest saime tänu soojale talvele sedakorda eelvaate.

Lõpuks näeb keskmine päevane elektrihinna graafik välja nii: öösel on elekter pea tasuta, lõuna ajal mõneks tunniks väga odav ja hommiku-õhtutundidel endiselt piisavalt kulukas. Arvestades konkurentsi gaasipõhise energeetikaga ja sünteetilise vesiniku/bensiini/gaasi tootmise võimalust, siis pikas vaates tähendab see hinnataset viis kuni kümme eurot megavatt-tunni eest, mis praegu moodustab kõigest 10–20 protsenti elektri lõpptarbija arvest.

Mõistlik oleks olukorda lahendada elektri salvestamise ergutamisega. Selleks peab seadusega andma ka eratarbijale kindluse, et ta enda investeeringud salvestusvõimaluste tekitamiseks ära tasuvad, ning looma ka tehniliste tingimuste raamistiku, mis lubab süsteemihalduril tarbija «purki» suunduvat koormust oma puldist hetkeliselt muuta võrgu reguleerimiseks.

Eestis on praegu elektri laialdaseks salvestamiseks kolm peamist võimalust.

12.03.2020 14.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto