Sisukord
Kultuur
Tänane leht
13.03.2020
Eesti Koroonaoht tõusis uuele tasemele (1) Haridusasutuste uksed jäävad suletuks Üle kivide ja kändude eriolukorra poole (5) Võrumaa «koroonapeole» jõudis viirus Taist (10) Valitsuse ebamäärasus toob suure kahju (8) Majandus Kaos turgudel aina kasvab Püsti hädas ettevõtted tulid juba riigilt raha küsima (10) E-poed töötavad täistuuridel (1) Välismaa Viiruse tuvastamisega hädas USA seab eurooplastele piirangud Hübriidsõda pidav Kreeka ootab abiväge (1) Saksa julgeolek käsitleb AfD üht haru ohuna demokraatiale (3) Arvamus Juhtkiri: väga selge selgusevajadus Karel Reisenbuk: eluohtlik isikuandmete kaitse (6) Kalev Stoicescu: Putin igaveseks (3) Jaan Ginter: millal on vaja välja kuulutada eriolukord? Enn Veskimägi: tööjõupoliitika lonkab mõlemat jalga (2) Andrus Karnau: ametlikult on kõik korras Meie Eesti Elmer Joandi: elekter purki – tarbijast saab ka hoidistaja (1) Aleksei Lotman: kliimamuutus on meie kõigi asi (7) Züleyxa Izmailova: kliimakriisi kergendavad vastutustundlikud valikud (12) Kultuur See kevad tulid kulka kirjanduspreemiad teisiti (1) Tont on Kurja Kala kohvikus kõrvaline isik Sport PM Mehhikos ⟩ Hyundai jokker püüab kohalikele pakkuda kaudset võidurõõmu Tartu Mitu kooli sulgeb lühemaks või pikemaks ajaks uksed Toomemäelt leiab ajavärava toomkiriku hiilgeaega Tantsijad avavad olemise mustreid ja muutuvad misetriteks Rahvatantsulugu ulatub ülikooli kirikust ja keldrist Kasahhi pealinnas kaotatud seelikuni ja kaugemalegi Piimapukist rämmarini ehk Kui palju on eesti keel paarikümne aastaga muutunud Meelelahutus Koomiks Sudoku

See kevad tulid kulka kirjanduspreemiad teisiti

3 min lugemist
Märt Väljataga FOTO: Peeter Langovits

Homme, emakeelepäeval, pidanuks Tallinnas Kirjanike Majas pidulikul koosviibimisel üle antama kultuurkapitali kirjanduspreemiad 2019. aasta loominguliste saavutuste eest. Kokku 11 kategoorias, preemiafondiga 52 000 eurot. Koroonaviiruse ohus on see üritus määramata ajaks edasi lükatud. Võitjad tehti erandkorras teatavaks juba täna.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Käesoleva teksti pealkiri – parafraas ühest Henrik Visnapuu värsist – ei osuta siiski viiruse otsesele või kaudsele mõjule. Vaid asjaolule, et kultuurkapitali kirjandusauhinnad, mille määramine on tekitanud viimastel aastatel vastavates ringkondades korduvalt avalikku nurinat seoses teatud laureaatidega, pakkusid tänavu kuluaarides kõvasti kõneainet juba enne võitjate väljakuulutamist.

Nimelt otsustas žürii kõigis algupärast ilu- ja mõttekirjandust hõlmavates kategooriates (v. a lastekirjandus) jagada omavahel ülesanded ära nii, et iga valdkonna – nii sealse nominentide kui ka võitja valiku – üle otsustas kõigest üks inimene. Üleminek žüriipreemiatelt kuraatoripreemiatele on kindlasti paleepööre. Olgugi et esialgu üksnes ajutine. See tõukus kuuldavasti žürii esimehe Märt Väljataga ettepanekust ega lähe mingil moel vastuollu preemia senise statuudiga.

Tunnistan, et mulle meeldib see üksnes seetõttu, et rõhutab – ning omal demonstratiivsel moel koguni pühitseb – kõikide esteetiliste maitseotsustuste paratamatut ja ületamatut subjektiivsust. Ehk midagi, mida on vaja inimestele kõigi kunstiküsimusi puudutavate avalike seisukohavõttude – preemiate, stipendiumite, konkursside, arvustuste jms – puhul pidevalt meelde tuletada.

Kuid samas pakun, et lõpuks ei rahulda see ilmselt ühtegi kaasatud või huvitatud osapoolt: ei žüriiliikmeid endid, kultuurkapitali funktsionääre, laiemat avalikkust, nominatsioonidest ja/või preemiatest ilmajäänuid ega ka mitte nominente ning laureaate.

Kõige rohkem kannatavad sellise süsteemi tõttu kindlasti need kvaliteetse uudisteose avaldanud autorid, kes juhtuvad kuuluma vastava valdkonna eest vastutava žüriiliikme lähimasse sugu-, sõprus- või vennaskonda.

12.03.2020 14.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto