Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
13.03.2020
Eesti Koroonaoht tõusis uuele tasemele (1) Haridusasutuste uksed jäävad suletuks Üle kivide ja kändude eriolukorra poole (5) Võrumaa «koroonapeole» jõudis viirus Taist (10) Valitsuse ebamäärasus toob suure kahju (8) Majandus Kaos turgudel aina kasvab Püsti hädas ettevõtted tulid juba riigilt raha küsima (10) E-poed töötavad täistuuridel (1) Välismaa Viiruse tuvastamisega hädas USA seab eurooplastele piirangud Hübriidsõda pidav Kreeka ootab abiväge (1) Saksa julgeolek käsitleb AfD üht haru ohuna demokraatiale (3) Arvamus Juhtkiri: väga selge selgusevajadus Karel Reisenbuk: eluohtlik isikuandmete kaitse (6) Kalev Stoicescu: Putin igaveseks (3) Jaan Ginter: millal on vaja välja kuulutada eriolukord? Enn Veskimägi: tööjõupoliitika lonkab mõlemat jalga (2) Andrus Karnau: ametlikult on kõik korras Meie Eesti Elmer Joandi: elekter purki – tarbijast saab ka hoidistaja (1) Aleksei Lotman: kliimamuutus on meie kõigi asi (7) Züleyxa Izmailova: kliimakriisi kergendavad vastutustundlikud valikud (12) Kultuur See kevad tulid kulka kirjanduspreemiad teisiti (1) Tont on Kurja Kala kohvikus kõrvaline isik Sport PM Mehhikos ⟩ Hyundai jokker püüab kohalikele pakkuda kaudset võidurõõmu Tartu Mitu kooli sulgeb lühemaks või pikemaks ajaks uksed Toomemäelt leiab ajavärava toomkiriku hiilgeaega Tantsijad avavad olemise mustreid ja muutuvad misetriteks Rahvatantsulugu ulatub ülikooli kirikust ja keldrist Kasahhi pealinnas kaotatud seelikuni ja kaugemalegi Piimapukist rämmarini ehk Kui palju on eesti keel paarikümne aastaga muutunud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Züleyxa Izmailova: kliimakriisi kergendavad vastutustundlikud valikud

3 min lugemist
Züleyxa Izmailova. FOTO: Eero Vabamägi

Millise panuse saab igaüks anda kliimakriisi leevendamisse, kirjutab erakonna Eestimaa Rohelised esimees Züleyxa Izmailova.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kindlasti soovivad paljud loodusesõbrad anda oma panuse kliimakriisi ohjeldamisel. Aga kuidas? Viis tõhusaimat meetodit, kuidas tavalise inimesena kliimamuutuse vastu võidelda, on välja toodud ÜRO valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli IPCC raportis.

Möödunud talvel kogunesid Hispaanias ligi 200 riigi esindajad kliimamuutuse raamkonventsiooni 25. tippkohtumisele, et leppida kokku, mida teha kliimamuutuse ohjeldamiseks ja kindlustada 2015. aasta Pariisi kliimaleppe täitmine. Paljudele keskkonnaaktivistidele oli kohtumine vähemalt osaliselt pettumus.

Kuid poliitikud ei ole ainsad, kellel on oma roll kliimamuutusevastases võitluses. IPCC raportitest selgub, et vaja on süsteemset muutust, mis hõlmab igaühe tegemisi. Mudeldades eri eluviiside mõju kliimale, saab viia valikud ka üksikisiku tasandile – millised on need igapäevased otsused, mis aitaksid pidurdada kasvuhoonegaaside õhku paiskamist?

Esiteks transport – IPCC soovitab transpordist tuleneva süsinikujalajälje vähendamiseks kasutada ühistransporti, sõidujagamist ning lennukite ja mootorsõidukite asemel hübriid- ja elektriautode kasutamist. Siiski toonitab raport, et nimetatud meetod toob enam kasu siis, kui üleminek on ulatuslik ja kiire. «Minevikus leidub küll näiteid muutustest, mis on toimunud piisavalt tempokalt, ent puudub ajalooline pretsedent muutuste ulatuslikkusest, mis on praegu vajalikud, et hoida soojenemine alla 1,5 kraadi, eriti majanduslikult ja sotsiaalselt jätkusuutlikul viisil,» jätkab raport, lisaks on selle lahenduse toimimiseks vaja, et panustaksid nii riik, eraettevõtted kui iga inimene üksikult.

12.03.2020 14.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto