N, 26.05.2022

Koroonaoht tõusis uuele tasemele

Anna Ploompuu
, reporter
Koroonaoht tõusis uuele tasemele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
„Valitsuse absoluutne prioriteet on kaitsta kujunenud olukorras Eesti inimeste tervist,“ rõhutas peaminister Jüri Ratas.
„Valitsuse absoluutne prioriteet on kaitsta kujunenud olukorras Eesti inimeste tervist,“ rõhutas peaminister Jüri Ratas. Foto: Madis Veltman

Koroonaviirus Covid-19 on paari nädalaga paisunud Eestis hädaolukorra ohust hädaolukorraks, teatas peaminister Jüri Ratas eilses poliitilises avalduses. Sellele järgnenud hilisõhtuni kestnud valitsuse kabinetiistungil otsustas valitsus sulgeda esmaspäevast kõik koolid, huvikoolid, kutsekoolid ja ülikoolid. Õppetöö viiakse üle kodu- ja kaugõppele, kuni olukord normaliseerub ning olukorda kontrollitakse iga kahe nädala tagant. Haridus- ja teadusministri Mailis Repsi kinnitusel kehtestatakse ka piiridele kontroll, reisilaevaliiklus jätkub. Saaremaad esialgu isolatsiooni ei panda ning kogunemistele suuremates kaubandustekustes plaanitakse piiranguid.

Lisaks on valitsus andnud range soovituse ära jätta või edasi lükata rahvusvahelised ja riigisisesed enam kui saja inimesega korraldatavad üritused ja rahvakogunemised. Eilse seisuga oli Eestis kinnitust leidnud 27 koroonaviiruse juhtumit.

«Arvestades praegust maailma epidemioloogilist olukorda ja koroonaviiruse levikut Euroopas, kasvavaid ohte Eesti majandusele, ettevõtlussektori tarneahelate raskusi, sise- ja välispoliitilisi väljakutseid ning erinevate riigiasutuste senisest operatiivsema juhtimisstruktuuri vajadust, võib minu hinnangul selgelt öelda, et oleme tegelikult jõudnud hädaolukorda. Aga me saame sellest ühiskonnana ja igaühe kaasabil üle,» sõnas Ratas eile riigikogus. Et veel mõni nädal tagasi räägiti Eestis hädaolukorra ohust ning esimene nakatunu tuli Eestisse veebruari lõpus välismaalt saadud viirusega, siis praeguseks on kinnitatud haigestumisi, kus inimesed nakatusid Eestis kohapeal.

«Peame olema valmis olukorra kiireks muutumiseks ning viiruse laiemaks levikuks,» sõnas Ratas. Ta meenutas, et üleeile hindas Maailma Terviseorganisatsioon koroonaviiruse Covid-19 olukorra pandeemiaks ehk ülemaailmseks epideemiaks. Nii on ka Eesti terviseamet tõstnud valmisoleku kõrgeimale tasemele. See tähendab, et kiirabi ja haiglad on asunud täiendama varusid ja laiendama koroonaviiruse testimise võimekust.

Igaühe panus loeb

Ratas toonitas iga inimese olulisust ja panust koroonakriisi lahendamisel: jälgida hügieenisoovitusi ja kaaluda välisriikidesse reisimist. «Me kõik peame suhtuma reisisoovitustesse tähelepanu ja vastutustundega. See puudutab lisaks puhkusereisidele ka töölähetusi,» toonitas Ratas. Nii on peaminister ära jätnud või edasi lükanud kõik plaanitud välislähetused. Ainsaks erandiks on märtsi lõpus toimuv Euroopa Ülemkogu kohtumine, kus muuhulgas arutatakse koroonaviiruse tõkestamist. Ka president Kersti Kaljulaid on ära jätnud kõik lähinädalatele plaanitud välislähetused. Nakatumise ennetamiseks rõhutas Ratas kätepesu olulisust ning kontakti vältimist hingamisteede haiguse sümptomitega inimestega. «Eriti peaksime hoidma oma eakaid lähedasi ja hoiduma hingamisteede haigusi põdedes nende külastamisest,» tuletas ta meelde viimaste nädalate olulisemaid soovitusi.

Eriti peaksime hoidma oma eakaid lähedasi ja hoiduma hingamisteede haigusi põdedes nende külastamisest.

Peaminister Jüri Ratas

Lisaks pani ta riskipiirkondadest tulnud reisijatele südamele, et nad reisile järgneva 14 päeva jooksul oleks tõepoolest kodus: väldiks poodlemist, kinos ja teatrietendustel käimist või kohtumist sõpradega. «Siin pole kohta eestlaslikule tagasihoidlikkusele, teiste riikide kogemus näitab, et ajutine eraldumine aitab pidurda viiruse levimist kõige tõhusamalt,» toonitas Ratas.

Ratas märkis, et Covid-19 viiruse levik ning samaaegne nafta hinna langus on tõsiselt mõjutamas maailma ja Euroopa majandusolukorda. Seetõttu on ka Eesti positsioonilt näha mitmeid ohumärke. «Senised majandusprognoosid enam ei kehti, aga uute ja kindlate ennustuste tegemine on praeguses olukorras ülimalt keeruline. Seetõttu peame olema valmis ka võimalikuks majanduskeskkonna oluliseks halvenemiseks ning isegi languseks.»

Eesti hätta ei jää

Peaminister toonitas, et valitsus teeb koos Euroopa Liidu liikmesriikidega endast kõik, et suurem majanduslangus ära hoida. Samas on juba praegu peamiselt turismiga seotud sektorid kahjusid kandnud, olgu selleks transport, reiside ning ürituste korraldamine. «Riigirahanduslikus mõttes Eesti hätta ei jää, sest meil on piisavad finantsvahendid ja vajadusel teistest riikidest oluliselt suurem võimekus ka laenata. Pean võimalikul olukorra halvenemisel esmajoones oluliseks keskenduda Eesti majanduse toetamisele ning elavdamisele, mitte kärpimisele.» Ratas kinnitas, et Euroopa Liit annab liikmesriikidele seoses haigusepuhanguga rohkem struktuurivahendite raha ette kätte, et riigid saaksid kiirendada tuge terviseabile, aga samuti panustada väikese ja keskmise suurusega ettevõtete ja tööturu toetamiseks.

Eesti ühiskond ei vaja mitte enam soovitusi, vaid selgeid juhised, kuidas koroonaviirusega toime tulla.

Reformierakonna juht Kaja Kallas

Peaminister pani rahvasaadikutele südamele, et praeguses olukorras on infol, parimal teadmisel ja ekspertide kaasamisel veel tähtsam roll, et riskid maandada, abi osutada ja paanikat ära hoida. «See ei ole kindlasti aeg poliitiliste lahingute pidamiseks, vaid koostööks, ühiste prioriteetide seadmiseks ja teadmispõhiseks otsustamiseks.» Eriolukorra kehtestamise asjus näis peaminister ootavat parlamendi liikmetelt võimalikult palju arvamusi. Kõige selgemalt andsid heakskiidu eriolukorra kehtestamisele Reformierakond ja EKRE. «Meie fraktsioon toetab hädaolukorra ja vajadusel ka eriolukorra kehtestamist. Kindlasti ei soovi me kedagi hirmutada,» teatas riigikogu EKRE fraktsiooni juht Siim Pohlak. Ka suurima opositsioonierakonna Reformierakonna juht Kaja Kallas teatas, et kui praegune olukord vajab eriolukorra väljakuulutamist, tuleb seda teha, sest tegu on meetmega, mis võimaldab võtta vastu otsuseid, mis tooks selguse. «Eesti ühiskond vajab mitte enam soovitusi, vaid selgeid juhiseid, kuidas koroonaviirusega toime tulla,» selgitas Kallas. Lehte trükkiminekuajaks polnud valitsus veel teatanud, kas kehtestab eriolukorra või mitte.

Koroonaviiruse tõkestamine

Valitsus kinnitas eile täiendavad sammud koroonaviiruse tõkestamiseks:

lükata ristluslaevade ja seal reisivate turistide vastuvõttu edasi kuni 1. maini;

jälgida nii riigiasutustes, kohalikes omavalitsustes kui ka erareiside, lähetuste ja sissetulevate visiitide korraldamisel välisministeeriumi soovitustest. Kõrge Covid-19 riskiga piirkonnad olid eilse seisuga Hiina Rahvavabariik, Itaalia, Iraan, Lõuna-Korea; keskmise riskiga piirkonnad on Saksamaa, Prantsusmaa, Tirooli suusakuurordid Austrias, Hispaania, Jaapan ja Singapur.

Samuti andis valitsus tungiva soovituse edasi lükata enam kui saja osalejaga avalikud üritused, ürituse korraldamisel tuleb selle toimumise luba kooskõlastada terviseametiga.

Viiruse leviku ning majandusega seotud probleemide kiireks lahendamiseks lõi valitsus komisjoni, kuhu kuuluvad mitmed ministrid, riigisekretär ja eksperdid.

Inimeste teavitamiseks hakkab esmaspäevast tööle koroonaviiruse kriisitelefon numbriga 1247.

Märksõnad
Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tartu Postimees
Tagasi üles