Sisukord
Eesti
Tänane leht
13.03.2020
Eesti Koroonaoht tõusis uuele tasemele (1) Haridusasutuste uksed jäävad suletuks Üle kivide ja kändude eriolukorra poole (5) Võrumaa «koroonapeole» jõudis viirus Taist (10) Valitsuse ebamäärasus toob suure kahju (8) Majandus Kaos turgudel aina kasvab Püsti hädas ettevõtted tulid juba riigilt raha küsima (10) E-poed töötavad täistuuridel (1) Välismaa Viiruse tuvastamisega hädas USA seab eurooplastele piirangud Hübriidsõda pidav Kreeka ootab abiväge (1) Saksa julgeolek käsitleb AfD üht haru ohuna demokraatiale (3) Arvamus Juhtkiri: väga selge selgusevajadus Karel Reisenbuk: eluohtlik isikuandmete kaitse (6) Kalev Stoicescu: Putin igaveseks (3) Jaan Ginter: millal on vaja välja kuulutada eriolukord? Enn Veskimägi: tööjõupoliitika lonkab mõlemat jalga (2) Andrus Karnau: ametlikult on kõik korras Meie Eesti Elmer Joandi: elekter purki – tarbijast saab ka hoidistaja (1) Aleksei Lotman: kliimamuutus on meie kõigi asi (7) Züleyxa Izmailova: kliimakriisi kergendavad vastutustundlikud valikud (12) Kultuur See kevad tulid kulka kirjanduspreemiad teisiti (1) Tont on Kurja Kala kohvikus kõrvaline isik Sport PM Mehhikos ⟩ Hyundai jokker püüab kohalikele pakkuda kaudset võidurõõmu Tartu Mitu kooli sulgeb lühemaks või pikemaks ajaks uksed Toomemäelt leiab ajavärava toomkiriku hiilgeaega Tantsijad avavad olemise mustreid ja muutuvad misetriteks Rahvatantsulugu ulatub ülikooli kirikust ja keldrist Kasahhi pealinnas kaotatud seelikuni ja kaugemalegi Piimapukist rämmarini ehk Kui palju on eesti keel paarikümne aastaga muutunud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Üle kivide ja kändude eriolukorra poole

2 min lugemist
Postimehele teadaolevalt soovisid kolmest koalitsioonipartnerist kaks (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja osa Isamaast) juba üleeile õhtul, et peaminister oleks eile eriolukorra välja kuulutanud. FOTO: Konstantin Sednev

«Kõik saavad aru, et asi on kriitiline,» kirjeldas eile asjale lähedal seisev isik Postimehele valitsuses toimuvat. Ent põhjus, miks eriolukorra väljakuulutamine Eestis on olnud vaevaline, seisneb selles, et võimuliidus on nii mõnelgi kõhklused.

Kuna peaminister Jüri Ratas (Keskerakond) soovib koalitsioonis võtta otsuseid vastu konsensusepõhiselt, räägitakse asjad seal läbi seni, kuni viimane kui üks mees või naine, kes on vastu või kõhkleb, annab oma nõusoleku.

Postimehele teadaolevalt soovisid kolmest koalitsioonipartnerist kaks (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja osa Isamaast) juba üleeile õhtul, et Ratas oleks eile eriolukorra välja kuulutanud. See oleks andnud riigile paremad hoovad Eestis iga päev aina rohkem juuri alla ajava koroonaviiruse vastu võitlemiseks.

Eriolukorra kehtestamist on oodanud paljud kohalikud omavalitsused, kelle võimalus koroonaviirusega võidelda on piiratud. Näiteks pöördus Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart (Keskerakond) valitsuse poole ettepanekutega, millised võiksid olla viiruse leviku ennetamise meetmed, muuhulgas kahenädalase karantiini kehtestamine kõigile riskipiirkondadest saabuvatele inimestele, ning õigusliku aluse loomine ürituste ärakeelamiseks ning ühtsete reeglite kehtestamine haridusasutustele üle Eesti.

Näiteks oleks Tallinna linnavalitsusel olnud sellest abi Vene muusiku Filipp Kirkorovi kontserdi ärajätmisel Tondiraba jäähallis, mis oleks pidanud toimuma täna. Üritus jääb ära aga seetõttu, et Tallinna linnaisadel õnnestus ise veenda kontserdi korraldajaid.

Kuni eilseni oli eriolukorra jõustamine takerdunud vähemalt kõhklustesse. Postimehele on viidatud, et mõned poliitikud kardavad paanikat ja sellega kaasneda võivat majanduslangust.

Ühe näitena on mainitud, et Eesti inimesed on kaubanduskeskuste usku, ja kui need asutused peaksid eriolukorra kehtestamise tõttu uksed sulgema, kuna neis käib palju inimesi, siis tekiks küsimus, kust inimesed saaksid süüa osta.

Teiseks on justiitsminister Raivo Aeg (Isamaa) välja toonud võimalikud juriidilised probleemid eriolukorra kehtestamisega, mis toimuks taasiseseisvunud Eesti ajaloos esimest korda.

Mingil määral on koalitsioonis valitsenud erimeelsused jõulisemat lähenemist pooldava EKRE ja pehmemat liini ajava Keskerakonna vahel. Isamaa, kelle mõned poliitikud on avalikult pooldanud eriolukorda, jääb nende vahele.

Allikad juhivad tähelepanu, et Ratas on tahtnud olla ettevaatlik ega torma. Eriolukorra kehtestamise asemel teatas Ratas riigikogus, et kutsub kokku enda juhitava koroonaviiruse kriisikomisjoni, kuhu kuuluvad kabineti võtmeministrid. Komisjon kogunes eile kell kaks ning jätkas arutelu sealt, kus see hommikul pooleli jäi. Arutelu venis hilisõhtuni ning jõudis lehe trükkimineku ajaks sinnamaale, et põhimõtteliselt on eriolukorra kehtestamine ära otsustatud, ning alates esmaspäevast suletakse kõik koolid ja kaubanduskeskustele kehtestatakse inimhulkade piirangud.

Hädaolukord ja eriolukord

Hädaolukord on sündmus, mis:

  • ohustab paljude inimeste elu või tervist;
  • põhjustab suure varalise kahju, suure keskkonnakahju või tõsiseid ja ulatuslikke häireid elutähtsate teenuste toimepidevuses;
  • vajab lahendamiseks mitme asutuse või isiku kiiret reageerimist;
  • vajab lahendamiseks tavapärasest erineva juhtimiskorralduse rakendamist.

Eriolukord kehtestatakse siis, kui hädaolukorras rakendatud meetmetest on vajaka. Sel juhul võidakse:

  • kohustada inimesi tööle;
  • siseneda omaniku nõusolekuta ehitistesse ja territooriumile;
  • kehtestada viibimiskeeld ja piirata muul moel liikumisvabadust;
  • sundvõõrandada vallasasi (nt kasutada liiva, ehitusmaterjale, kütust jne);
  • võtta tehnikat (nt sõidukeid, rasketehnikat jne) sundkasutusse;
  • piirata avalike koosolekute ja avalike ürituste pidamist.
Seotud lood
12.03.2020 14.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto