Sisukord
AK
Postimees
28.03.2020
Postimehe analüüs: kriisi juhtimise esimesed kaks nädalat (6) Eesti Karm rikkumine: koroonahaige šoppas suures toidupoes (2) Kuidas koroonaviirust ära tunda? Ja teised korduma kippuvad küsimused Korraldused eriolukorra juhilt Majandus Baltika haaras viimase päästerõnga järele Sutter: uus õlitehas pakub kriisis õnge (6) Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis Välismaa Ühiskondlik usaldus aitab Rootsil hoiduda käskudest Taani ja Norra vaatavad rootslaste leebust hämminguga Aimar Ventsel: Venemaa vastukäivast koroonainfost on raske aru saada KOHALIK VAADE. Ekskuninga uus skandaal võib anda surmahoobi Hispaania monarhiale Arvamus Suur nägu ⟩ Koroona sai sitke vastuvõitleja (1) Ameerika hääl Spordikröösuse prohmakas Terve mõistuse kehastaja Sport Itaalia liiga mõtleb 16 meeskonnaga play-off’ile. Vene: vahepeal unistati trennide jätkamisest VTB Ühisliigas ei määrata paremusjärjestust Suur lugu ⟩ Thierry Neuville: kahel korral olen tõesti mõelnud, et kas karjääriga ongi kõik Merendus Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis AK Mihhail Lotman: koroonaviirus kui meie ajastu katk Reet Hiiemäe: läbi epideemiate kanduv rahvapärimus EKI keelekool: silma nähes, kõrva kuuldes, käe katsudes Maris Kuperjanov: pandeemia elukaar internetimeemides (1) Jüri Adams: altkäemaks ja pistis. Korruptsiooni lähiajalugu ja olevik Digikultuur. Sotsiaalmeedia – täiuslik või täiesti rikkis? Spioon, kes tsiteeris Hamletit Nädala plaat: Erakliku superstaari mitu mina ja permanentselt verine nina Aja auk. Tabudeta Juurikas. Valitsus ja tualettpaberi­kriis Arter Marju Lauristin: see kriis teeb meist paremad inimesed! (13) Inimesed kriisi eesliinil VIDEO. Treeni, muidu lähed hulluks! Ilus väike eesti tüdruk andis Tokyos lahingu (3) Kriisiköök: riis ja tatar praepannile See on ainult su peas. Oculus Quest toob virtuaalreaalsuse lähemale kui kunagi varem Ford Puma: uus kass linnas! Kas oled tolmulapp või diiva? Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Ilmar Tomusk: kus on Keeleinspektsiooni silmad?

4 min lugemist
  • Keeleseaduse pehmendamise tulemusel on võõrkeeled hakanud vohama
  • Ka seadusega nõutud eestikeelset teavet esitatakse tihti väga nähtamatult
  • Keeleametil pole sageli õigust reageerida, keeleseadust tuleks ajakohastada
Päris kindlasti pole seadusega kooskõlas Kohtla-Järve A1000 Marketi seinale paigaldatud reklaam, mille kohta laekus meile paari nädala eest kaebus. Selline reklaam tuleb eemaldada! FOTO: Keeleinspektsioon

Võõrkeelset teavet näeb ja kuuleb avalikus ruumis üha rohkem, kuid keeleinspektoritel puudub enamasti voli seda piirata. Olukorra parandamiseks oleks aeg muuta keeleseadust, kirjutab Keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Keeleinspektsiooni töös ei möödu päevagi, kui meie poole ei pöörduta küsimusega: kus on teie silmad? Mitte küll nii sageli, aga mõnikord siiski on huvi tuntud ka Keeleinspektsiooni kõrvade vastu: kuidas te siis ei kuule, et üle kaubanduskeskuse kajab venekeelne/ingliskeelne reklaam; miks Vikerraadios lastakse ainult ingliskeelseid laule? Tavaliselt on meie poole pöördunud inimene märganud avalikus ruumis võõrkeelset silti, kuid teab, et Eesti riigikeel on eesti keel ja keeleseaduse järgi peab avalik teave olema eestikeelne, ja esitab Keeleinspektsioonile kaebuse.

Meie kohustus on kaebusi menetleda. Asjaolude kontrollimisel ilmneb õige sageli, et kaebus on põhjendatud: näemegi ainult ingliskeelset avalikku teavet ja kuulemegi võõrkeelset reklaami. Lähemal uurimisel selgub, et kuskil on siiski ka eestikeelne teave ja võõrkeelsele audioreklaamile järgneb mõne aja pärast eestikeelne – ja nii ei jäägi keeleametnikul muud üle kui kaebuse esitajale vastata, et keeleseadust ei ole rikutud ja järelevalvemenetluse alustamiseks ei ole õiguslikku alust.

27.03.2020 28.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto