Sisukord
AK
Postimees
05.08.2020
Klubijuhid kaitsevad oma ärisid ja näitavad näpuga pigem viirusekandjate poole Eesti Eesti lühiuudised Uhiuut Reidi teed tabas veeuputus Rahvusvaheline hipilaager peab Lõuna-Eestis taas asukohta vahetama Kui suurt kahjutasu ei tule, saab Helme esimesena teada (2) Postimehe dokk ⟩ Eesti mehe hämmastav lugu: ISISe kuulirahe alt pussitaja noa otsa Tartus (3) Majandus Majanduse lühiuudised TikToki ootab ees sunnitud paaripanek Microsoftiga Pensionireformi saatus selgub oktoobris Välismaa Ekskuninga vari Hispaania monarhia kohal Norra kardab viiruse levikut koroonalaevalt maismaale Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: Seedri seeme riigikohtus Peatoimetaja Mart Raudsaar: Mente et manu* (1) Marek Strandberg: uus hügieenistandard (1) Neeme Raud: tööandjate «diktatuur» Dmitrijs Astašonoks: amortiseeruva kinnisvara lõks Erkki Bahovski: suursaadiku kimbatus Kultuur Kultuuri lühiuudised Tormise elu oli võitlus oma rahva muusikalise emakeele eest Tantsuline linnaplaneerimine: seinad üles laome, kopsime ja taome Sport Analüüs: kes ja miks jäid silma korvpallikoondise suvest? Taas Eesti meistri tiitlit jahtiv Kanter jäi saladusli­kuks Puust ja punaseks: Meistrite liiga naaseb, aga kus, milliste reeglite ja kellega? Tartu Abilinnapeade suhtlusvea tõttu jääb ära jooksuvõistlus Terviseametnik: Tartu lukkupanekut keegi ei aruta Pool muna või tühi koor? Meil on kohe vaja uusi piiranguid Sotsiaalminister: hetkel karmimaid meetmeid tarvis ei lähe Tartu lühiuudised Maskikandjaid liigub rahvarohketes kohtades vähe Tartus on haiglaravil kolm koroonahaiget Suur liiklussõlm läbib Lidli jaoks uuenduskuuri Alanud hooajal võib küttida 93 karu Panoraamseks kloonitud kurviline mängufilm linastub vaid üks kord Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ilmar Tomusk: kus on Keeleinspektsiooni silmad?

4 min lugemist
  • Keeleseaduse pehmendamise tulemusel on võõrkeeled hakanud vohama
  • Ka seadusega nõutud eestikeelset teavet esitatakse tihti väga nähtamatult
  • Keeleametil pole sageli õigust reageerida, keeleseadust tuleks ajakohastada
Päris kindlasti pole seadusega kooskõlas Kohtla-Järve A1000 Marketi seinale paigaldatud reklaam, mille kohta laekus meile paari nädala eest kaebus. Selline reklaam tuleb eemaldada! FOTO: Keeleinspektsioon

Võõrkeelset teavet näeb ja kuuleb avalikus ruumis üha rohkem, kuid keeleinspektoritel puudub enamasti voli seda piirata. Olukorra parandamiseks oleks aeg muuta keeleseadust, kirjutab Keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Keeleinspektsiooni töös ei möödu päevagi, kui meie poole ei pöörduta küsimusega: kus on teie silmad? Mitte küll nii sageli, aga mõnikord siiski on huvi tuntud ka Keeleinspektsiooni kõrvade vastu: kuidas te siis ei kuule, et üle kaubanduskeskuse kajab venekeelne/ingliskeelne reklaam; miks Vikerraadios lastakse ainult ingliskeelseid laule? Tavaliselt on meie poole pöördunud inimene märganud avalikus ruumis võõrkeelset silti, kuid teab, et Eesti riigikeel on eesti keel ja keeleseaduse järgi peab avalik teave olema eestikeelne, ja esitab Keeleinspektsioonile kaebuse.

Meie kohustus on kaebusi menetleda. Asjaolude kontrollimisel ilmneb õige sageli, et kaebus on põhjendatud: näemegi ainult ingliskeelset avalikku teavet ja kuulemegi võõrkeelset reklaami. Lähemal uurimisel selgub, et kuskil on siiski ka eestikeelne teave ja võõrkeelsele audioreklaamile järgneb mõne aja pärast eestikeelne – ja nii ei jäägi keeleametnikul muud üle kui kaebuse esitajale vastata, et keeleseadust ei ole rikutud ja järelevalvemenetluse alustamiseks ei ole õiguslikku alust.

04.08.2020 05.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto