Sisukord
AK
Postimees
28.03.2020
Postimehe analüüs: kriisi juhtimise esimesed kaks nädalat (9) Eesti Karm rikkumine: koroonahaige šoppas suures toidupoes (3) Kuidas koroonaviirust ära tunda? Ja teised korduma kippuvad küsimused Korraldused eriolukorra juhilt Majandus Baltika haaras viimase päästerõnga järele Sutter: uus õlitehas pakub kriisis õnge (6) Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis Välismaa Ühiskondlik usaldus aitab Rootsil hoiduda käskudest Taani ja Norra vaatavad rootslaste leebust hämminguga Aimar Ventsel: Venemaa vastukäivast koroonainfost on raske aru saada KOHALIK VAADE. Ekskuninga uus skandaal võib anda surmahoobi Hispaania monarhiale Arvamus Suur nägu ⟩ Koroona sai sitke vastuvõitleja (1) Ameerika hääl Spordikröösuse prohmakas Terve mõistuse kehastaja Sport Itaalia liiga mõtleb 16 meeskonnaga play-off’ile. Vene: vahepeal unistati trennide jätkamisest VTB Ühisliigas ei määrata paremusjärjestust Suur lugu ⟩ Thierry Neuville: kahel korral olen tõesti mõelnud, et kas karjääriga ongi kõik Merendus Merendusvõimekus on kriisiajal strateegiliselt tähtis AK Mihhail Lotman: koroonaviirus kui meie ajastu katk Reet Hiiemäe: läbi epideemiate kanduv rahvapärimus EKI keelekool: silma nähes, kõrva kuuldes, käe katsudes Maris Kuperjanov: pandeemia elukaar internetimeemides (1) Jüri Adams: altkäemaks ja pistis. Korruptsiooni lähiajalugu ja olevik Digikultuur. Sotsiaalmeedia – täiuslik või täiesti rikkis? Spioon, kes tsiteeris Hamletit Nädala plaat: Erakliku superstaari mitu mina ja permanentselt verine nina Aja auk. Tabudeta Juurikas. Valitsus ja tualettpaberi­kriis Arter Marju Lauristin: see kriis teeb meist paremad inimesed! (13) Inimesed kriisi eesliinil VIDEO. Treeni, muidu lähed hulluks! Ilus väike eesti tüdruk andis Tokyos lahingu (2) Kriisiköök: riis ja tatar praepannile See on ainult su peas. Oculus Quest toob virtuaalreaalsuse lähemale kui kunagi varem Ford Puma: uus kass linnas! Kas oled tolmulapp või diiva? Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Euroopa kloostriüksildus

5 min lugemist
Demonstratsioon Pariisis. FOTO: EPA

Ivan Krastevi peamine väide on, et pärast pagulaskriisi ei ole Euroopa poliitiline pilt endine. Euroopa elustiili ja heaolu vastupandamatus ei toonud kaasa demokraatiamudeli üldist järgimist, vaid tormijooksu meie piiridele. See ehmatas Euroopa riikide seni vaikinud enamikku. Hakati nägema kahte vaenlast: migrante ja Euroopa eliiti, kes on rahvast kaugenenud.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Aeg, mil Euroopa pakkus üle ilma parimat euroopalikku elukorraldust, on möödas. Krastevi arvates võib see tagasigi tulla, aga mitte niipea. Euroopa on muutunud misjonärist kloostriks, mis pühendub oma poliitilise projekti erandlikkuse kaitsmisele. Küllap võiks Krastevi kloostri asemel olla ka keskaegne loss, kus ümbritseva katku kiuste vesteti Boccaccio „Dekameroni“ vabameelsed jutud.

See kirjanduslik täiendus pole juhuslik, sest Krastev ise rikastab oma arutluskäike mitte ainult politoloogiliste, vaid tihti just kirjanduslike näidetega. Michel Houellebecq, jah, muidugi, eriti romaan „Alistumine“ (eesti keeles 2016). Islamistid võidavad Prantsusmaal valimised ja asuvad ühiskonda reformima. Sorbonne’i islamiülikool saab Saudi Araabialt raha ja prantslastest professorid peavad mitut naist. Kusagilt ajahämarast tuuakse välja katoliiklikud mõtlejad, kelle eeskujul edendatakse perefirmadel põhinevat majandust. Mis tahes palgatöö väljaspool peret lõhub ühiskonda.

Eeskätt aga on „Alistumine“ minategelase lugu, dekadentsi uuriva professori tundevaesus. Vanemate surmateateid saades ei tea ega tunne ta õieti midagi, sidemed on nõrgad, vaevalt üldse olemas. Tal pole sõpru ja ta ei loo püsivaid suhteid. Selliste inimeste Euroopa on kerge saak. Krastevi järgi kõneleb raamat Euroopast, „millel puuduvad vastupanutahe, juhid, kes selle eest võitleksid, ja koht, kuhu pageda“ (lk 34).

27.03.2020 28.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto