Sisukord
Arvamus
Tänane leht
14.03.2020
Eesti Koroonaviiruse esindusnägu Eestis (13) Riik võtab viirusega võitlemiseks vähemalt miljard eurot laenu (1) TÄIENDATUD ⟩ Uus reaalsus. Kõige tähtsam, mida eriolukorra ja koroonaviiruse kohta teadma peab (18) Valitsus kuulutas välja eriolukorra Eriolukord Eestis: sotsiaalmeedia vs. päriselu (3) Kaitseliitlane: on enesestmõistetav, et tulen riigile appi (1) INTERVJUU ⟩ Ekskohtunik Lõõnik: Savisaare protsessi poleks pidanud toimuma (11) Kotkas munes kaamera ette muna (1) Majandus Kriisikindlaimad on LHV pensionifondid (3) Veel üks põrge PRFoods pakub võlakirju (1) Välismaa Eluaegne president (3) Hololei: transport vajab nüüd kindlasti tuge Lühiuudised koroonaviirusest maailmas KOHALIK VAADE. Itaallaste silmis jättis Euroopa nad taas murega üksi (12) Möödus 80 aastat Talvesõja lõpust EL pakub migrantidele Kreekast lahkumise eest raha (3) Arvamus Juhtkiri: koroonakriisi ökonoomika (3) Toomas Verrev: eesti keele kaitseks! Koroonaviiruse esindusnägu Eestis (13) Hilinenud otsustavus (12) Eluaegne president (3) Bideni vääramatu võidukäik (3) Eesti Panga president Madis Müller: viiruse majanduskahju ravi (13) Siim Kallas: purgisupid garaažis (76) Sport Koroonaviirus paneb spordielu seisma (2) Mart Soidro kolumn: ilm on hukas PM Mehhikos. Koroona jõudis ka rallimaailmani Kliima Koroona teeb kliimale head, aga mitte pikemas plaanis (3) Merendus Unistus Suurest Tallinna linnasadamast võib täituda AK Ei tasu keelest rõõmu ära võtta Mihkel Kunnus: euroopalike väärtuste arengust (8) Digikultuur. Digitaalne patsutus- ja torkekultuur Paavo Järvi: „Muusikas peab alati midagi erilist olema“ Paavo Järvi võimas kontsert Viinis (1) Juurikas: Lembitu mõõga traagiline saatus Juurikas: üksi kodus Juurikas: viimane veerg Teeme rahval tuju paremaks Arter Tänapäeva maailm on viiruste leviku paradiis. Aina paremaks läheb (4) Hiigellennukid püsivad ohutult õhus tänu Eesti insenerile (3) Karm reaalsus: treeneritöö = igapäevane kangelastegu Priit Pullerits: kuidas klassika ekraniseering jälle verest tühjaks jooksis Mida teha musta värvi soolaga? Avasta endas raamatupidaja! Sõiduproov Volvo XC40 pistikhübriidiga (1) Kas see ongi lennunduse tulevik? (1) Käsi Eesti moepulsil Meelelahutus Koomiks Sudoku

Koroonaviiruse esindusnägu Eestis

2 min lugemist
Terviseameti erakorralise meditsiini osakonnajuhataja Martin Kadai FOTO: Artur Kuus

Koroonaviirus nagu ka 38-aastane terviseameti erakorralise meditsiini osakonnajuhataja Martin Kadai muutuvad kiiresti. Neli aastat tagasi olid Kadail juuksed peas ja lõug paljas, nüüd käib ta ringi habemega ja pealagi läigib, meenutas tookordne kolleeg sotsiaalministeeriumi päevilt. Kadaid lähemalt tundjad hindavad tema tasakaalukust ja viitsimist asjadesse süveneda. Kriitikud peavad teda liiga uimaseks, et vastu võtta kiireid otsuseid ja neid läbi suruda, nagu erakorralised olud eeldavad.

Poolteist kuud tagasi sai Kadaist koroonaviiruse esindusnägu Eestis, nüüdseks ka kõneisik terviseametis. «Ma näen, tema õlule on laotud liiga suur koorem ja ta hakkab inimesena ära kukkuma, jookseb ühelt koosolekult teisele, on hajevil ja silmad aukus,» rääkis riigikogu liige ja Isamaa peasekretär Priit Sibul. «Meil on üleriigiline kriis, aga koosolekutel näeme vaid ühte osakonnajuhatajat. Vägisi tekib küsimus, kuidas terviseametit juhitakse.»

Üldsus peab terviseametit koroonaviiruse eksperdiks ning ootab neilt üldistele soovitustele lisaks ka konkreetseid nõuandeid. Saaremaa vallavalitsus küsiski võrkpallivõistluste korraldamise eel, kas peaks viiruse leviku ära hoidmiseks mängud tühistama, aga arusaadav juhis jäi siis saamata ning eilseks oli 16 saarlast nakatunud koroonaviirusega. Omavalitsuse töötajad ei pea ise oskama olukorra tõsidust hinnata, sestap tuginetigi terviseameti arvamusele.

Reformierakonna Tallinna ringkonna juht Kristen Michal leiab, et terviseamet peaks käima sammukese sündmustest ees ning vajadusel tuleb see õigus asutusele välja nõuda. «Sotsiaalmeedia postitused näitasid, et terve mõistus soovitas Tondiraba jäähallis Filipp Kirkorovi kontserdi ära jätmist.» Terviseamet kõhkles taas, kuid õnneks tõi korraldaja seekord kastanid ise tulest välja, kui kontserdi tühistas.

Ameti ebakindla käitumise taga nähakse vajakajäämisi töötajate hariduses. Leningradist diplomi saanud epidemioloogid lähevad järjest pensionile, kuid järelkasvu neile Eestis ei koolitata.

13

Ameti ebakindla käitumise taga nähakse vajakajäämisi töötajate hariduses. Leningradist diplomi saanud epidemioloogid lähevad järjest pensionile, kuid järelkasvu neile Eestis ei koolitata. Süsteemsete teadmisteta jääb aga spetsialistidel tervikpilt häguseks ja otsused hilinevad, sest ka pisiasjades oodatakse enne ära maailma terviseorganisatsiooni ning haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse soovitused.

Kadai ei ole hariduselt arst ega epidemioloog. On avalik saladus, et arste terviseametisse viimastel aastatel tööle meelitada pole õnnestunud, sest mujal teenivad tohtrid paremini. Nii korraldavad ja kontrollivad tervishoidu rohkem õed, bioloogid ja tehnoloogid. Kas tahaksite, et näiteks kiirabiosakonda juhiks geenitehnoloog?

Kõigevägevam on Eestit siiani hoidnud, kuid plaanide tegemiseks antud armuaeg hakkab lõppema. Neljapäeval kuulutas valitsus välja 1. maini kehtiva eriolukorra. Üksikjuhtumite riiki toomise risk hinnati väga kõrgeks, aga ohtlike piirkondade hulgas ei ole endiselt Põhjamaid, seal hulgas Taanit, kes ise peab koroonaviiruse levikut oma riigis plahvatuslikuks. Koroonaviirus on jõudnud kõikjale Euroopasse, võiksime kogu Euroopat vaadata kui riskipiirkonda, nagu ka lähimat kodupoodi või bussi-trammi.

Terviseameti juht Merike Jürilo loodab, et suvi paneb koroonaviiruse levikule päitsed pähe. Jääb vaid loota, et Kadai ja tervishoiusüsteemid Eestis enne kokku ei varise.

Seotud lood
13.03.2020 16.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto