L, 4.02.2023

Poepidajad ei kavatse kauplusi sulgeda

Lennart Ruuda
, reporter
Poepidajad ei kavatse kauplusi sulgeda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Kaubanduskeskused tuleb lahti hoida ka selleks, et tagada inimestele ligipääs ravimitele ja toidukaupadele.
Kaubanduskeskused tuleb lahti hoida ka selleks, et tagada inimestele ligipääs ravimitele ja toidukaupadele. Foto: Mihkel Maripuu

Tallinna suuremad kaubanduskeskused võtavad eriolukorda rahulikult ja leiavad, et keskuste täielik sulgemine halvaks majanduse ja teeks inimeste tuju veelgi viletsamaks.

Eesti suurima kaubanduskeskuse Ülemiste pikaajaline juht Guido Pärnits ütles, et nädalavahetus oli neil kurb. «Hirm igasuguse suhtlemise ees muutus suuremaks ja seda oli ka meie keskuses näha,» rääkis Pärnits.

Ta ütles, et praegu on neil arutlusel kolm varianti: 1) keskuse osaline sulgemine, mis tähendaks lahtiolekuaegade piiramist ja osa kaupluste sulgemist; 2) keskuse täielik sulgemine ja 3) kõik jätkub vanaviisi (seda muidugi juhul, kui valitsus ei sekku ja keskust jõuga kinni ei pane – toim). «Küllap tänase päeva jooksul mingi otsuse teeme, kuidas edasi,» pakkus Pärnits, kuid samas arvas, et sulgemise teed ei minda.

Vabatahtlikult keskusi ei sulge

Ehkki kaubanduskeskuse juht möönis, et viiruse edasine levik on väga ohtlik ja sellega tuleb võidelda, kardab ta pendli teise äärmusse minekut. «Kui inimesed elust täielikult välja lõigatakse, võib nende stressitase veelgi tõusta, hakkavad väga fataalsed mõtted tulema. Seda tuleb ka vältida. Ostlemine pole ju kõige ebahuvitavam asi maailmas,» rääkis Pärnits.

Ülemiste üleaedse, T1 Mall of Tallinna juht Allan Remmelkoor ütles, et nad vähendasid keskuse lahtioleku aega tunni aja võrra, kuid muu koha pealt jätkub kõik vanaviisi. «Vabatahtlikult me maja sulgema ei hakka. Kui riik käsib seda teha, siis käsku me muidugi täidame,» kinnitas Remmelkoor.

«Hirm igasuguse suhtlemise ees muutus suuremaks ja seda oli ka meie keskuses näha.»

Ülemiste keskuse juht Guido Pärnits

Nagu Pärnits, leidis ka Remmelkoor, et kuigi peame käituma vastutustundlikult, ei tohiks majanduse vereringet täielikult halvata. «Kui kogu majandustegevus lõppeks, mõjutaks see meid pikas perspektiivis veelgi rängemini. Nii külmutame end lihtsalt surnuks,» leidis ta. Seda enam, et kaubanduskeskustes asuvad üldjuhul ka toidupoed, apteegid ja muud terviseteenuste pakkujad, mis on praegustes oludes sisuliselt elutähtsate teenuste pakkujad.

Võtavad ühe sammu korraga

Nagu teada, on T1st lahkunud viimase aasta jooksul väga palju ärisid. Koroonaviiruse kriis sellele kaasa ei aita, mistõttu on viimaste nädalate jooksul nii mõnigi rentnik pillid kotti pakkinud. «Mitu restorani on ajutiselt uksed sulgenud,» tunnistas Remmelkoor. Ta jätkas, et heade suhete hoidmiseks tullakse rentnikele vastu ja alandatakse mõistuse piires ka üürihindu. «Mingit ühtset poliitikat siin pole, vaatame kõiki juhtumeid case-by-case.» Mis edasi saab, Remmelkoor öelda ei oska, kuna mitte ükski turuosaline ei tee pikaajalisi tulevikuplaane.

Rocca al Mare ja Kristiine keskuse omanikfirma Cityconi kommertsdirektor Helen Metsvaht ütles Postimehele, et nemad hoiavad keskused lahti tavapärastel kellaaegadel. Nii tagatakse ligipääs elutähtsatele teenustele – toidupoodidele, apteekidele ja tervishoiuteenustele. Ettevaatusabinõuna puhastavad nad keskusi rohkem kui varem.

«Erilist tähelepanu pööratakse pindadele, mida külastajad kõige sagedamini puudutavad – sh liftinupud, käsipuud, uksekäepidemed ja tualetid. Samuti oleme keskustesse paigaldanud käte desinfitseerimiseks puhastusjaamad ja tühistanud kõik üritused,» lisas Metsvaht.

Valitsus kuulutas eelmisel nädalal välja eriolukorra, millega suleti koolid, kinod ja teatrid ning keelati rahvakogunemised. Ehkki on kostnud hääli, et sulgema peaks lausa kõik avalikud asutused peale toidupoodide ja apteekide, ei ole valitsus seni otsust teinud.

Märksõnad
Tagasi üles