E, 4.12.2023

«Justkui veetaks kolonnis vange või pidalitõbiseid»

Facebook
Comments 25
Rahutused Poola piiril. FOTO: Lugeja Foto
Rahutused Poola piiril. FOTO: Lugeja Foto Foto: Lugeja foto

Saksamaa-Poola piirile jäi kinni üle 100 Eesti inimese. Sealt esmaspäeva õhtul enam kui ööpäevapikkuse ootamise järel oma mikrobussiga liikuma saanud Eesti elanik Oleg jõudis teisipäeva õhtuks politsei konvoi saatel Eesti teedele.

Oleg jäi Saksamaa ja Poola piiril Oderi jõe sillal lõksu pühapäeval, 15. märtsil, kui Poola võimud lubasid riiki siseneda vaid Poola kodanikel ja riigi elamisloa omajatel. Pärast tundidepikkust ootamist blokeerisid Eesti, Läti ja Leedu elanikud oma sõidukitega silla, mistõttu polnud enam riiki võimalik pääseda ka koju sõita soovivatel poolakatel.

Vähe sellest, sillalt ei saanud enam keegi edasi ega tagasi, tekkis rüselemine ja täielik kaos. Abi polnud oodata ka kodust. «Just viis minutit tagasi (umbes kl 17 – toim) helistati taas välisministeeriumist ja mulle öeldi ausalt, et mingeid edasiminekuid pole toimunud. Öeldi, et nad püüavad, aga poolakad pole vastanud,» rääkis Olegi tööandja Andrei Postimehele esmaspäeval. Olegil õnnestus siiski paar tundi hiljem piirilt liikuma saada. Läbi lasti 20 sõidukit, mitte ühtegi erasõidukit, ainult veokid ja kauba ning reisijate veoks mõeldud väikebussid.

Pingelises olukorras puhkesid tülid, mis kasvasid üle lööminguks. Läbisõitu nõudnud Eesti, Läti, Leedu ja teiste maade elanikud blokeerisid tee ka koju naasta soovinud poolakatele.
Pingelises olukorras puhkesid tülid, mis kasvasid üle lööminguks. Läbisõitu nõudnud Eesti, Läti, Leedu ja teiste maade elanikud blokeerisid tee ka koju naasta soovinud poolakatele. Foto: Lugeja Foto

«Kogu öö sõideti politsei konvoi saatel. Iga kahe sõiduki järel oli kolonnis politseiauto. Inimesed ei maganud üle ööpäeva ja sõitsid kogu öö,» rääkis Andrei eile. «Teel lubati teha vaid kolm peatust: kaks tualetis käimiseks ning ühe tanklas, et oleks võimalik süüa ja juua osta. Korraga lubati eemalduda vaid kahekaupa. See oli ligi pooleteise ööpäeva jooksul esimene võimalus osta süüa, juua, kohvi.»

Oleg teatas, et maantee ääres seisid ajakirjanikud ja inimesed, kes kaameratega mööda sõitvat kolonni filmisid. «Justkui veetaks kolonnis vange või pidalitõbiseid. Oleg ütles, et see on alandav,» rääkis Andrei. «Tundub suure tsirkusena. Poolakad, muidugi, korraldasid suure tragikomöödia. Nende jaoks on see vist propagandistlik eesmärk: näidata oma rahvale, kuidas nende eest hoolitsetakse. Umbes nii, et kohe toimetame need pidalitõbised konvoi saatel minema, et te ei nakatuks. Kohutav!»

«Leedukad võtsid vastu väga operatiivselt ja hästi,» edastas Andrei. Konvoi saatis Olegi ka läbi Läti Eestisse.

Järgmised Eesti sõidukid said piirilt tulema alles teisipäeva päeval, mil Poola lubas erandina riiki siseneda neljal konvoil, kuhu kuulusid reisibussid ja minibussid. Eesti välisministeeriumi andmetel sai liikuma umbes 15 bussi ja minibussi.

Saksamaale jäi lahendust ootama umbes 20 sõiduautot, kes saavad Eestisse tulla Tallinki laevaga. Kokku oli piiril 70 sõiduautot umbes 100 inimesega. Enamik sõiduautoga reisijatest otsustas alustada reisi maismaa kaudu Taani ja sealt edasi Rootsi ja Soome kaudu Eestisse.

Tõlkis Sven Randlaid

Riik saadab eestlastele Euroopasse laeva järele

Parvlaev Romantika Läti sadamas.
Parvlaev Romantika Läti sadamas. Foto: Eero Vabamaegi/Postimees

Välisministeerium koostöös Tallinkiga suunab Euroopas koju pöördumist ootavatele eestlastele järele laeva Romantika, mis väljub Saksamaalt Sassnitzi sadamast kolmapäeva hilisõhtul. Seda võimalust saavad kasutada ka lätlased, samuti need eestlased, kes soovivad naasta kodumaale kaugemalt Euroopast.

Romantika väljub Sassnitzist 18. märtsil kell 23.55 kohaliku aja järgi, neljapäeval jõuab laev Riiga kell 23.55 kohaliku aja järgi. Reis kestab 24 tundi. Reisijad majutatakse kajutitesse ning laeval saab osta toitu. Reisile pääsemiseks tuleb osta eelmüügist pilet.

Välisministeerium ja laevafirma ei osanud eile õhtul hinnata, kui suur hulk inimesi laevasõidule kohta võiks vajada.

Teisipäeva õhtul Riia sadamast väljunud Romantika viis koju siin viibinud Saksamaal elanikud.

Töötatakse ka selle nimel, et Romantika jääks kaupa vedama Ventspilsi-Sassnitzi-Ventspilsi liinil ka evakuatsioonireisi järel.

Soomest koju

Soome paneb neljapäeva,19. märtsi südaööst piirid kinni. Välisministeerium palub Eesti kodanikel, kes plaanivad Soomest koju naasta, teha seda kohe. Silja Serenade ja Silja Syphony teevad viimased reisid täna.

Egiptus on lubanud oma õhuruumi samuti 19. märtsist sulgeda ning Tenerifel kehtivad liikumispiirangud ja lennureise tühistatakse. Eesti reisiettevõtted on alustanud Eesti inimeste evakueerimist nendest piirkondadest.

Facebook
Comments 25

Märksõnad

Tagasi üles