Sisukord
Sport
Tänane leht
18.03.2020
Eesti «Justkui veetaks kolonnis vange või pidalitõbiseid» (25) Eriolukorra juht määras regionaalsed juhid eriolukorra tööde koordineerimiseks Piiriäärsed firmad kardavad katastroofi (1) Kriis on löönud ilutöötajad kahte leeri (3) Autojuhid läbisid kolm kilomeetrit nelja tunniga (1) Riigikogu komisjoni juht tühistas istungi Pealinn vabastab vanemad lasteaia kohatasust Majandus Riik maksab töö kaotanud inimestele suurema osa palgast kinni (2) Riigi teise samba maksed värisevad kirve all (10) Kodukontor ei tähenda mikrojuhtimist Välismaa Kriis võib olla tuleviku arutamiseks liiga alguses (3) Venemaa «edu saladus» võib peituda väheste analüüside tegemises (19) Britid tegid viiruse ohjeldmiseks kannapöörde (1) Arvamus Juhtkiri: üksikul saarel (1) Marti Aavik: kui kaua see veel kestab? (3) Kristi Raik: piiride tagasitulek (10) Jaan Männik: poliitilisest nihkest uutes oludes (11) Avo-Rein Tereping: riigi IT-arendus on killustatud Faktikontroll Trumpi enesehinnangule Erkki Bahovski: Poola küsimus (15) Meie Eesti Aimar Altosaar: vaimne päästerõngas vanemale ja lapsele Kultuur Löök kultuuriüritustele: piletimüük langes 95 protsenti (5) Konrad Mäe tööd pääsesid karantiinist koju Sport Spurt piiride sulgemise eel kodumaale Jalgpalli EM lükati järgmisesse aastasse Tokyo olümpiatuli põleb, ent mängude toimumise suhtes süvenevad kahtlused (3) Tartu Vambola Paavo: eriolukorras elagem terve mõistuse järgi (2) Kohatasu kaotamine lasteaias maksab Tartule 700 000 eurot INTERVJUU ⟩ Tartu linnapea: asulate vahel liikluse sulgemisest pole kohane rääkida (3) Emajõgi mattis luhad enda alla Meelelahutus Koomiks Sudoku

Spurt piiride sulgemise eel kodumaale

2 min lugemist
Pole välistatud, et Ott Tänak ja Martin Järveoja kihutavad ka tänavu veel Eesti teedel. FOTO: ALFREDO ESTRELLA/AFP/Scanpix

Mehhiko rallilt koju jõudmine oli väga paljudele osalistele peavalu. Eelmise laupäeva pärastlõunal teatati sealses rallipargis, et võistlus lüheneb ja viimast võistluspäeva ei toimu. Seda mitte keeruliste olude või ohutusmurede tõttu Mehhikos, vaid seoses osalevate meeskondade koju jõudmisega tekkinud probleemidega. Mure polnud mitte ainult meeskondadel, vaid ka ülejäänud MM-etapile sõitnud seltskonnal, kes oli tulnud seda kajastama või mõnel teisel moel sellest osa saama. Lisaks jõudis Mehhikosse info, et välisminister Urmas Reinsalu palus piiri taga viibivatel kodanikel viivitamatult koju naasta, see tekitas kohati veel rohkem lisapingeid.

Koos Kanal 2 meeskonnaga oli kaalukausil kaks võimalust, kuidas rallilinnast Leonist lahkuda. Valituks osutus marsruut, kus pidime Tallinna jõudmiseks läbima Mehhiko pealinna Mexico ja Pariisi. Kui meie marsruut oli suhteliselt mõistlik ja enamjaolt sirgjooneline, siis võrdluseks võib tuua Eesti ralliseltskonna, kes lendas kõigepealt Kolumbiasse ja sealt Saksamaale, kust jõudis viimaks loodetavasti kodumaale.

Meil algas kõik sujuvalt ja ladusalt, kuid aimasime, et sedasi see ei jätku, küll meie teele mõni takistus laotatakse. Kõhklused tekkisid, sest Mehhikos oli iga päev midagi eriskummalist juhtunud. Koos meiega saabus Leoni lennujaama enamik rallimaailma vägevamatest. Ei pääsenud pikast lennureisist Ott Tänak ega Thierry Neuville.

Kui Mehhikost lahkumiseks oli meil piisavalt aega, siis Pariisis tuli joosta ajaga võidu. Appi tulid väledad jalad ja kiiresti tegutsenud lennujaama töötajad.

Meenutades Mehhikosse saabumist, siis seal oli teenindaval personalil väga palju n-ö muid kohustusi, enne kui riiki saabujatega tegeleti. Sel viisil poleks me kuidagi järgmisele lennule jõudnud. Rahvused on erinevad, ju käib logelemine kultuuriga kaasa.

Astuda jäi veel viimane samm, milleks oli AirBalticu raudlind. Kusjuures tegemist oli viimase lennuga liinil Pariis-Tallinn, mis lähiajal selle teekonna ette võtab. Mahajäämine oleks pannud meid eriti keerulisse olukorda.

Viimased kaks ja pool tundi ootamist ning enne maandumist laususin ennatlikult küsimuse: «Kas see jama saigi lõpuks läbi?» Kõrval istunud Karl Mihkel Eller nii optimistlik ei olnud. Õigustatult.

Eestisse jõudsime veidi enam kui tund enne südaööd. Ehk ajutist piirikontrolli polnud veel kehtestatud, kuigi ettevalmistused olid selleks tehtud. See-eest olid meid ootamas sõbralikud politseitöötajad, kes viisakalt palusid saabujatel järgmised 14 päeva kodus veeta.

Mõistetavalt polnud me ainsad Mehhikost tulijad, kes Pariisi-Tallinna lennul viibisid. Meiega oli ka osa Hyundai R5 masinaid hooldavast RedGrey Teamist. Kõigi pettumus kodupinnale astumise järel oli suur. Meie pagas oli kuskile rändama läinud, Tallinna see kahjuks ei jõudnud.

Osati põhjustas selle keelebarjäär Mehhikos tegutsenud lennujaama töötajaga, kes väitis rõõmsalt, et pagas liigub koos meiega kõik vahemaandumised vankumatult edasi. Siinkohal kehtib vanasõna: usalda, aga kontrolli. Kahjuks jääb see sel korral tagantjärele tarkuseks. Peame vaid lootma, et kohvrid ikkagi kunagi ka Eestisse jõuavad.

Seotud lood
17.03.2020 19.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto