Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
18.03.2020
Eesti «Justkui veetaks kolonnis vange või pidalitõbiseid» (25) Eriolukorra juht määras regionaalsed juhid eriolukorra tööde koordineerimiseks Piiriäärsed firmad kardavad katastroofi (1) Kriis on löönud ilutöötajad kahte leeri (3) Autojuhid läbisid kolm kilomeetrit nelja tunniga (1) Riigikogu komisjoni juht tühistas istungi Pealinn vabastab vanemad lasteaia kohatasust Majandus Riik maksab töö kaotanud inimestele suurema osa palgast kinni (2) Riigi teise samba maksed värisevad kirve all (10) Kodukontor ei tähenda mikrojuhtimist Välismaa Kriis võib olla tuleviku arutamiseks liiga alguses (3) Venemaa «edu saladus» võib peituda väheste analüüside tegemises (19) Britid tegid viiruse ohjeldmiseks kannapöörde (1) Arvamus Juhtkiri: üksikul saarel (1) Marti Aavik: kui kaua see veel kestab? (3) Kristi Raik: piiride tagasitulek (10) Jaan Männik: poliitilisest nihkest uutes oludes (11) Avo-Rein Tereping: riigi IT-arendus on killustatud Faktikontroll Trumpi enesehinnangule Erkki Bahovski: Poola küsimus (15) Meie Eesti Aimar Altosaar: vaimne päästerõngas vanemale ja lapsele Kultuur Löök kultuuriüritustele: piletimüük langes 95 protsenti (5) Konrad Mäe tööd pääsesid karantiinist koju Sport Spurt piiride sulgemise eel kodumaale Jalgpalli EM lükati järgmisesse aastasse Tokyo olümpiatuli põleb, ent mängude toimumise suhtes süvenevad kahtlused (3) Tartu Vambola Paavo: eriolukorras elagem terve mõistuse järgi (2) Kohatasu kaotamine lasteaias maksab Tartule 700 000 eurot INTERVJUU ⟩ Tartu linnapea: asulate vahel liikluse sulgemisest pole kohane rääkida (3) Emajõgi mattis luhad enda alla Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Altosaar: vaimne päästerõngas vanemale ja lapsele

6 min lugemist
40 protsenti inimestest kogeb elu jooksul vaimse tervise häireid. FOTO: Shutterstock

Laste heaolu ja tulevik sõltuvad kodusest hoolest ja positiivsest õhkkonnast, mille hoidmine käib eluraskuste või vaimse tervise häirete tõttu vahel vanematel üle jõu. Hakkamasaamisoskusi ja tuge saavad nad uuest abistamisvõttest, kirjutab Aimar Altosaar.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Teiste pereellu sekkumist ei peeta heaks kombeks, kuid tegelikult on seda vaja mõnikord teha, kinnitavad vaimse tervise spetsialistid. Ekspertide hinnangul elab ligi 20 protsenti lapsi peredes, kus ühel või mõlemal lapsevanemal on probleeme vaimse tervisega. Veel rohkem on peresid, kus vanematel on tõsisemad eluprobleemid ja stressirohked väljakutsed. Lapsed kogevad vanemate raskusi omal moel, vahel ka varjatult, ja need võivad rikkuda laste võimalused õnnelikule elule. Vanemate psüühikahäired või psüühilised raskused, sealhulgas toimetulematus stressiga, mõjutavad laste psüühikahäirete tekkimist.

Et vältida probleemide kandumist ühelt põlvkonnalt teisele, tuleks lastevanemaid julgustada abi otsima nii oma tervise kui ka laste arengu ja turvalisuse pärast.

Laste aitamiseks, kui vanematel on endaga suuri probleeme, on Soome lastepsühhiaater Tytti Solantaus koos meeskonnaga loonud sekkumismeetodi «Räägime lastest». Selle meetodi tutvustamise ja spetsialistide koolitamisega Eestis tegelevad MTÜ Peaasjad juurde koondunud lastepsühhiaatrid, kliinilised psühholoogid ja vaimse ravi õed.

MTÜs tegutsev lastehaigla lastepsühhiaater Ere Vasli tõdes, et sageli kardetakse või ei osata oma raskustest lastega rääkida, aga lapsed tajuvad, kui midagi on korrast ära, ja elavad kaasa. Kui raskustest ei räägita, jäävad lapsed oma muredega üksi ja kannatavad rohkem. Soomes tehtud uuringud kinnitavad, et lapsevanemate depressiooniravi on kergem, kui nad saavad rääkida oma lastest ning arutada, kuidas neid paremini toetada. Psüühikahäireid võib esineda 45 protsendil elanikkonnast, kuid eluraskusi võib esineda kõigil.

17.03.2020 19.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto