Sisukord
Maa Elu
Postimees
19.03.2020
Eesti Pereterapeut Aet Lass: kõik on kinni ülereageerimises Kojupääs läheb kaugelt Eestisse toodavatele kalliks maksma (4) Eriolukorrateade Viiruseproovide tegemine laieneb üle Eesti vaid riskirühmadele (2) RMKd süüdistatakse metsarüüstes (11) Majandus Mati Vetevoolu kalaäri jõudis ühest kriisist teise (4) Teenindajad riskivad iga päev tervisega (3) Venemaa ja Saudi Araabia mängivad naftaturul Vene ruletti (2) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Koroonakriisis on peletanud Itaaliast isegi migrandid (1) Vaktsiini luuakse rekordkiirusega (7) Viirus toob USA valimistel pika lõppmängu Arvamus Juhtkiri: erakordne aeg, erilised inimesed (2) Evelyn Kaldoja: liigemotsionaalne annetus? Pärt Peterson: Miks on uus koroonaviirus ohtlik just vanadele inimestele (4) Andreas Kaju: põrandad ja laed poliitikas (2) Neeme Raud: olen õnnelik, et elan koroona üle Eestis, mitte USAs (7) Marika Kirch: koroona ja käibemaks (2) Mart Raudsaar: uue tuleviku algus (8) Päeva karikatuur Meie Eesti Kadri Tammepuu: elu ilma hambaarstita Kadri Tammepuu: testida või mitte testida (6) Erakliinik avab veel ühe nõuandeliini Kultuur Koroonatorm: Mis saab Eesti filmidest? (1) ARVUSTUS ⟩ Parajalt paks Osolin Suviste tänavune võidulaul ei pääse 2021. aasta Eurovisioonile Võmm saab vahvasti valu Maa Elu Põllumajanduse olukord püsib äärmiselt keeruline Arvo Aller: tähtsaim on inimeste tervis (1) Ukraina lüpsjad võivad meie piimatööstuse hullemast päästa Tehnikamüüjad hindavad Maamessi uut aega väga halvaks Loodusturismi ähvardab inimlik ahnus (2) Kasvuhoone soetamine on paras puslemäng Ravimata põletiku tagajärg võib olla eesnäärmekasvaja (1) Talvemärgid ei taha veel kuidagi taanduda Kasvatada tasub köögivilju, mida poes napib Saaremaa turismitalu peremees: Hiinast on broneeringuid, aga vaevalt nad tulevad (1) Tartu Tartu tõmbab bussiliiklust koomale Aksel Part: Tartu trammi toetuseks (6) Kaks lugu Tartust: kui koroonahaigus majas, toob sõber poekoti aia taha Poodnikud püüavad oma töötajaid viiruse eest kaitsta Iluteenindajatel puudub ühine seisukoht, kas jätkata tööd või mitte Norralasest Eesti luuletaja peab Atlandi ääres karantiinipäevikut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Arvo Aller: tähtsaim on inimeste tervis

1 min lugemist
Maaeluminister Arvo Aller märkis laupäeval, et valitsuses reedel heakskiidu saanud abimeetmete raames on nähtud põllumeestele ette toetused lisaks kevadhooajale ka suveks ja sügiseks, ühtlasi pole alust hirmudel, et toidu varud hakkaksid vähenema. FOTO: Konstantin Sednev/Postimees

Ühelt kriisikoosolekut teisele tormanud maa­eluminister Arvo Aller kinnitas üleeile Maa Elu lugejatele, et ministeerium tegeleb väga aktiivselt põllumeeste ja toiduainete tööstuse probleemide väljaselgitamisega ja otsib neile lahendusi.

„Kõige tähtsam on inimeste tervis,” rõhutas minister. „Kui keegi jääb koju, tekib kohe palju muret talle asendaja leidmisega.”

Neil päevil ei ole veel probleemiks, et mõni toiduainetööstus peaks töötajate haigestumise tõttu uksi sulgema või tegevust koomale tõmbama. Põllumajandussektorit päästab praegu hullemast, et veel ei ole alanud suuremad kevadtööd. „Loomakasvatuses peab olema pidevalt kohal, et saaks loomad söödetud ja hoitud,” nimetas Aller ja soovitas vajadusel kasutada asendustalunike võimalust.

Põllumajandusettevõtete juhid näevad lähikuude suurimat probleemi selles, et meil pole piisavalt hooajatöölisi. Nimelt on kõikjal Euroopas leviva koroonaviiruse tõttu paljud riigid sarnaselt Eestiga oma piirid kinni pannud ja ukrainlased ei pääse Eestisse.

„Jah, praegu me ei lase riiki sisse inimesi isegi Soomest ja Rootsist, rääkimata kolmandatest riikidest, mis Ukraina on,” kinnitas Aller ja lisas, et tema poole on pöördutud abipalvega aidata ukrainlasi siia tööle ja sellele probleemile otsitakse lahendust. „See on väga terav küsimus ja vajab kiiret lahendamist, aga ei oska veel öelda, mis saab,” nentis ta.

Tähtsamate küsimusena, millega praegu maaelu­ministeerium tegeleb, nimetas Aller toidujärelevalvet, varustuskindlust, et toidutootjad saaksid oma tegevuseks vajalikud materjalid kätte, ja kaupade vaba liikumine, et jõuaksid kohale tööstustele vajalikud deso- ja hügeenivahendid.

„Kõige tähtsam on siiski inimeste tervis, et nad saaksid käia tööl,” võttis kokku Aller ja ütles, et ministeeriumiski püütakse arvestada sellega, et ametnikud saaksid võimalusel teha kaugtööd. „Töö seisma ei jää, aga tühistatud on kõik ringkäigud maakondadesse ja välisreisid ning infopäevad,” sõnas minister.

Seotud lood
18.03.2020 20.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto