Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
19.03.2020
Eesti Pereterapeut Aet Lass: kõik on kinni ülereageerimises Kojupääs läheb kaugelt Eestisse toodavatele kalliks maksma (4) Eriolukorrateade Viiruseproovide tegemine laieneb üle Eesti vaid riskirühmadele (2) RMKd süüdistatakse metsarüüstes (11) Majandus Mati Vetevoolu kalaäri jõudis ühest kriisist teise (4) Teenindajad riskivad iga päev tervisega (3) Venemaa ja Saudi Araabia mängivad naftaturul Vene ruletti (2) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Koroonakriisis on peletanud Itaaliast isegi migrandid (1) Vaktsiini luuakse rekordkiirusega (7) Viirus toob USA valimistel pika lõppmängu Arvamus Juhtkiri: erakordne aeg, erilised inimesed (2) Evelyn Kaldoja: liigemotsionaalne annetus? Pärt Peterson: Miks on uus koroonaviirus ohtlik just vanadele inimestele (4) Andreas Kaju: põrandad ja laed poliitikas (2) Neeme Raud: olen õnnelik, et elan koroona üle Eestis, mitte USAs (7) Marika Kirch: koroona ja käibemaks (2) Mart Raudsaar: uue tuleviku algus (8) Päeva karikatuur Meie Eesti Kadri Tammepuu: elu ilma hambaarstita Kadri Tammepuu: testida või mitte testida (6) Erakliinik avab veel ühe nõuandeliini Kultuur Koroonatorm: Mis saab Eesti filmidest? (1) ARVUSTUS ⟩ Parajalt paks Osolin Suviste tänavune võidulaul ei pääse 2021. aasta Eurovisioonile Võmm saab vahvasti valu Maa Elu Põllumajanduse olukord püsib äärmiselt keeruline Arvo Aller: tähtsaim on inimeste tervis (1) Ukraina lüpsjad võivad meie piimatööstuse hullemast päästa Tehnikamüüjad hindavad Maamessi uut aega väga halvaks Loodusturismi ähvardab inimlik ahnus (2) Kasvuhoone soetamine on paras puslemäng Ravimata põletiku tagajärg võib olla eesnäärmekasvaja (1) Talvemärgid ei taha veel kuidagi taanduda Kasvatada tasub köögivilju, mida poes napib Saaremaa turismitalu peremees: Hiinast on broneeringuid, aga vaevalt nad tulevad (1) Tartu Tartu tõmbab bussiliiklust koomale Aksel Part: Tartu trammi toetuseks (6) Kaks lugu Tartust: kui koroonahaigus majas, toob sõber poekoti aia taha Poodnikud püüavad oma töötajaid viiruse eest kaitsta Iluteenindajatel puudub ühine seisukoht, kas jätkata tööd või mitte Norralasest Eesti luuletaja peab Atlandi ääres karantiinipäevikut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tehnikamüüjad hindavad Maamessi uut aega väga halvaks 

2 min lugemist
Tänavu aprillis ei saa põllumehed Maamessil uhke masinapargiga tutvuda, kuna mess lükkus riikliku eriolukorra tõttu sügisesse. FOTO: Mihkel Maripuu/Postimees

Viiruse tõttu ärajäävate või edasi lükkuvate ürituste seas on tänavu 28. korda toimuma pidanud Maamess – tavapäraselt kevadel Tartus peetav väljanäitus lükati edasi septembrikuusse.

Et aga messiettevalmistus algab ettevõtetes märksa varem, on nii mõnegi firma plaanid praegu segi justkui Kört-Pärtli särk pühapäeva hommikul, nagu Oskar Luts ühte suurt segadust omal ajal nimetas.

September liialt vara

Suur osa Maamessi eksponentidest on põllumajandustehnika maaletoojad, kes üritust aastaid tähtsaks müügikanaliks pidanud. Enamasti on nad ühel meelel: väljapakutud aeg, 10.–12. september ei sobi üldse, sest enamik farmereid on sel ajal veel põllul ning kellelgi pole aega mööda väljanäitusi uidata. Sellepärast loodetakse, et Maamessi korraldajad leiavad võimaluse üritus septembri lõppu, veel parem oktoobrikuusse sobitada.

Septembri algus on väga halb aeg. Kõik on siis saagikoristuse pärast mures ja vaevalt kellegi on aega tulla messile tehnikat vaatama.

Peaasjalikult mullaharimisriistu ja külvikuid müüva OÜ Väderstad juhataja Tarmo Jõemägi tunnistas, et Maamess on ettevõtte jaoks uue tehnika eksponeerimise kõrval oluline müügikanal. Väderstadil on seal paarkümmend aastat oma kindel koht ja sama plats on selgi aastal välja ostetud. Mullu õnnestus Väderstadil teha Maamessi rekordmüük – kaubaks läks kuus masinat.

„Meil algas ettevalmistus juba sügisel, et uued masinad õigeks ajaks Eestisse ja messile saada,” rääkis Jõemägi. „Septembri esimene pool on messiks üks ebasobivamaid aegu üldse. Selleks ajaks oleme kõik masinad klientidele üle andnud ja tuleb tegelda nende töös hoidmisega. Sügisese messi jaoks peame tellima täiesti uued masinad, need ise välja ostma ja endale bilanssi võtma, kevadise messi tarvis saaksime kasutada klientide masinaid.”

Väderstad on Tartu Näitustele Maamessi osalustasu maksnud ja ega Jõemägi hellitagi lootust seda tagasi saada. Seega tuleb sügisel üritusel ikkagi osaleda, olgu see nii ebamugav kui tahes.

„Kas me nii uhke väljapanekuga saame minna, kui kevadel planeerisime, aga mingil moel tuleb ikkagi minna,” märkis Jõemägi.

Õiget aega raske leida

Eesti vanimaid põllumajandusmasinate müüjaid AS A.Tammel peab samuti uue otsuse vastu võtma, aga ettevõtte asutaja ja osanik Arvi Tammel on veendunud, et see aeg, mida praegu uueks toimumisajaks välja pakutakse, ei sobi üldse.

„See on liialt riskantne aeg. Loodan, et see muudetakse hilisemaks, oktoobri alguseks näiteks. Mess on meil plaani võetud ja osaleme seal ikka. Mõistagi tuleb tegevus ümber planeerida. Kevadise ajaga oli ka nii, et mõnel aastal see sobis, teisel mitte. On olnud aastaid, kui inimesed on kõik juba põllul ja Maamessil külastus tagasihoidlik.”

Ka Fendti traktoreid ja muud põllutehnikat müüva OÜ Agriland müügijuht Mihkel Timmermann kõneles, et oktoober-november oleks Maamessiks parem aeg, sest just siis teevad põllumehed järgmise aasta plaane ja veeretavad investeeringumõtteid.

„Septembri algus on väga halb aeg. Kõik on siis saagikoristuse pärast mures ja vaevalt kellelgi on aega tulla messile tehnikat vaatama,” selgitas ta. „Meie tõmbasime tänavu Eesti põllumajanduse aastanäituse (EPA) pärast Maamessi pinda poole võrra väiksemaks, kuna EPA-mess katab paremini meie klientide vajadusi.”

Aprilli lõpus on Timmermanni hinnangul Maamessil nii või teisiti võimalus äparduda – kui on külm ja lumine, on välialadel kõle ja ebamugav, kui soe ja päikseline, on põllumehed juba põllul ega saa näitusele tulla.

„Tuleks õppust võtta Euroopa suurimast messist Hannoveris, mida peetakse novembri keskpaigas. Siis saab põllumees muretult ringi käia ja jõuab veel tuleva aasta hooajaks masinaid tellida,” nentis ta. „Aprilli lõpus kevadtöödeks enam midagi tellida ei jõua, järgmiseks aastaks on aga veel vara plaane teha.”

Seotud lood
18.03.2020 20.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto