Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.03.2020
Eesti Pereterapeut Aet Lass: kõik on kinni ülereageerimises Kojupääs läheb kaugelt Eestisse toodavatele kalliks maksma (4) Eriolukorrateade Viiruseproovide tegemine laieneb üle Eesti vaid riskirühmadele (2) RMKd süüdistatakse metsarüüstes (11) Majandus Mati Vetevoolu kalaäri jõudis ühest kriisist teise (4) Teenindajad riskivad iga päev tervisega (3) Venemaa ja Saudi Araabia mängivad naftaturul Vene ruletti (2) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Koroonakriisis on peletanud Itaaliast isegi migrandid (1) Vaktsiini luuakse rekordkiirusega (7) Viirus toob USA valimistel pika lõppmängu Arvamus Juhtkiri: erakordne aeg, erilised inimesed (2) Evelyn Kaldoja: liigemotsionaalne annetus? Pärt Peterson: Miks on uus koroonaviirus ohtlik just vanadele inimestele (4) Andreas Kaju: põrandad ja laed poliitikas (2) Neeme Raud: olen õnnelik, et elan koroona üle Eestis, mitte USAs (7) Marika Kirch: koroona ja käibemaks (2) Mart Raudsaar: uue tuleviku algus (8) Päeva karikatuur Meie Eesti Kadri Tammepuu: elu ilma hambaarstita Kadri Tammepuu: testida või mitte testida (6) Erakliinik avab veel ühe nõuandeliini Kultuur Koroonatorm: Mis saab Eesti filmidest? (1) ARVUSTUS ⟩ Parajalt paks Osolin Suviste tänavune võidulaul ei pääse 2021. aasta Eurovisioonile Võmm saab vahvasti valu Maa Elu Põllumajanduse olukord püsib äärmiselt keeruline Arvo Aller: tähtsaim on inimeste tervis (1) Ukraina lüpsjad võivad meie piimatööstuse hullemast päästa Tehnikamüüjad hindavad Maamessi uut aega väga halvaks Loodusturismi ähvardab inimlik ahnus (2) Kasvuhoone soetamine on paras puslemäng Ravimata põletiku tagajärg võib olla eesnäärmekasvaja (1) Talvemärgid ei taha veel kuidagi taanduda Kasvatada tasub köögivilju, mida poes napib Saaremaa turismitalu peremees: Hiinast on broneeringuid, aga vaevalt nad tulevad (1) Tartu Tartu tõmbab bussiliiklust koomale Aksel Part: Tartu trammi toetuseks (6) Kaks lugu Tartust: kui koroonahaigus majas, toob sõber poekoti aia taha Poodnikud püüavad oma töötajaid viiruse eest kaitsta Iluteenindajatel puudub ühine seisukoht, kas jätkata tööd või mitte Norralasest Eesti luuletaja peab Atlandi ääres karantiinipäevikut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pärt Peterson: Miks on uus koroonaviirus ohtlik just vanadele inimestele

4 min lugemist
Pärt Peterson. FOTO: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Inimene saab sündides kaasa esmase immuunkaitse, aga suur osa immuunsusest viiruste vastu kujuneb individuaalselt elu jooksul. Sellise kaitse kujunemine algab õige pea pärast sündi ja kestab elukaare lõpuni. Vananedes toimuvad immuunsüsteemis suured muutused. Aja jooksul väheneb uute ja noorte immuunrakkude lisandumine, mistõttu vanemate inimeste immuunsüsteemis on vähe immuunrakke, mida treenida uute haigustega toime tulema.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Suur osa elu jooksul omandatud immuunsuse toimimisest põhineb varasemal treenitusel. Nagu iga noor inimene omandab uusi oskusi ja teadmisi, nii teeb seda ka tema sees kujunev immuunsüsteem. Selleks et neid oskusi omandada, kujunevad meis teatud tüüpi immuunrakud, mida nimetatakse lümfotsüütideks.

Lümfotsüüdid ei ole algselt treenitud, kuid nad on nagu noorsõdurid, valmis väljaõppeks ja kaitseks. Kuna elame keskkonnas, kus meid ümbritseb kogu aeg suur arv mitmesuguseid viiruseid ja baktereid, siis toimub lümfotsüütide väljaõpe olemasolevate mikroobide najal ja kontaktide kaudu nendega. Selle jooksul kujunevad noorsõduritest oskustega spetsialistid, kellest igaüks on õpetatud vastu seisma teatud kindlale viirusele, et seda organismist tõrjuda. Teisisõnu on noores inimeses väga suur arv immuunrakke, mis algul on kui carte blanche’id. Kui esmalt on nad teadmiste ja oskuste poolest tühjad lehed, siis pärast läbielatud nakkust treenitakse neist nii-öelda eriüksus, millele antakse kaasa detailsed andmed ja ülesanded, millise viirusega võitluseks tal tuleb valmis olla. Kord välja treenitud, on nad spetsialiseerunud konkreetsele viirusele. Nii kujuneb elu jooksul igal inimesel oma immunoloogiline mälupank. Tervikuna meenutab inimese immuunsüsteem immuunrakkude armeed, mis sõltuvalt varasemast lahingukogemusest on suuteline viirusnakkusele reageerima.

18.03.2020 20.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto