Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
19.03.2020
Eesti Pereterapeut Aet Lass: kõik on kinni ülereageerimises Kojupääs läheb kaugelt Eestisse toodavatele kalliks maksma (4) Eriolukorrateade Viiruseproovide tegemine laieneb üle Eesti vaid riskirühmadele (2) RMKd süüdistatakse metsarüüstes (11) Majandus Mati Vetevoolu kalaäri jõudis ühest kriisist teise (4) Teenindajad riskivad iga päev tervisega (3) Venemaa ja Saudi Araabia mängivad naftaturul Vene ruletti (2) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Koroonakriisis on peletanud Itaaliast isegi migrandid (1) Vaktsiini luuakse rekordkiirusega (7) Viirus toob USA valimistel pika lõppmängu Arvamus Juhtkiri: erakordne aeg, erilised inimesed (2) Evelyn Kaldoja: liigemotsionaalne annetus? Pärt Peterson: Miks on uus koroonaviirus ohtlik just vanadele inimestele (4) Andreas Kaju: põrandad ja laed poliitikas (2) Neeme Raud: olen õnnelik, et elan koroona üle Eestis, mitte USAs (7) Marika Kirch: koroona ja käibemaks (2) Mart Raudsaar: uue tuleviku algus (8) Päeva karikatuur Meie Eesti Kadri Tammepuu: elu ilma hambaarstita Kadri Tammepuu: testida või mitte testida (6) Erakliinik avab veel ühe nõuandeliini Kultuur Koroonatorm: Mis saab Eesti filmidest? (1) ARVUSTUS ⟩ Parajalt paks Osolin Suviste tänavune võidulaul ei pääse 2021. aasta Eurovisioonile Võmm saab vahvasti valu Maa Elu Põllumajanduse olukord püsib äärmiselt keeruline Arvo Aller: tähtsaim on inimeste tervis (1) Ukraina lüpsjad võivad meie piimatööstuse hullemast päästa Tehnikamüüjad hindavad Maamessi uut aega väga halvaks Loodusturismi ähvardab inimlik ahnus (2) Kasvuhoone soetamine on paras puslemäng Ravimata põletiku tagajärg võib olla eesnäärmekasvaja (1) Talvemärgid ei taha veel kuidagi taanduda Kasvatada tasub köögivilju, mida poes napib Saaremaa turismitalu peremees: Hiinast on broneeringuid, aga vaevalt nad tulevad (1) Tartu Tartu tõmbab bussiliiklust koomale Aksel Part: Tartu trammi toetuseks (6) Kaks lugu Tartust: kui koroonahaigus majas, toob sõber poekoti aia taha Poodnikud püüavad oma töötajaid viiruse eest kaitsta Iluteenindajatel puudub ühine seisukoht, kas jätkata tööd või mitte Norralasest Eesti luuletaja peab Atlandi ääres karantiinipäevikut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartu tõmbab bussiliiklust koomale

2 min lugemist
Tartu linnaliinibusse desinfitseerivad lõpp-peatustes maskiga töötajad. FOTO: Kristjan Teedema

Tartu linnavalitsus on otsustanud bussiliin nr 5 tänasest seisma panna, mitmel liinil jäävad reedeti ja laupäeviti ära hilisõhtused ringid ning väljumiste intervallid suurenevad.

Ihastest Annelinna kaudu turu väravasse käinud buss enam ei sõida. Linnavalitsus otsustas juba teisipäeval selle liini eriolukorra ja koolide sulgemise tõttu seisma panna. Turule saab, kel veel sinna asja on, bussiga 13.

Intervall suureneb

Eriolukorra tõttu peatatakse ka liinidel 1, 2 ning 4 reede- ja laupäevaöised lisaväljumised. Need muudatused kehtivad seni, kuni koolid taas avatakse ning eriolukord lõpetatakse.

Eilne päev tõi muudatustesse lisa. Tartu Linnatranspordi juhataja Roman Meeksa ütles, et esmaspäeval oli võrreldes nädalataguse esmaspäevaga bussisõitjaid 65 protsenti vähem. Selles teadmises otsustas linnavalitsus eile, et väljumisi vähendatakse liinidel 1, 2 ja 4 selliselt, et intervall on senise 10 minuti asemel 20 minutit.

See muudatus on praegu kavandatud 1. aprillist 1. maini, samas saadetakse liinile võimalikult palju lõõtsbusse, et sõitjatel oleks ruumi üksteisest eemale hoida. Olukord, mis õigustaks väljumiste vähendamist, on Meeksa sõnul küll juba käes, aga tehniliselt varem ei jõua. Selleks on vaja muuta sõiduplaane, tööjõudu ümber korraldada.

Peame leidma tasakaalu nakkusohu ja säästmise vahel, ütles Tartu Linnatranspordi juht Roman Meeksa.

Muudatuse tulemusel jääb liinikilomeetreid vähemaks, samas sõidavad suuremad bussid, mille liinikilomeetri hind on kallim.

Rehkendust, kuidas see kõik rahaliselt täpselt väljendub, veel ei ole. Teada on, et busside desinfitseerimine iga ringi lõpus maksab linnale umbes 5000 eurot päevas, kuid kokku on lepitud, et uuest nädalast läheb hind linnale odavamaks.

Teavitus muudatustest on kavandatud portaali peatus.ee ja reaalaja infosüsteemi kaudu ning teated, et eriolukorra tõttu on sõiduplaani muudetud, pannakse ka peatustesse välja.

Uusi plaane välja ei panda

Täpsustatud sõiduplaane ei ole kavas välja panna. «Ma saan aru, et meil on inimesi, kes ei kasuta digikanaleid, aga nemad loevad lehti ja jälgivad hoolikalt pressiteateid. Me jõuame siit veel kaugemale: kas peaksime ka raamatukesed vahetama? See töö läheb liiga mahukaks,» põhjendas Meeksa. Ta möönis, et bussiliikluse hõrendamine võrdluses sõitjate hulga vähendamisega võib näida liiga nõrk, kuid linnavalitsus ei taha, et bussid sõitjaid täis oleks. See suurendaks nakkusohtu. «Peame leidma tasakaalu ohu ja säästmise vahel,» lausus Meeksa.

Suvine sõiduplaan on ilmselt veel hõredam, sest see mõjutab enamaid liine.

Maakonnaliinid koolivaheajarežiimil

Maakonnaliinide bussiliiklus on viidud viiruspuhangu ja koolide sulgemise tõttu koolivaheajarežiimile, kuid tuleval nädalal võib mõnel liinil tulla päevakorda väljumiste vähendamine. Praegu juba on mõjutatud 250 väljumist.

Tartumaa ühistranspordikeskuse juhataja Tõnis Piir ütles, et sõitjaid on bussides 40 protsenti tavapärasest vähem. «Hoiame silma pea sõitjate arvul ja selle põhjal tegutseme,» sõnas Piir. «Hetkeseisuga me liine vähendanud ei ole, küll on meie liinid üle läinud koolivaheajarežiimile. See tähendab, et ära on jäetud mõned väljumised, mis on ette nähtud ainult koolipäevadel.»

Piir soovitas väljumiste teavet kontrollida peatus.ee keskkonnast, abi saab ka Go Busi infotelefonilt 640 4000. Kõigisse peatustesse muudatuse kohta teavet välja panna pole Piiri sõnul jõukohane.

«Suuremad otsused veel tulevad,» lausus ta. «Vaatame, mida see nädal kaasa toob ja millistel liinidel on mõistlik väljumisi vähendada.»

Nakkusohu vähendamiseks desinfitseerib Go Bus kõiki liinilt tulevaid busse. Bussijuhid on eraldatud lindiga esimest istmereast, esiuksest sisenemine on keelatud, bussijuhtidel on maskid ja desovahendid. TPM

Seotud lood
18.03.2020 20.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto