Euroopa Komisjoni raporti järgi saabus Hispaaniasse meritsi samal ajal 349 inimest, Kreekasse 970 ja Maltale 34. Aga nn Vahemere keskosa rändetee, mille sihtpunkt on Itaalia, oli ebatavaliselt vaikne, arvestades, et tänavu on seni muidu saabunud sealtkaudu mitu korda rohkem inimesi kui mullu samal ajal.
«Selle raportiperioodi kestel saabus Vahemere keskosa rändetee kaudu 34 migranti (kõik Maltale), eelmisel raportiperioodil oli tulijaid 212 (kõik Itaaliasse). Kokku on 2020. aastal Vahemere keskosa rändetee kaudu saabunud Itaaliasse ja Maltale 3576 inimest, 2019. aasta samal ajal oli neid 472. Kokku on Itaaliasse 2020. aastal saabunud 2533 inimest, 2019. aastal oli see arv 355,» öeldakse dokumendis.
Maltal, saareriigis, kuhu migrandid teel Itaaliasse lõksu jäävad, on tänavu randunud 1023 inimest, mullu oli neid selle ajaga vaid 137.
Nüüd on muidu järsult kasvanud migrantide sissevool aga äkitselt katkenud. Saabujaid on null. See anomaalia langeb kokku koroonaviiruse puhanguga.
Sitsiilia tõstis käed
Tõsi, poleemika puhkes juba veebruari viimastel päevadel.
Pärast piirkonnas päästeoperatsioone korraldavate laevade Ocean Viking ja Sea Watch korduvat randumist saarel teatas maakonna juht Nello Musumeci: «Ma esitan üleskutse peaminister [Giuseppe] Contele. Sitsiilia regionaalvõim säilitas vastutustundliku suhtumise selle hädaolukorra haldamises, aga vaja on vastastikust mõistmist. Ma ütlesin seda eile ja kordan täna: praeguses murettekitavas olukorras tundub järjekordse 194 migrandi maabumine Sitsiilia inimestele katsumusena.»
Ta kutsus üles kehtestama karantiini laevadel. «Kui võimud usuvad, et tingimused laeval seda ei võimalda, tuleks asja arutada vastavate võimudega ja suunata nad teistesse sadamatasse,» jätkas Musumeci.