Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.03.2020
Eesti Pereterapeut Aet Lass: kõik on kinni ülereageerimises Kojupääs läheb kaugelt Eestisse toodavatele kalliks maksma (4) Eriolukorrateade Viiruseproovide tegemine laieneb üle Eesti vaid riskirühmadele (2) RMKd süüdistatakse metsarüüstes (11) Majandus Mati Vetevoolu kalaäri jõudis ühest kriisist teise (4) Teenindajad riskivad iga päev tervisega (3) Venemaa ja Saudi Araabia mängivad naftaturul Vene ruletti (2) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Koroonakriisis on peletanud Itaaliast isegi migrandid (1) Vaktsiini luuakse rekordkiirusega (7) Viirus toob USA valimistel pika lõppmängu Arvamus Juhtkiri: erakordne aeg, erilised inimesed (2) Evelyn Kaldoja: liigemotsionaalne annetus? Pärt Peterson: Miks on uus koroonaviirus ohtlik just vanadele inimestele (4) Andreas Kaju: põrandad ja laed poliitikas (2) Neeme Raud: olen õnnelik, et elan koroona üle Eestis, mitte USAs (7) Marika Kirch: koroona ja käibemaks (2) Mart Raudsaar: uue tuleviku algus (8) Päeva karikatuur Meie Eesti Kadri Tammepuu: elu ilma hambaarstita Kadri Tammepuu: testida või mitte testida (6) Erakliinik avab veel ühe nõuandeliini Kultuur Koroonatorm: Mis saab Eesti filmidest? (1) ARVUSTUS ⟩ Parajalt paks Osolin Suviste tänavune võidulaul ei pääse 2021. aasta Eurovisioonile Võmm saab vahvasti valu Maa Elu Põllumajanduse olukord püsib äärmiselt keeruline Arvo Aller: tähtsaim on inimeste tervis (1) Ukraina lüpsjad võivad meie piimatööstuse hullemast päästa Tehnikamüüjad hindavad Maamessi uut aega väga halvaks Loodusturismi ähvardab inimlik ahnus (2) Kasvuhoone soetamine on paras puslemäng Ravimata põletiku tagajärg võib olla eesnäärmekasvaja (1) Talvemärgid ei taha veel kuidagi taanduda Kasvatada tasub köögivilju, mida poes napib Saaremaa turismitalu peremees: Hiinast on broneeringuid, aga vaevalt nad tulevad (1) Tartu Tartu tõmbab bussiliiklust koomale Aksel Part: Tartu trammi toetuseks (6) Kaks lugu Tartust: kui koroonahaigus majas, toob sõber poekoti aia taha Poodnikud püüavad oma töötajaid viiruse eest kaitsta Iluteenindajatel puudub ühine seisukoht, kas jätkata tööd või mitte Norralasest Eesti luuletaja peab Atlandi ääres karantiinipäevikut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Evelyn Kaldoja: liigemotsionaalne annetus?

2 min lugemist
Ajakirjanik Evelyn Kaldoja FOTO: Eero Vabamaegi/PM/SCANPIX BALTICS

Mul on väga suur austus vähiravifondi Kingitud Elu, Lastefondi ja teiste ettevõtmiste vastu, kus kodanikualgatuse korras otsitakse lahendust inimeste haruldasematele ja kulukama raviga tervisemuredele.

Saan aru haigekassa loogikast, kel tuleb teha valik, kas anda piiratud summast raha sajale inimesele suurema tõenäosusega tervise tagasi toova ravi tarbeks või maksta ühele inimesele võib-olla lootust andva medikamendi eest. Teisalt on iga läbi efektiivsuse võrgusilma kukkuva inimese elu unikaalne ning olen uhke, et muidu maksude tõstmise vastu olevad Eesti inimesed on valmis sipelgakarja visadusega hädasolijatele otse oma rahakoti abil lootust andma.

Aga mind tegi ettevaatlikuks, kui saabus pressiteade, et üks telekommunikatsiooniettevõte kutsub üles helistama annetustelefonidel Kuressaare haigla toetuseks. Ei tahaks kuidagi, et meie emotsioonidega mängitakse, ja loodan, et see ettevõte ei soovi lihtsalt noppida turunduspunkte.

Koroonaviiruse majanduslik tagasilöök teeb suure tõenäosusega vaesemaks meid kõiki, aga raha otseselt selle tõve tõrjeks on olemas. Erinevalt harvikhaigustest pole epideemiad mitte isiklik tragöödia, vaid ohtlikud ühiskonnale laiemalt. Sestap on ka omavalitsuse, riigi ja kogu ELi huvides anda nende tõrjeks ja raviks nii palju raha, kui vaja. Isegi Hiina teatas nüüd Euroopale kirurgimaskide ja analüüsikomplektide annetamisest.

Kui Kuressaare haiglal napib isikukaitsevahendeid ning ta leiab viisi maske ja kaitsekostüüme tarneraskuste kiuste soetada, peaks neil olema võimalus saada selleks raha nii riigilt ka kui omavalitsuselt. Rahvatervise seisukohast on meedikuid isikukaitsevahendite abil tervena hoida väga oluline. Kõik saame ka aidata kaasa sellele, et haiglatele mõeldud vahendid just nende kätte jõuaks. Kellele pole kirurgimaskid hädavajalikud, ei peaks neid meedikute eest ära ostma.

Isiklikust kaukast tervishoidu toetades soovitan käituda nagu haigekassa peegelpilt. Paigutada oma piiratud ressursid kohtadesse, kuhu omavalitsuste, riigi ega ELi raha ei liigu – leevendamaks tragöödiaid, mis ühiskonnale on väiksed, kuid hädasolijale ääretud. Ehk toetada mõnd ravi, mida haigekassa ei rahasta.

Seotud lood
18.03.2020 20.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto