Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.03.2020
Eesti Pereterapeut Aet Lass: kõik on kinni ülereageerimises Kojupääs läheb kaugelt Eestisse toodavatele kalliks maksma (4) Eriolukorrateade Viiruseproovide tegemine laieneb üle Eesti vaid riskirühmadele (2) RMKd süüdistatakse metsarüüstes (11) Majandus Mati Vetevoolu kalaäri jõudis ühest kriisist teise (4) Teenindajad riskivad iga päev tervisega (3) Venemaa ja Saudi Araabia mängivad naftaturul Vene ruletti (2) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Koroonakriisis on peletanud Itaaliast isegi migrandid (1) Vaktsiini luuakse rekordkiirusega (7) Viirus toob USA valimistel pika lõppmängu Arvamus Juhtkiri: erakordne aeg, erilised inimesed (2) Evelyn Kaldoja: liigemotsionaalne annetus? Pärt Peterson: Miks on uus koroonaviirus ohtlik just vanadele inimestele (4) Andreas Kaju: põrandad ja laed poliitikas (2) Neeme Raud: olen õnnelik, et elan koroona üle Eestis, mitte USAs (7) Marika Kirch: koroona ja käibemaks (2) Mart Raudsaar: uue tuleviku algus (8) Päeva karikatuur Meie Eesti Kadri Tammepuu: elu ilma hambaarstita Kadri Tammepuu: testida või mitte testida (6) Erakliinik avab veel ühe nõuandeliini Kultuur Koroonatorm: Mis saab Eesti filmidest? (1) ARVUSTUS ⟩ Parajalt paks Osolin Suviste tänavune võidulaul ei pääse 2021. aasta Eurovisioonile Võmm saab vahvasti valu Maa Elu Põllumajanduse olukord püsib äärmiselt keeruline Arvo Aller: tähtsaim on inimeste tervis (1) Ukraina lüpsjad võivad meie piimatööstuse hullemast päästa Tehnikamüüjad hindavad Maamessi uut aega väga halvaks Loodusturismi ähvardab inimlik ahnus (2) Kasvuhoone soetamine on paras puslemäng Ravimata põletiku tagajärg võib olla eesnäärmekasvaja (1) Talvemärgid ei taha veel kuidagi taanduda Kasvatada tasub köögivilju, mida poes napib Saaremaa turismitalu peremees: Hiinast on broneeringuid, aga vaevalt nad tulevad (1) Tartu Tartu tõmbab bussiliiklust koomale Aksel Part: Tartu trammi toetuseks (6) Kaks lugu Tartust: kui koroonahaigus majas, toob sõber poekoti aia taha Poodnikud püüavad oma töötajaid viiruse eest kaitsta Iluteenindajatel puudub ühine seisukoht, kas jätkata tööd või mitte Norralasest Eesti luuletaja peab Atlandi ääres karantiinipäevikut Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Raud: olen õnnelik, et elan koroona üle Eestis, mitte USAs

4 min lugemist
Neeme Raud. FOTO: Liis Treimann

Suure osa tervisekindlustuseta ameeriklaste elu näinuna ja ise kogenuna kirjutab ajakirjanik Neeme Raud, et Eesti riiklik tervisekindlustus annab talle hingerahu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Esmaspäeval, kui pika Jaapani-lennu järel Tallinnas maandusin, valdas mind korraga sõnulseletamatu rahu. Olin kodus. Ja teadsin, et kui nüüd minu tervisega peaks midagi juhtuma ja on vaja arstiabi, ei pea ma kartma, et sattun seepärast hiljem võlaorjusesse või pean välja kuulutama üksikisiku pankroti. Pärast USAst Eestisse tagasi kolimist olen korduvalt just lennuväljal, Eestisse jõudes tabanud end mõttelt: milline õnn, et meil on riiklik haigekassa.

Riiki sisenemise eel terviseankeeti täites sai Eesti kohe teisigi suuri plusspunkte. Kõik kulges lennuväljal kiiresti ja rahulikult: ei mingeid masse, räuskamist ega paanikat; piirivalve, politsei ja terviseameti esindajad olid kärmed, täpsed ja professionaalsed. Olin lennukis just lugenud Ühendriikide lennujaamades toimuvast, kus eriolukorra väljakuulutamise (ja USA Euroopale lukku panemise) järel koju naasvad ameeriklased leidsid end nädalavahetusel tundidepikkustest järjekordadest, nõutu ja vihase rahvamassi keskelt, kus juhul, kui kellegi oli nakkus, see kahtlemata levida võis.

Kuid lennujaamad lennujaamadeks. Paljudel ameeriklastel on suurem mure ilmselt see, mis saab siis, kui nad peaksidki haigeks jääma. Eriti suurt ärevust tekitab see perspektiiv neil miljonitel, kes elavad ilma igasuguse tervisekindlustuseta ja seega teadmisega, et maailma tippravi on küll käeulatuses, kuid selle hind on röögatu. 2018. aastal oli selliseid ameeriklasi 27,5 miljonit ja nende arv USA vaatlejate hinnangul kasvab.

18.03.2020 20.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto