Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
20.03.2020
Eesti Mitmes toidupangas on toit otsas ja varuplaani pole Galerii ja videod ⟩ Eestlaste valge laev jõudis sadamasse (12) Tohter ei võtnud vähihaiget vastu (15) Kaitsemaskide puudus toob turule kahtlast asendustoodangut (4) Korraldused eriolukorra juhilt Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Majandus Suur rahapott aitab hädas firmadel suveni pinnal püsida (2) Välismaa Hiina kasutab viirust ära inimeste järele luuramiseks (2) Kuhjunud kirstud eurooplasi koduseinte vahele ei hirmuta NATO tunneb ka praegu Vene ohtu (19) Arvamus Juhtkiri: inimlik ettevaatlikkus Toomas Toomsalu: kahejalgne harvester (7) Jürgen Ligi: selles kriisis tahaks ma elada (120) Ove Sander: kirikuuksed on lahti, kuid jumalateenistused toimuvad internetis Tarmo Pikner: «saarlane» sai sõimusõnaks (9) Päeva karikatuur Meie Eesti Aleksei Lotman: koroona pole metsakriisi kaotanud (1) Toomas Lemming: mets kasvatab kultuuri Anneli Palo: puupõllu muld ja elustik vaesub (2) Kultuur Kodused teatriõhtud: Pille-Riin Purje soovitusi videoarhiivist Tüüri ja Järvi muusikasõnum meie ajale Sport Sõõrumaa ei viska jalgu seinale ega Tõniste püssi põõsasse Video ⟩ Eesti võrkpallikoondislane pidi evakuatsioonilaevale jõudmiseks sõitma koguni 1200 kilomeetrit Tallinn Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Tartu Mida rohkem otsime positiivset, seda kergemini kriisist välja tuleme (6) Piret Bristol: tal on plaan Volikogu valmistub kaugistungiks Idufirma vahendab ettevõtete vahel kriisi tõttu ripakile jäänud töötajaid Väiksema osa Raadi rehvimägede käitleja otsing lükkub eriolukorras edasi (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Toomas Lemming: mets kasvatab kultuuri

4 min lugemist
Kaitsealused kuldkingad autori talumetsas, selles paigas ta metsa ei majanda. Naabruses asuvates firmametsades on kuldkingade kasvukohad nüüdseks hävinud. foto: Toomas Lemming FOTO: Toomas Lemming

Talumetsaomanike ebavõrdne kohtlemine ajab neid oma maad müüma firmadele, kelle põhihuvi on majanduslik, mitte mets kui kultuuri ja looduse säilimise alustala, kirjutab talumetsaomanik Toomas Lemming.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Metsandus on viimasel ajal tihti päevakorral, kuid tahaplaanile on jäänud põhiprobleem. Metsanduse suunamine ei ole teeninud põhiseaduses sõnastatud Eesti Vabariigi põhieesmärke: säilitada eesti rahvuse, keele ja kultuuri järjepidevust. Keskkonnaministeerium pisendab ja jätab kõrvale metsa kultuurilist funktsiooni, jättes selle tahaplaanile ka aastateks 2021–2030 koostatava metsanduse arengukava (MAK2030) ettevalmistamisel.

Eesti kestliku arengu nurgakiviks on eesti rahvuse ja kultuuri jätkusuutlikkus. Kultuur on jätkusuutlik, kui kultuurikandjate arv on arvukas, aktiivne ja järjepidev ning neil on soodne elu- ja majanduskeskkond. Kultuurikandjaks ei sünnita, vaid kujunetakse selles kultuurikeskkonnas.

Kultuur ja metsaomand

Meie põliskultuuri juured on maal. Eestlastele omase kultuuri ja traditsioonid on loonud ning kujundanud maa ja metsaga seotud inimesed. Talupojakultuur on Eesti põliskultuur, see sõltub olulisel määral maa- ja metsaomanikest.

Eesti põliskultuuri ja eestluse kõige olulisemad järjepidevuse kandjad on elujõulised põlistalud, kus põlvest põlve on püsinud elavana traditsioonilised väärtused ja kohapärimus. Talud on peamised uute kultuuri järjepidevuse kandjate kasvatajad. Võime öelda, et põlistalu on rahvuse, keele ja kultuuri vääriselupaik. Kahetsusväärne on, et keskkonnaministeerium keeldus talumetsaomanike esindajat MAK2030 juhtkogusse kaasamast.

19.03.2020 21.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto