Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
20.03.2020
Eesti Mitmes toidupangas on toit otsas ja varuplaani pole Galerii ja videod ⟩ Eestlaste valge laev jõudis sadamasse (12) Tohter ei võtnud vähihaiget vastu (15) Kaitsemaskide puudus toob turule kahtlast asendustoodangut (4) Korraldused eriolukorra juhilt Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Majandus Suur rahapott aitab hädas firmadel suveni pinnal püsida (2) Välismaa Hiina kasutab viirust ära inimeste järele luuramiseks (2) Kuhjunud kirstud eurooplasi koduseinte vahele ei hirmuta NATO tunneb ka praegu Vene ohtu (19) Arvamus Juhtkiri: inimlik ettevaatlikkus Toomas Toomsalu: kahejalgne harvester (7) Jürgen Ligi: selles kriisis tahaks ma elada (120) Ove Sander: kirikuuksed on lahti, kuid jumalateenistused toimuvad internetis Tarmo Pikner: «saarlane» sai sõimusõnaks (9) Päeva karikatuur Meie Eesti Aleksei Lotman: koroona pole metsakriisi kaotanud (1) Toomas Lemming: mets kasvatab kultuuri Anneli Palo: puupõllu muld ja elustik vaesub (2) Kultuur Kodused teatriõhtud: Pille-Riin Purje soovitusi videoarhiivist Tüüri ja Järvi muusikasõnum meie ajale Sport Sõõrumaa ei viska jalgu seinale ega Tõniste püssi põõsasse Video ⟩ Eesti võrkpallikoondislane pidi evakuatsioonilaevale jõudmiseks sõitma koguni 1200 kilomeetrit Tallinn Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Tartu Mida rohkem otsime positiivset, seda kergemini kriisist välja tuleme (6) Piret Bristol: tal on plaan Volikogu valmistub kaugistungiks Idufirma vahendab ettevõtete vahel kriisi tõttu ripakile jäänud töötajaid Väiksema osa Raadi rehvimägede käitleja otsing lükkub eriolukorras edasi (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Anneli Palo: puupõllu muld ja elustik vaesub

2 min lugemist
Põllule istutatud hooldamata puistus annavad surnud kuused panuse kõdukihi tekkeks. Tõhusamalt teeks seda lepad, kased või toomingad. FOTO: Anneli Palo

Põllule kasvanud puistu rohttaimede koosluses valitsevad kultuurmaistu taimeliigid, puudub metsakõdu ja samblaid on vähe, mükoriisaseenestik on tagasihoidlik, putukatest on rohked lehe- või okkasööjad (nn kahjurid) ning esineb hulk haigusetekitajaid mikroseeni.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Looduslikumaks arenemisel oksa-, okka- ja lehekiht tüseneb, areneb mulla niiskus- ja temperatuurikõikumisi vähendav sammalkate ning mitmekesistub mükoriisaseenestik; lisanduvad metsarinded – puhmad (näiteks mustikad) ja põõsad ning nendega seotud linnud ja imetajad. Metsa vanuse kasvades tuleb juurde toidu- ja elusubstraate ning spetsialistliike kõikidest elustikugruppidest. Arenev metsamuld talletab süsiniku ja taimetoitained huumuses ning kõdus; märgades tingimustes ladestub turvas.

Metsandus oskab häiringule järgnevat noorte puude võitlust ressursside pärast ja sellega kaasnevat intensiivset kasvu kasutada puidutootluse suurendamiseks. Sama liiki kiirelt sirguvad puud vajavad aga samu toitaineid, metsa alla langeb vaid ühelt-kahelt liigilt pärinevaid lehti-okkaid ja peenikest puitu, koonduvad kasvavale puuliigile spetsialiseerunud kahjurid ja patogeenid. Puude bioloogilise elueaga võrreldes liiga varakult raiutud alal võtavad istikud väljakurnatud mulla kohe uuesti kasutusele, päranduseks jäävad ka eelmise puistu liigispetsiifilised kahjurid.

Metsakõdu lagunemine päikese ja tuule käes raiesmikel kiireneb. Teisalt, märjal kasvukohal puude aurustatud vesi jääb mulda ja soostumine kiireneb. Tulemuseks on raiesmikud, kuhu istutatud eelmist metsapõlve jäljendav kultuur ebaõnnestub, nn võsastumine viitab otseselt teiste liikide kõrgemale konkurentsivõimele väljakurnatud mullal. Neil aladel leitakse harva kaitset vajavaid või haruldasi liike; kulutused kuivendusele ja soovitud liigiga metsastamisele ning kahjuritõrjele aga suurenevad. Endistele põllumaadele kasvanud kuusikuis olid juurepessu- ja üraskikahjustused tuttav mure juba 20. sajandi algul. Juurepess ja üraskid on nõrgenenud puude ründajad, kahjustusi soosivad ka sobimatud metsandusvõtted, nagu kevadsuvine raie.

19.03.2020 21.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto