Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.03.2020
Eesti Mitmes toidupangas on toit otsas ja varuplaani pole Galerii ja videod ⟩ Eestlaste valge laev jõudis sadamasse (12) Tohter ei võtnud vähihaiget vastu (15) Kaitsemaskide puudus toob turule kahtlast asendustoodangut (4) Korraldused eriolukorra juhilt Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Majandus Suur rahapott aitab hädas firmadel suveni pinnal püsida (2) Välismaa Hiina kasutab viirust ära inimeste järele luuramiseks (2) Kuhjunud kirstud eurooplasi koduseinte vahele ei hirmuta NATO tunneb ka praegu Vene ohtu (19) Arvamus Juhtkiri: inimlik ettevaatlikkus Toomas Toomsalu: kahejalgne harvester (7) Jürgen Ligi: selles kriisis tahaks ma elada (120) Ove Sander: kirikuuksed on lahti, kuid jumalateenistused toimuvad internetis Tarmo Pikner: «saarlane» sai sõimusõnaks (9) Päeva karikatuur Meie Eesti Aleksei Lotman: koroona pole metsakriisi kaotanud (1) Toomas Lemming: mets kasvatab kultuuri Anneli Palo: puupõllu muld ja elustik vaesub (2) Kultuur Kodused teatriõhtud: Pille-Riin Purje soovitusi videoarhiivist Tüüri ja Järvi muusikasõnum meie ajale Sport Sõõrumaa ei viska jalgu seinale ega Tõniste püssi põõsasse Video ⟩ Eesti võrkpallikoondislane pidi evakuatsioonilaevale jõudmiseks sõitma koguni 1200 kilomeetrit Tallinn Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Tartu Mida rohkem otsime positiivset, seda kergemini kriisist välja tuleme (6) Piret Bristol: tal on plaan Volikogu valmistub kaugistungiks Idufirma vahendab ettevõtete vahel kriisi tõttu ripakile jäänud töötajaid Väiksema osa Raadi rehvimägede käitleja otsing lükkub eriolukorras edasi (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Toomas Toomsalu: kahejalgne harvester

2 min lugemist
  • Inimesed käituvad kriisiolukorras ebaratsionaalselt
  • Abstraktsed mured taanduvad olmeliste ees
  • Rahu! See epideemia ei jää viimaseks
Toomas Toomsalu FOTO: Liis Treimann FOTO: Liis Treimann

Mitte ainult inimesed ei liigu tänapäeval suurtel kiirustel. Näiteks tualettpaberi kokkuostmise palavik jõudis Austraaliast Eestisse mitu korda kiiremini kui koroonaviirus Hiinast. Paberirullide pakid kadusid poeriiulitelt pea samas tempos.

Tõenäoliselt on väga suur osa inimestest, kes paanikahoo puhkedes tormasid tualettpaberit kokku ostma, viimase kahe-kolme aasta jooksul valutanud südant keskkonna pärast, ahhetanud sotsiaalmeedias jagatud raiesmikepilte vaadates ning kirunud aplaid metsaärikaid.

Paanika puhkedes läks metsarahva parimatel poegadel ja tütardel meelest aga tõsiasi, et tualettpaberi tootmiseks on vaja puitu ja puidu saamiseks on vaja maha võtta metsa. Inimesed, kes paanikas poodi tormasid ning tualettpaberikoormaid kassa juurde kärutasid, korraldasid seal ulatusliku lageraie. Igaüks neist oli põhimõtteliselt kahel jalal liikuv harvester.

Aga eks selline käitumine ole ju inimlik ning igati kooskõlas mäejutluse õpetussõnadega, mille kohaselt ärgu su vasak käsi teadku, mida su parem käsi teeb. Süda võib küll metsa pärast valutada, hing võib olla haige, kuid oma särk on tagumikule ikka kõige lähemal. Ja seda kehaosa ei huvita, mida nabast kõrgemal paiknevad organid metsast, keskkonnast ja muudest asjadest arvavad. Peaasi, et paber oleks pehme.

PÄEVA KOMM

Inimesed, kes paanikas poodi tormasid ning tualettpaberikoormaid kassa juurde kärutasid, korraldasid seal ulatusliku lageraie.

7

Paberipaanika sai läbi pea sama kiiresti, kui see tekkida jõudsid. Nüüd on panikööride koduste kullakambrite seinad maast laeni pehmete paberirullidega polsterdatud ning varusid jätkub pikemaks ajaks. Kuniks need kestavad, saab rahuloleva pilguga rulliridu paitada, metsade pärast südant valutada ning maailma asjade üle järele mõelda.

Võibolla kargab mõnele tagantjärele tarkusena pähe mõte, et äkki poleks maksnud nii aktiivselt tselluloositehase ehitamise vastu olla. Tulevikus oleks vähemalt ühe kaubagrupi puhul tarnekindlus suurem. Pole ju kahtlust, et praegune koroonakriis ei jää viimaseks üleilmseks viirusepuhanguks. Järgmine puhang, saagu see siis alguse Aasiast või Aafrikast, võib aga kaasa tuua veelgi suurema kriisi, veelgi ulatuslikuma karantiini ja suuremad piirangud kaupade liikumisele. Ja veelgi suuremad ostupaanikahood.

Seotud lood
19.03.2020 21.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto