Sisukord
Eesti
Tänane leht
20.03.2020
Eesti Mitmes toidupangas on toit otsas ja varuplaani pole Galerii ja videod ⟩ Eestlaste valge laev jõudis sadamasse (12) Tohter ei võtnud vähihaiget vastu (15) Kaitsemaskide puudus toob turule kahtlast asendustoodangut (4) Korraldused eriolukorra juhilt Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Majandus Suur rahapott aitab hädas firmadel suveni pinnal püsida (2) Välismaa Hiina kasutab viirust ära inimeste järele luuramiseks (2) Kuhjunud kirstud eurooplasi koduseinte vahele ei hirmuta NATO tunneb ka praegu Vene ohtu (19) Arvamus Juhtkiri: inimlik ettevaatlikkus Toomas Toomsalu: kahejalgne harvester (7) Jürgen Ligi: selles kriisis tahaks ma elada (120) Ove Sander: kirikuuksed on lahti, kuid jumalateenistused toimuvad internetis Tarmo Pikner: «saarlane» sai sõimusõnaks (9) Päeva karikatuur Meie Eesti Aleksei Lotman: koroona pole metsakriisi kaotanud (1) Toomas Lemming: mets kasvatab kultuuri Anneli Palo: puupõllu muld ja elustik vaesub (2) Kultuur Kodused teatriõhtud: Pille-Riin Purje soovitusi videoarhiivist Tüüri ja Järvi muusikasõnum meie ajale Sport Sõõrumaa ei viska jalgu seinale ega Tõniste püssi põõsasse Video ⟩ Eesti võrkpallikoondislane pidi evakuatsioonilaevale jõudmiseks sõitma koguni 1200 kilomeetrit Tallinn Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Tartu Mida rohkem otsime positiivset, seda kergemini kriisist välja tuleme (6) Piret Bristol: tal on plaan Volikogu valmistub kaugistungiks Idufirma vahendab ettevõtete vahel kriisi tõttu ripakile jäänud töötajaid Väiksema osa Raadi rehvimägede käitleja otsing lükkub eriolukorras edasi (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tohter ei võtnud vähihaiget vastu

2 min lugemist
Tartu Ülikooli Kliinikum FOTO: Kristjan Teedema

Plaanilise töö 18. märtsist katkestanud Tartu Ülikooli kliinikum (TÜK) kinnitab, et sünnitajate vastuvõtt, erakorraline, dialüüsi- ja vähiravi jätkuvad, kuid vähemalt üks vähihaige jäi siiski hammasrataste vahele.

«Isal avastati kolmanda staadiumi vähk, operatsioon oli veebruari keskel ja sel esmaspäeval, 16. märtsil pidi tohter tegema keemiaravi otsuse,» rääkis Postimehele vähihaige mehe tütar.

Eriolukorra väljakuulutamine pani eaka mehe muretsema, kas vastuvõtt ikka toimub. «14. märtsil sai ta kliinikumist teate telefonile, et on vastuvõtule oodatud, esmaspäeva hommikul kella 8–10 püüdsid vanemad saada kontakti tohtri kabineti, osakonna ja registratuuriga, kuid kõnesid vastu ei võetud,» selgitas tütar.

Kuna vastupidist infot ei tulnud, sõitis vanapaar Põlvamaalt Tartusse. «Registratuur saatis nad doktori ukse taha,» vahendas tütar. «Istusid-ootasid pikalt, ootajaid oli teisi ka. Siis nägid nad tohtrit kõrvalkabinetist välja astumas, ja tema järel meditsiiniõde. N-ö näppu jäänud õde oli imestanud: «Huvitav, et teile ei ole helistatud?»

Spetsiaalselt Põlvamaalt kohale sõitnud vähihaige saadeti aga koju ja uus aeg pakuti alles 14. maiks ehk kahe kuu pärast.

Tütar märkis, et isa keemiaravi otsus oli niikuinii viibinud. «Pärast oppi pidi talle haiglast kohe helistatama ja vastuvõtuaeg teatatama, nädala pärast helistas ta ise arstile ja sai siis selle 16. märtsi aja,» sõnas ta.

Pärast eilset Postimehe päringut helistas haigele tema tohter. «Palus vabandust, kuid jättis aja ikka maisse. Telefonisse tulevate kliinikumi sõnumite kohta oli öelnud, et ärge neid uskuge,» imestas tütar. Ta on mures keemiaravi viibimise pärast, sest erinevad arstid soovitasid sellega kiirustada: «Isal valutab, metastaasid on luustikus.»

«Aktiivse vähiravi edasi lükkamine seoses Covid-19 levikuga pole kindlasti põhjendatud ja meile teadaolevalt sellist praktikat pole Eestis seni ka kohaldatud. Ilmselt oli tegemist eksitusega, olukorra peab lahendama kliinik,» kommenteeris terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar.

Aktiivse vähiravi edasi lükkamine seoses Covid-19 levikuga pole kindlasti põhjendatud.

15

TÜK hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhataja dr Peeter Padrik kinnitas, et kliinik ei käsitle vähihaigete ravi edasilükatava plaanilise ravina, välja arvatud juhud, kus ravi edasilükkamine või ravipauside tegemine haiguse prognoosi ei mõjuta või on isegi soovitatav.

«Tegemist on aktiivset vähiravi saava patsiendiga ning kindlasti peab ta pöörduma vastuvõtule maikuus,» kommenteeris Padrik Põlvamaa vähihaige lugu. «Töö ümberkorraldusi nõudvas seisus ei oska me kommenteerida, miks kirjeldatud olukord tekkis. Vabandame, et keerulises ja segases olukorras ei jõudnud õige ja ajakohane teave patsiendini.»

TÜK ei vastanud, et kui tegu oli eksitusega, miks kliinik vähihaige raviga varem ei jätka.

Seotud lood
19.03.2020 21.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto