Sisukord
Eesti
Postimees
20.03.2020
Eesti Mitmes toidupangas on toit otsas ja varuplaani pole Galerii ja videod ⟩ Eestlaste valge laev jõudis sadamasse (12) Tohter ei võtnud vähihaiget vastu (15) Kaitsemaskide puudus toob turule kahtlast asendustoodangut (4) Korraldused eriolukorra juhilt Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Majandus Suur rahapott aitab hädas firmadel suveni pinnal püsida (2) Välismaa Hiina kasutab viirust ära inimeste järele luuramiseks (2) Kuhjunud kirstud eurooplasi koduseinte vahele ei hirmuta NATO tunneb ka praegu Vene ohtu (19) Arvamus Juhtkiri: inimlik ettevaatlikkus Toomas Toomsalu: kahejalgne harvester (7) Jürgen Ligi: selles kriisis tahaks ma elada (120) Ove Sander: kirikuuksed on lahti, kuid jumalateenistused toimuvad internetis Tarmo Pikner: «saarlane» sai sõimusõnaks (9) Päeva karikatuur Meie Eesti Aleksei Lotman: koroona pole metsakriisi kaotanud (1) Toomas Lemming: mets kasvatab kultuuri Anneli Palo: puupõllu muld ja elustik vaesub (2) Kultuur Kodused teatriõhtud: Pille-Riin Purje soovitusi videoarhiivist Tüüri ja Järvi muusikasõnum meie ajale Sport Sõõrumaa ei viska jalgu seinale ega Tõniste püssi põõsasse Video ⟩ Eesti võrkpallikoondislane pidi evakuatsioonilaevale jõudmiseks sõitma koguni 1200 kilomeetrit Tallinn Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Tartu Mida rohkem otsime positiivset, seda kergemini kriisist välja tuleme (6) Piret Bristol: tal on plaan Volikogu valmistub kaugistungiks Idufirma vahendab ettevõtete vahel kriisi tõttu ripakile jäänud töötajaid Väiksema osa Raadi rehvimägede käitleja otsing lükkub eriolukorras edasi (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mitmes toidupangas on toit otsas ja varuplaani pole

2 min lugemist
Järjekordade vältimiseks on Toidupanga väljastuspunkt Lasnamäel avatud terve päev. FOTO: Mihkel Maripuu

Toidupanga abi vajavate inimeste arv kasvab iga päevaga. Kuigi paljud ettevõtted on teinud suuri toiduannetusi, ei ole Toidupangal plaani, kuidas tagada abivajajatele pikaajalist toiduabi.

Eriolukorra pärast pöördub toidupankade ja omavalitsuste sotsiaalosakondade poole aina enam abivajajaid. Sellest nädalast jagabki Toidupank rohkem toitu välja, kuid kauaks seda võimalust jagub, ei tea. Enamik toidust on seni tulnud kauplustest, mis tavaliselt annetavad üle jääva toidu, kuid nagu möönab Toidupanga kommunikatsiooni- ja projektijuht Liina Peäske, ei jää kauplustel praegu neile toomiseks midagi üle.

Kuigi ajutiselt uksi sulgevad restoranid ja hotellid annetavad praegu Toidupangale kvaliteetset toitu, kuivavad laovarud kokku. «See ei ole kindlasti võrdne tavaolukorras toidukauplustest meieni jõudva «päästetud toiduga,»» tunnistab Peäske. Annetused tulevad ettearvamatutel aegadel ja ettearvamatutes kogustes.

«Olukord on juba selline, et väga mitmes toidupangas on toit otsas,» tunnistab ta. Pikaajalist plaani, kuidas toiduabi tagada, pole. «Me loodame riigi toele ja suhtleme sotsiaalministeeriumiga. Me ei mõtle liiga palju ette,» lausub Peäske.

Sotsiaalministeeriumi teatel jagavad praegu toiduabi ka kohalikud omavalitsused ning mitu ettevõtet on oma abi pakkunud. «Kaardistame praegu olukorda, milline on kohalike omavalitsuste võimekus, mida saavad pakkuda eraettevõtted ja Toidupank ning millised on süsteemi kitsaskohad ja vajadused. Ükski inimene vajaliku toiduabita ei jää,» ütles sotsiaalministeeriumi hoolekande osakonna peaspetsialist Merle Ploompuu.

Üleskutse

Toiduabi saamiseks pöörduge elukohajärgse sotsiaalameti poole. Ärge jääge oma murega üksi!

Kuidas annetada:

  • pöördudes lähima toidupanga poole www.toidupank.ee;
  • annetuskeskkonna www.armastanaidata.ee kaudu (Annetan raha – Tugev ühiskond – Toidupank);
  • helistades 900 9010, annetate 8 eurot, ja helistades 900 9005, annetate 2 eurot;
  • ostes e-poest ecoop.ee või www.barbora.ee/poed/toidupank ja tehes seal annetuse.

Toidupank kutsub üles Eesti ettevõtteid ja ka eraisikuid neid toetama. Tarvis on nii toiduaineid, kütust kui ka isikukaitsevahendeid, mis tagavad nii abistajate kui ka abisaajate ohutuse. Tähtsad on ka rahalised annetused, mida saab kasutada varude täiendamiseks ning tegutsemiseks. Ka restoranidel, kohvikutel ja hotellidel ei tasu toitu raisku lasta, vaid toimetada see abivajajateni. Siinkohal saab Toidupank oma võrgustikuga abiks olla. Eestis on 15 toidupanka.

Eile jagas Toidupank Tallinnas terve päeva toitu välja. Järgmisel nädalal on plaanis teha sama. Toidu jagamisel üritatakse vältida inimkontakti. «Teeme toidupakid enne valmis. Jagame suletud kottides, jätame teise ruumi valmis, järjekorral ei lase tekkida ega luba inimestel territooriumil niisama viibida,» selgitas Peäske.

Tallinnas seekord järjekorda polnudki, kuid põhjuseks võis olla see, et infot toidujagamise kohta nende veebis ega ka sotsiaalmeedias ei olnud. «Oleme informeerinud sotsiaaltöötajaid ja palunud neil teavitada ka abivajajaid. Kahju, kui see info pole veel kõigini jõudnud,» tunnistab Peäske.

Seotud lood
19.03.2020 21.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto