Sisukord
Eesti
Tänane leht
20.03.2020
Eesti Mitmes toidupangas on toit otsas ja varuplaani pole Galerii ja videod ⟩ Eestlaste valge laev jõudis sadamasse (12) Tohter ei võtnud vähihaiget vastu (15) Kaitsemaskide puudus toob turule kahtlast asendustoodangut (4) Korraldused eriolukorra juhilt Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Majandus Suur rahapott aitab hädas firmadel suveni pinnal püsida (2) Välismaa Hiina kasutab viirust ära inimeste järele luuramiseks (2) Kuhjunud kirstud eurooplasi koduseinte vahele ei hirmuta NATO tunneb ka praegu Vene ohtu (19) Arvamus Juhtkiri: inimlik ettevaatlikkus Toomas Toomsalu: kahejalgne harvester (7) Jürgen Ligi: selles kriisis tahaks ma elada (120) Ove Sander: kirikuuksed on lahti, kuid jumalateenistused toimuvad internetis Tarmo Pikner: «saarlane» sai sõimusõnaks (9) Päeva karikatuur Meie Eesti Aleksei Lotman: koroona pole metsakriisi kaotanud (1) Toomas Lemming: mets kasvatab kultuuri Anneli Palo: puupõllu muld ja elustik vaesub (2) Kultuur Kodused teatriõhtud: Pille-Riin Purje soovitusi videoarhiivist Tüüri ja Järvi muusikasõnum meie ajale Sport Sõõrumaa ei viska jalgu seinale ega Tõniste püssi põõsasse Video ⟩ Eesti võrkpallikoondislane pidi evakuatsioonilaevale jõudmiseks sõitma koguni 1200 kilomeetrit Tallinn Kalarannast leiti 18. sajandi laevavrakk Tartu Mida rohkem otsime positiivset, seda kergemini kriisist välja tuleme (6) Piret Bristol: tal on plaan Volikogu valmistub kaugistungiks Idufirma vahendab ettevõtete vahel kriisi tõttu ripakile jäänud töötajaid Väiksema osa Raadi rehvimägede käitleja otsing lükkub eriolukorras edasi (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Galerii ja videod ⟩ Eestlaste valge laev jõudis sadamasse

4 min lugemist

Reede esimesel tunnil randus Riia sadamas kruiisilaev Romantika, mis tõi Saksamaa kaudu lõksust ära umbkaudu 400 eestlast, lätlast ja leedulast.

Laeval olid Riias vastas valgetes kaitsekostüümides Läti ametnikud, kes vaatasid taskulampidega tulijate sõidukitesse. Ühtlasi võeti saabujatelt allkirjad, millega kinnitati, et nad ei lähe linna peale jalutama, vaid suunduvad edasi koju.

Sadamas olid ka oranžid telgid neile, kelle enesetunne tekitas kahtlusi. Telkidesse suunati inimesed vabatahtlikkuse alusel ning kohapeal kontrolliti tosinkond inimest.

Seejärel jagati sõidukid vastavalt päritoluriikidele kolme kolonni: lätlased sõitsid oma koju, leedukad lõuna poole ja eestlaste kolonn võttis suuna Ikla poole. 

Evakuatsioonireis Romantikal

See oli Eesti riigi tellitud evakuatsioonireis, mis teisipäeva õhtul sisuliselt tühjalt – 2500 inimest mahutavas laevas oli minnes vaid 65 reisijat – Riiast Saksamaa väikelinna Sassnitzi poole teele asus. Peamine eesmärk: tuua Saksamaa kaudu koju Euroopasse lõksu jäänud eestlased.

Kuigi vahetult enne Sassnitzis maabumist levis laeval info, et ukrainlasi poliitika tõttu peale ei lubata, said lõpuks siiski kõik soovijad pardale: nende seas üle kahesaja lätlase, umbes 180 leedukat, ligi 90 eestlast, lisaks veel venelasi, kasahhe teistest rahvustest inimesi. Kapten Peeter Allast kuulis sellest samuti, kuid temal küsimust ei tekkinud: «Keegi rääkis, et ei tea, kas neil on siin elamislube ja muud, aga meie võtame kõik peale. Aitame kõiki – see on selge – ei hakka rahvust vaatama.» Ühe pileti hind oli 100 eurot, autoga reisijate jaoks 190.

Esimesena lasti pardale autota reisijad. Laeva vööris seisis ligi sada inimest, kes ootasid laeva pääsemist tülpinud nägudega. Suur osa neist olid Läti ja Leedu mehed, kes, spordikotid õlal, pardale pääsemiseks järjekorras ootasid – mõnel suu ja nina ees kaitsemask, enamikul mitte.

Tahes-tahtmata tekkis helkurvestides laevatöötajate valvsa pilgu all seisnud inimesi vaadates seos piirde või aia taga seisvate pagulastega. Nende pilkudest kumas väsimus, vähesed neist olid kammitud või pestud, sest valgele laevale jõudmiseks olid paljud reisinud päevi ja sõitnud maha tuhandeid kilomeetreid.

Kui lõpuks inimesi pardale lubama hakati, tuiskas minust mööda Eesti ID-kaartidega paar. Minu «terest» nad välja ei teinud. Oli selge, et nad kardavad inimestega kokku puutuda – silmad olid kaitstud ujumisprillidega, näo ees suur mask, pea kaetud mütsi ja kapuutsiga, kaelas suur sall. Kohvrid käeotsas, läksid nad jooksusammul trepi poole ja rohkem ma neid laevas ei näinud.

Viimane võimalus

Ühe viimasena astus helkurvestis turvatöötaja ette Londonis elav Karina, kelle tuttava Eesti päritolu ID-kaardi järgi ära tundsin. «Kas te teate, kuidas ma Riiast Tallinnasse homme saaksin?» küsis ta, enne kui ennast tutvustada jõudsin. Ta on üritanud Eestisse pääseda juba päevi ja see laev oli tema jaoks viimane võimalus. Riiast Tallinna jõudmise küsimuse lahendamine seisis veel ees.

Karina sõnul on laeva jõudmine suur kergendus, nagu oleks pere jälle koos. FOTO: Eero VabamÄgi

«Eriline atmosfäär on siin. See on nagu suur pere,» kirjeldas ta oma esimesi emotsioone Romantika autotekil. «Tulin Londonist Saksamaale, sest mu kaks lendu tühistati. See oli viimane võimalus,» ütles Inglismaal ülikoolis tudeeriv Karina.

Viimase võimalusena kirjeldas Romantikat ka Hispaaniast Antaluciast esmaspäeval Eesti poole sõitma hakanud kolmeliikmeline meeste seltskond. «Väsimuse aste on kümne palli skaalal kuskil kaheksa,» ütles koroonaviiruse tõttu pooleli jäänud töölähetuselt tulnud Heiko. Probleemid algasid nende jaoks juba Hispaanias, kui seal kehtestati üldine liikumiskeeld. Seejärel üritasid nad riigist lahkuda, kuid kuulsid uudistest, kuidas järjepanu erinevad riigid oma piire kinni panid. «Aga me olime välismaalased ja õnnestus saada Prantsusmaale, siis Belgiasse, Hollandisse ja nüüd siia laevale,» rääkis Heiko. Laevale pääsedes olid mehed väsinud, kuid rõõmsad. «Ütleme ausalt, väga hea tunne on. Saab lõpuks koju ja perede juurde,» ütles Raimo Romantika autotekil.

Vaikne kruiis

Eesti aja järgi kell 1.38 alustas laev oma teed Riia poole. Laeval puudub internet, telefonilevi ning suletud on ka enamik poodidest, restoranidest ja muudest meelelahutusvõimalustest. Sellel kruiisil on õhtu tavatult vaikne – keegi ei tee kuldsete käsipuude juures pilte, peomeeleolus inimesi pole ning inimesed istuvad kajutites.

«Väsimuse aste on kümne palli skaalal kuskil kaheksa,» ütlevad Hispaaniast Andaluciast laevale kiirustanud mehed. FOTOd: EERO VABAMÄGI FOTO: Eero VabamÄgi

Eelkõige on liikumas parimas eas mehed, paljudel jalas tööpüksid, mille tagataskus rippumas kokteili- või õllepurk. Kuna Saksamaa vetes alkoholi ja tubakatooteid laeval ei müüdud, möödus õhtu rahulikult. Küll aga oli eile hommikul, kui poodides piirangud kadusid, näha mõningaid mehepoegi tekil diivanitel magamas. Laevale peale tulnud üksikuid peresid näha ei ole – nii nagu ka teel Saksamaale, hoiavad mõned inimesed koroonaviiruse tõttu teistest eemale.

Ilm on ilus ja meri on vaikne. «Instagram, Facebook, Telegram, WhatsApp... Aga ma saan internetita elada küll. Midagi teha ei ole, loen raamatut,» räägib Karina, kuidas tema aega veedab.

Laeval kõlab kõlaritest pidevalt teadaanne, et inimestel on keelatud ühes kohas enam kui 50kesi viibida. «Palun hoida üksteisest distantsi. Kui tunned ennast haigena, siis palun ole kajutis ja ära liigu ringi,» kõlab laeva kõlaritest rahulik hääl. Laeva rahvarohkemates kohtades on desinfitseerimiseks väikesed aparaadid.

Laeval paluti hoida üksteisest distantsi ja haigusnähtudega inimestel püsida kajutis. FOTO: Eero VabamÄgi

Õhtul kella viie ajal tuleb tagasi ka levi ja selgub, et Riia terminalis on oodata pikemat istumist. Ka ootab kõiki reisijaid laevalt maha saades ees telk, kus kehatemperatuuri ja muid näitajaid mõõdetakse. Liigub info, et sadamas moodustatakse Eesti autodest kolonn, mis üheskoos peab piirini sõitma. Kapten Allast loodab, et asi läheb lihtsamalt. «Tahaks uskuda, et lätlased ei hakka Poolat tegema,» ütles ta mõned tunnid enne maabumist.

Londonist tulnud Karinal on nüüd Riiast Eestisse pääsemise variant olemas: välisministeerium korraldas temale ja veel kahele Eesti neiule tšarterbussi, mis tuleb Riiga vastu. «See viib meid piirini ja sealt tuleb üle piiri jalutada. Siis võtab teine buss peale ja viib Tallinnasse,» rääkis ta tol hetkel teadaolevatest plaanidest.

Õhtul kella 18 paiku pööras laev avamerelt Riia lahte. Taastus ka mobiililevi, mida inimesed lähedastega suhtlemiseks kohe agaralt kasutama asusid. FOTO: Eero Vabamägi

Kella seitsme ajal õhtul ütles Allast, et seni on teekond kulgenud viperusteta, ja loodab, et kõik eestlased jõuavad kiiresti koju. Kuigi ristlusreisid on peatatud, Allastil töö siiski otsa ei lõppe. Ristluslaev Romantika jääb veel kaheks nädalaks Riia sadamasse ning siis sõidetakse Tallinna poole. «Loodan, et paari kuu pärast tuleb tavaline rütm tagasi. Aga see oli igal juhul minu karjääri erakordseim reis,» ütles Allast.

Eestlased välismaal

Välisministeeriumi poole on pöördunud pea 1600 inimest, kes piiride sulgemise järel jäid välismaale lõksu. Neist ligikaudu 600 on lahenduse koju jõudmiseks saanud ja ülejäänute naasmine on kas lahenemas või otsitakse aktiivselt kojusõiduvõimalusi.

Inimesed, kes ei ole leidnud võimalusi tagasi pöörduda, saavad oma murest teada anda aadressil konsul@mfa.ee. Samuti leiab olulist reisiinfot välisministeeriumi kodulehelt.

Seotud lood
19.03.2020 21.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto