Sisukord
Sport
Postimees
21.03.2020
Eesti Suur intervjuu ⟩ Professor Merits: kõigi testimine tekitab ainult infomüra (33) Tallinna volikogu pitsitab halastamatult üürnikku (3) Pane tähele ⟩ Keda testitakse ja keda mitte? Majandus Seekordne kriis on riikide majandustele uus proovikivi (6) Investor Mari ⟩ Mida teha börsikrahhi ajal? (3) Globaalne rahauputus rahustas turge Välismaa Väärinfo on mäng inimeludega (6) Üle Euroopa napib nii maske kui teste Mõttekojad koroonaviirusest: suletud piirid rikkusid suhted, kindlustunnet annaks juhtivate riikide ühisavaldus Arvamus Juhtkiri: analüüs ärevuse raviks (5) Marti Aavik: jääge negatiivseks! (1) Nädala nägu ⟩ Kapten, kes tõi omad tagasi (1) Riigi dilemmade sümboltädi Rahakambri võtmehoidja (6) Veebiööbik Orelipoiss Tõde võtab aega – Aro Velmeti 7 soovitust koroonauudiste tarbijale (9) Päeva karikatuur Kultuur Video ⟩ Kunst sinu ümber. Rõõmsameelne eksistentsialist Alexei Gordin Stoppard katku ajal Aja auk. Radikaalselt elatud elu Nädala plaat: Puder ja raadio ehk kes tahab saada Coldplayks Muusikaäri otsib kriisis uut mudelit Sport Video ⟩ Kristjan Ilves: nühin praegu viimaseid suusakilomeetreid Tehvandil. See õhuke kirme on veel maas Ülevaade ⟩ Kas jalgpall teeb publikuarvuga võrkpallile ära või riisub koore hoopis korvpall? Merendus Eesti merekaubavedudest on hoop mööda läinud (1) Tallinn Tallinna volikogu pitsitab halastamatult üürnikku (3) AK Liisi Karindi: Euroopa ja USA tõusva Aasia varjus Jaak Valge: demokraatia või liberaalne demokraatia (11) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Rõõmsameelne eksistentsialist Alexei Gordin Juurikas. Memedovi uus ja huvitav elu Arter Ahven kriisist: Ei saa elada roosa kilekott peas! Georg Ots 100. Suurt lauljat meenutab tema õde Maret Purde: ta oli täitsa tavaline eesti mees Sajad tuhanded tõvevoodis, riik ei tee peaaegu midagi! Pandeemia Eesti NSV moodi (12) Olümpiavõitjast aukolonel Kelly Holmes: Naised, sõjavägi on karjäär! (18) Soe salat on nagu praad. Kolm kuuma retsepti Sõiduproov: Euroopa aasta auto Peugeot 208. Ilus, ent vastuoluline Voldime lahti. Või kokku. Igaüks võib nüüd telefoni voltida Uskumatu ilu-uudis: meik on mehe võimu tunnus! (10) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Video ⟩ Kristjan Ilves: nühin praegu viimaseid suusakilomeetreid Tehvandil. See õhuke kirme on veel maas

2 min lugemist

Kahevõistleja Kristjan Ilves käis Kanal 2 saates «Õhtu», kus andis vastuseid erinevatele küsimustele. Teemad puudutasid koroonaviiruse tõttu varakult lõppenud hooaega, 2019. aasta Seefeldi MMi suure mäe võistluse kukkumist ning lõbusat seika 2014. aasta Sotši olümpial. Lisaks pani Ilves end proovile põnevas väljakutses.

Koroonaviiruse tõttu lõppes Ilvese hooaeg planeeritust varem. «Praegu peaksid võistlused täie hooga käima, aga pärast Oslo MK-d (8. märts) öeldi, et tuleb koju sõitja ja selleks korraks on kõik läbi. Üks etapp jäi ära, aga märtsi lõpus oleksid Norra meistrivõistlused olnud ja võistlusi oleks jätkunud küll. Nüüd järsku tuleb kodus tegevust leida. Nüüd nühin neid viimaseid suusameetreid Tehvandil. See õhuke kirme on veel maas, võtan viimast.

Ilves pidi algselt lisaks teleintervjuule Otepäält Tallinnasse sõitma ka sponsorite tõttu. «Paraku on sponsorid järjest tühistanud kohtumisi, mis on 100 protsenti arusaadav. Kui see asi maha rahuneb, saame uued kohtumised leppida.»

Saates näidati klippi Ilvese 2019. aasta Seefeldi maailmameistrivõistluste suure mäe võistluse kukkumisest. Kahevõistleja selgitas samal ajal, mis valesti läks: «Kui tähelepanelikult vaadata, siis tahtsin veel natukene lennata ja ei saanud suuski kokku. See klamber, mis on saapa sees, käis klõps lahti. Sealt ei ole enam midagi teha, lihtsalt ootad pauku.»

Kui suusahüppaja olukorra üle kontrolli kaotab, pole suurt midagi enam teha. «Sa maandud seal kuskil 110-120 km/h peal. Kui tõesti midagi valesti läheb, üritad kõige rohkem seda, et see kukkumine natukenegi parem tuleks. Minu puhul keerasid (suusad) ära ja ootasin lihtsalt matsu.»

Füüsilises mõttes polnud Seefeldi kukkumine Ilvese jaoks valus, ent võistlus jääb talle elu lõpuni siiski meelde. «Käele tegin natukene haiget – see oli köki-möki. Aga see, et sa hooaja kõige tähtsamal võistlusel kukud – see jääb küll eluks ajaks meelde.»

Kukkumistele hüppajad üldiselt ei mõtle. «Youtube on täis, kuidas lennult kukutakse pea peale või kuhu iganes. Neid ei taha väga palju vaadata. Aga ma ei usu, et ükski hüppaja enne hüpet mõtleb, et andku ainult seda, et ma ei kukuks. See on nii sisse harjutatud.»

23-aastane Ilves tegi olümpiadebüüdi 2014. aastal Sotšis. Suurest spordipeost jäi talle enim meelde tagasisõit koju, mis venis ootamatult pikaks. «Sotšist vahelend Peterburi hilines ja jäime lennult maha. Hakkasime uut võimalust otsima. Kuna hiljem uusi lende ei tulnud, võtsime takso, et sõita bussijaama. Poole peal tuli mõte, et küsiks palju taksoga Peterburist Narva sõit maksaks. Sõitsime sellise minibussiga. Ma võin eksida, aga umbes 40-50 eurot.

See tundus väga tühine summa. Meil oli kõik varustus ja terve kari poisse peal. Sõitsimegi Narva. Kuna seal oli piiripunkt ja kohe ei saanud ligi, sest autod olid ees, siis jalutasime kogu oma tavaariga sealt üle piiri. Vaadati küll imelikult, et marsime oma paraadvormiga üle piiri, aga jõudsime õnnelikult koju,» meenutas Ilves.

Lõppenud hooajal treenis Ilves koos Norra koondisega, kellaga jätkub koostöö edaspidigi. «See hooaeg oli rohkem oludega kohanemiseks. Sain väga palju uut infot ja teada, kuidas tuleb asju teha, et jõuda kaugemale.»

Kui suusahüppajate kohta levib kuuldus, et neile meeldib aeg-ajalt lõõgastuda, siis kahevõistlejad peavad end veidi rohkem tagasi hoidma. «Meil on vaja suusatada ka ikkagi. Ei saa päris lõdvaks lasta, aga kui hooaeg läbi, siis ma arvan, et iga sportlane laseb ikkagi korra rihma lõdvaks.»

Saatejuhid esitasid Ilvesele ka väljakutse, mille kahevõistleja edukalt läbis. Millest jutt täpsemalt on, saab vaadata videost.

Seotud lood
20.03.2020 23.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto