Sisukord
AK
Tänane leht
24.10.2020
Eesti Koalitsioon ei tea veel, kuidas küsida rahva arvamust abielumõiste kohta (50) Valitsuskriis asendus sodomiidiskandaaliga (11) Eesti lühiuudised Raamidega rõduklaasid jäävad ajalukku (2) Loomaaed tähistab kõrgmägede valitseja auks lumeleopardipäeva Majandus Pangajuht: inimeste pensioniraha tulevad noolima ka šaakalid (4) Raha väljavõtjad saavad korraliku maksukirve (27) Kas pankadel läheb klientidest paremini? Välismaa Välismaa lühiuudised Vaigistusnupp hoidis debatil päitsed peas USA juhtimisel loodi abordiõigust vastustav liit Soome-ugri kultuuriruum – laiali pihustunud, kuid elutahteline Arvamus Hans teeb ära nelja inimese töö Juhtkiri: õpetame robotitele eesti keelt Ülle Harju: trikimeistritele tuleb anda vastulöök (2) Mihkel Mutt: nii nad langetasid meie maine (8) Jaak Madison: rohepöörde kallis hind (19) De Facto peaminister (16) Maskiga ideoloog (8) Kolmiku nähtamatu mees (3) Riigikohus üllatas enam-vähem kõiki (7) Kultuur Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Sport Eesti rallitalent tahab jõuda kolme aastaga WRC-autosse (1) Dopingukultuur juurdub vaikselt meie jõusaalides Jaanus Kriiski kolumn. Võidu mõiste devalveerimine Spordi lühiuudised Merendus Valitsus liidab vee- ja maanteede ameti vastuseisust hoolimata Merenduse lühiuudised AK Ega inimene massina vastu saa: arvutid õpivad usinalt eesti keelt Hans teeb ära nelja inimese töö Eerik-Niiles Kross: Kremli jutupunktid Eesti ministri huulil (21) Uffe Ellemann-Jensen: mis ootab ees väikseid riike (2) EKI keelekool: tahaksin pihlapuu rüppe Sõda on kolinud metsast linna Valter Lang: jutt meist, kes me «euroopa inimeste» hulka ei mahtunud (1) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Armastatud maalikunstnik Tiit Pääsuke: «Ma tahaks ilu vastu võidelda!» (3) Vikerkaar loeb. Seitsmekäiguline lõunasöök luulude kastmes Viimane ENSV kommunist lahkub umbes aastal 2040 (1) Väike kell, mis mängis suurt rolli Aja auk. Bänd, kelle saatel astus inimene Kuule Juurikas. Kirjanduslikud kalduvused Juurika veerg. Hea Mart! Moetippude tulevärk Nädala plaat. Kolmerahvuseline klaveritrio ilma klaverita Sisikonda väänav delikaatne jutustus Arter Tuul Sepp: Me ei oska karta asju, mis meid päriselt tapavad (28) Vennad, kes kaklesid, ehitavad nüüd ükssarvikuid Rahu ja ei mingit kodusõda (1) Jüri Pihel: «Kuuldused televisiooni surmast on siiski tugevasti liialdatud. Vähemalt esialgu.» Kohtukullid kriiskavad Stockholmi Eesti Maja korstnatel Kuhu tõttad, vihmauss? Kassisaba kapritšo: Anni Arro ja tema pere kodu Bocuse d`Ori finaali jõudnud tippkokk Artur Kazaritski: kodutoit on luksus Minimõõdus tänavatoit: pontsakad pannkoogid. Justnagu Hollandis Opel näitas uut väikest elektriautot. Sõiduproovis korraga kaks väledat kaksikut: Opel Corsa-e ja Peugeot e-208 Miks mu arvuti on nii aeglane? (1) Moetippude tulevärk Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jüri Reinvere: Saksamaa oli lukku pandud

4 min lugemist
  • Saksamaa kultuurielu on täielikult hääbunud
  • Tuleviku väljavaated on pessimistlikud
  • Heaolu on inimesi rikkunud
Koroonakriisi mõjud Saksamaa kultuurielus olid näha juba paar päeva pärast Senati otsust sulgeda kohvikud, muuseumid, näitused, teatrid ja ülikoolid. Pildil Berliini Brandenburgi väravate esine väljak, mis varem pulbitses inimestest. FOTO: Christian-Ditsch.de via www.imago-images.de/imago images/Christian Ditsch

Saksamaal elav helilooja Jüri Reinvere kirjutab, et paarinädalasest vaikusest saksa kultuurielus kujuneb tõenäoliselt kuudepikkune, mille järel on ette näha massiivset kultuurikuhjumist. Oodatava majandussurutise tingimustes ei pruugi kõigile piisavalt publikut jätkuda.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Esmaspäeva õhtul ilmus lõpuks ka Angela Merkel telekaamerate ette. Senini oli Saksamaal, föderaalses liitvabariigis, koroonaviirusevastaste meetmete kasutuselevõtmine olnud üksikute liidumaade, mitte liitvabariigi korraldada. Kantsler teatas, et nüüdsest pole kinni mitte ainult teatrid ja kontserdisaalid ega keelatud mitte ainult üle viiekümnepealiste gruppide kogunemine, vaid kogu Saksamaal on suletud ka ujulad ja bingosaalid. Kinni lähevad kirikud, mošeed ja bordellid; siiani olid kirikud ja bordellid üles pannud vaheldumisi teateid, kuidas nendesse sisenemine on endiselt turvaline ning kuidas ukselinke – ja muud – desinfitseeritakse. Suletud on hotellid, juhul kui nad ei korralda hädamajutust, ning restoranid võivad kella 06.00–18.00 vahel lahti jääda, juhul kui nad oma lauad niimoodi paigutavad, et sööjate vahel tekib turvadistants. Kui esmaspäeva õhtul Frankfurdis linna peal käisin, nägin tänaval kahte inimest; rongid sõitsid mööda, reisijateks vaimud. Frankfurdi keskväljaku perroonil magas üks kodutu muretut und.

Tegelikult oli juba möödunud nädala jooksul saksakeelses Euroopas peatunud praktiliselt kogu elu – nimelt see osa elust, mis pole tööstus, tervishoid või kaubavedu. Berliin oli esialgu keelanud kuni viiesajapäised kokkusaamised, siis langetati see arv kahe päeva pärast viiekümnele. Kontserdid, teatrid, näituseavamised – kõiki neid lükati ja tõugati nagu loomakarja. Inimesed tegelesid sellega, et korraldasid oma elu päev päeva järel ringi, sõltuvalt sellest, mida vabariigi valitsus oli määranud. Ära jäi Berliini Staatsoperi „Idomeneo“ esietendus, ära jäetakse Salzburgi lihavõttepühade festival. Ära jäävad kirjandusfestivalid, lugejakohtumised, klubid, džässikontserdid. Spordivõistlusi korraldati nädal aega publikuta, staadionil valitses harras vaikus, nagu oleks tegemist Suure Prantsuse revolutsiooni aegse Ülima Vaimu ootamise ning mitte palli järel jooksmisega. Esialgu rahvas leppis riiklike manitsustega, mida siin ka palju jagati. Riik nimelt kinnitas, et tal on reserve, selja taga on nii palju nii heade maksulaekumistega aastaid, et Saksamaa ei pea kriisi kartma. Liitvabariigi kultuuriminister Monika Grütters teatas: kultuurielu taastumine garanteeritakse. Samal ajal rahval mure siiski kasvas: kui lubati, et poodides pole vaja hamstrit mängida ja neid tühjaks osta, sest riigil on piisavaid varusid, peatas Poola liikluse piiril ja valitsusaparaat sai kohe uue peavalu. Kui tarneahelad Poolast kinni jooksevad, pole Saksamaal enam aed- ja köögivilju. Globaalses maailmas on kõik üksteisest sõltuvamad, kui keegi seda eales ette on kujutanud, ning igal väljapressijal, kelle käes mingitki vahetuskaupa, on nüüd käes head ajad.

23.10.2020 25.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto