Sisukord
Eesti
Postimees
21.03.2020
Eesti Suur intervjuu ⟩ Professor Merits: kõigi testimine tekitab ainult infomüra (33) Tallinna volikogu pitsitab halastamatult üürnikku (3) Pane tähele ⟩ Keda testitakse ja keda mitte? Majandus Seekordne kriis on riikide majandustele uus proovikivi (6) Investor Mari ⟩ Mida teha börsikrahhi ajal? (3) Globaalne rahauputus rahustas turge Välismaa Väärinfo on mäng inimeludega (6) Üle Euroopa napib nii maske kui teste Mõttekojad koroonaviirusest: suletud piirid rikkusid suhted, kindlustunnet annaks juhtivate riikide ühisavaldus Arvamus Juhtkiri: analüüs ärevuse raviks (5) Marti Aavik: jääge negatiivseks! (1) Nädala nägu ⟩ Kapten, kes tõi omad tagasi (1) Riigi dilemmade sümboltädi Rahakambri võtmehoidja (6) Veebiööbik Orelipoiss Tõde võtab aega – Aro Velmeti 7 soovitust koroonauudiste tarbijale (9) Päeva karikatuur Kultuur Video ⟩ Kunst sinu ümber. Rõõmsameelne eksistentsialist Alexei Gordin Stoppard katku ajal Aja auk. Radikaalselt elatud elu Nädala plaat: Puder ja raadio ehk kes tahab saada Coldplayks Muusikaäri otsib kriisis uut mudelit Sport Video ⟩ Kristjan Ilves: nühin praegu viimaseid suusakilomeetreid Tehvandil. See õhuke kirme on veel maas Ülevaade ⟩ Kas jalgpall teeb publikuarvuga võrkpallile ära või riisub koore hoopis korvpall? Merendus Eesti merekaubavedudest on hoop mööda läinud (1) Tallinn Tallinna volikogu pitsitab halastamatult üürnikku (3) AK Liisi Karindi: Euroopa ja USA tõusva Aasia varjus Jaak Valge: demokraatia või liberaalne demokraatia (11) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Rõõmsameelne eksistentsialist Alexei Gordin Juurikas. Memedovi uus ja huvitav elu Arter Ahven kriisist: Ei saa elada roosa kilekott peas! Georg Ots 100. Suurt lauljat meenutab tema õde Maret Purde: ta oli täitsa tavaline eesti mees Sajad tuhanded tõvevoodis, riik ei tee peaaegu midagi! Pandeemia Eesti NSV moodi (12) Olümpiavõitjast aukolonel Kelly Holmes: Naised, sõjavägi on karjäär! (18) Soe salat on nagu praad. Kolm kuuma retsepti Sõiduproov: Euroopa aasta auto Peugeot 208. Ilus, ent vastuoluline Voldime lahti. Või kokku. Igaüks võib nüüd telefoni voltida Uskumatu ilu-uudis: meik on mehe võimu tunnus! (10) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pane tähele ⟩ Keda testitakse ja keda mitte?

1 min lugemist
Eile avatud koroonaproovide kogumise punkt Tartus Annelinna spordimaja juures. FOTO: Margus Ansu

Koroonaviiruse analüüs tehakse haigustunnustega ja meditsiinilise näidustusega inimestele.

Analüüsi vajalikkuse üle otsustab perearst, kes suunab patsiendi proovivõtmisele.

Perearstidele on antud juhised, kuid lõpliku otsuse langetab perearst ise, tundes oma nimistu patsiente, võttes arvesse patsiendi sümptomeid, üldist tervislikku seisundit ja kõiki kaasnevaid haiguseid.

Arst hindab individuaalselt iga üksikut juhtumit.

Ennekõike testitakse vanemaealisi ja kroonilisi haigeid sõltumata vanusest, see tähendab, et põhjendatud juhtudel testitakse mis tahes vanuses inimesi, kui selleks on meditsiiniline näidustus.

Perearstide ja terviseameti koostöös kokkulepitud juhised on abiks arstile ning kõiki juhise soovitusi tuleb vaadata koosmõjus. Inimese määratlemine riskirühmadesse ja otsuse tegemine on arsti kohus ja vastutus, seda ei saa teha inimene ise ega peagi tegema.

Analüüsi vastus ei muuda ravi, arst lähtub ravi määrates haiguse sümptomitest ja patsiendi üldseisundist, võttes arvesse kaasnevaid kroonilisi haiguseid.

Analüüs tehakse ka kõigile viirushaiguse sümptomitega haiglaravil viibivatele haigetele.

Testimise põhimõtteid on terviseameti sõnul praeguses kriisis vaja järgida nii isikukaitsevahendite, laborivahendite kui ka tervishoiutöötajate ratsionaalseks kasutamiseks olukorras, kus tõsised tarnehäired on reaalsus.

Testimise korraldus on praegu muutumas, terviseamet annab selle kohta infot järk-järgult. Samuti vaadatakse olukorra muutudes vajaduse korral üle arstidele antud juhised.

Haigestumisel või muu tervisemure korral on esmane kontakt perearst või perearsti nõuandeliin 1220. PM

Seotud lood
20.03.2020 23.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto