Pane tähele ⟩ Keda testitakse ja keda mitte?

Eile avatud koroonaproovide kogumise punkt Tartus Annelinna spordimaja juures. FOTO: Margus Ansu

Koroonaviiruse analüüs tehakse haigustunnustega ja meditsiinilise näidustusega inimestele.

Analüüsi vajalikkuse üle otsustab perearst, kes suunab patsiendi proovivõtmisele.

Perearstidele on antud juhised, kuid lõpliku otsuse langetab perearst ise, tundes oma nimistu patsiente, võttes arvesse patsiendi sümptomeid, üldist tervislikku seisundit ja kõiki kaasnevaid haiguseid.

Arst hindab individuaalselt iga üksikut juhtumit.

Ennekõike testitakse vanemaealisi ja kroonilisi haigeid sõltumata vanusest, see tähendab, et põhjendatud juhtudel testitakse mis tahes vanuses inimesi, kui selleks on meditsiiniline näidustus.

Perearstide ja terviseameti koostöös kokkulepitud juhised on abiks arstile ning kõiki juhise soovitusi tuleb vaadata koosmõjus. Inimese määratlemine riskirühmadesse ja otsuse tegemine on arsti kohus ja vastutus, seda ei saa teha inimene ise ega peagi tegema.

Analüüsi vastus ei muuda ravi, arst lähtub ravi määrates haiguse sümptomitest ja patsiendi üldseisundist, võttes arvesse kaasnevaid kroonilisi haiguseid.

Analüüs tehakse ka kõigile viirushaiguse sümptomitega haiglaravil viibivatele haigetele.

Testimise põhimõtteid on terviseameti sõnul praeguses kriisis vaja järgida nii isikukaitsevahendite, laborivahendite kui ka tervishoiutöötajate ratsionaalseks kasutamiseks olukorras, kus tõsised tarnehäired on reaalsus.

Testimise korraldus on praegu muutumas, terviseamet annab selle kohta infot järk-järgult. Samuti vaadatakse olukorra muutudes vajaduse korral üle arstidele antud juhised.

Haigestumisel või muu tervisemure korral on esmane kontakt perearst või perearsti nõuandeliin 1220. PM

20.03.2020 23.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto