Sisukord
Majandus
Postimees
21.03.2020
Eesti Suur intervjuu ⟩ Professor Merits: kõigi testimine tekitab ainult infomüra (33) Tallinna volikogu pitsitab halastamatult üürnikku (3) Pane tähele ⟩ Keda testitakse ja keda mitte? Majandus Seekordne kriis on riikide majandustele uus proovikivi (6) Investor Mari ⟩ Mida teha börsikrahhi ajal? (3) Globaalne rahauputus rahustas turge Välismaa Väärinfo on mäng inimeludega (6) Üle Euroopa napib nii maske kui teste Mõttekojad koroonaviirusest: suletud piirid rikkusid suhted, kindlustunnet annaks juhtivate riikide ühisavaldus Arvamus Juhtkiri: analüüs ärevuse raviks (5) Marti Aavik: jääge negatiivseks! (1) Nädala nägu ⟩ Kapten, kes tõi omad tagasi (1) Riigi dilemmade sümboltädi Rahakambri võtmehoidja (6) Veebiööbik Orelipoiss Tõde võtab aega – Aro Velmeti 7 soovitust koroonauudiste tarbijale (9) Päeva karikatuur Kultuur Video ⟩ Kunst sinu ümber. Rõõmsameelne eksistentsialist Alexei Gordin Stoppard katku ajal Aja auk. Radikaalselt elatud elu Nädala plaat: Puder ja raadio ehk kes tahab saada Coldplayks Muusikaäri otsib kriisis uut mudelit Sport Video ⟩ Kristjan Ilves: nühin praegu viimaseid suusakilomeetreid Tehvandil. See õhuke kirme on veel maas Ülevaade ⟩ Kas jalgpall teeb publikuarvuga võrkpallile ära või riisub koore hoopis korvpall? Merendus Eesti merekaubavedudest on hoop mööda läinud (1) Tallinn Tallinna volikogu pitsitab halastamatult üürnikku (3) AK Liisi Karindi: Euroopa ja USA tõusva Aasia varjus Jaak Valge: demokraatia või liberaalne demokraatia (11) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Rõõmsameelne eksistentsialist Alexei Gordin Juurikas. Memedovi uus ja huvitav elu Arter Ahven kriisist: Ei saa elada roosa kilekott peas! Georg Ots 100. Suurt lauljat meenutab tema õde Maret Purde: ta oli täitsa tavaline eesti mees Sajad tuhanded tõvevoodis, riik ei tee peaaegu midagi! Pandeemia Eesti NSV moodi (12) Olümpiavõitjast aukolonel Kelly Holmes: Naised, sõjavägi on karjäär! (18) Soe salat on nagu praad. Kolm kuuma retsepti Sõiduproov: Euroopa aasta auto Peugeot 208. Ilus, ent vastuoluline Voldime lahti. Või kokku. Igaüks võib nüüd telefoni voltida Uskumatu ilu-uudis: meik on mehe võimu tunnus! (10) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Globaalne rahauputus rahustas turge

2 min lugemist
Eile oli New Yorgi börsil juba rõõmsam päev. FOTO: LUCAS JACKSON/Reuters/Scanpix

Pärast viimast kahte pöörast nädalat maailma börsidel rahunesid need üleeile-eile mõnevõrra maha tänu maailma riikide keskpankade sekkumisele turgudele ja valitsuste lubadustele majandus rahaga üle külvata. Tegemist on ilmselt siiski ajutise hingetõmbega.

Viimase kuu jooksul pole globaalsed aktsiaturud suutnud hoida ühte tõusu. Aktsiakauplejad hoiatavad, et niikaua kui pole märke, et pandeemia levik aeglustub, on kõik turu taastumised ajutised.

«Turg januneb meditsiinilise lahenduse järele,» ütles Financial Timesile Deutsche Banki strateeg Jim Reid.

«See on turg, millel pole mitte midagi, mis seda stabiliseeriks,» lausus The Wall Street Journalile investeerimispanga Charles Schwab globaalsete investeeringute pea­strateeg Jeffrey Kleintop. «Niikaua kui me ei näe juhtumite (Covid-19sse haigestunute arvu – toim) tippu, ei näe me ka tõenäoliselt turu põhja,» lisas ta.

Euroopa Keskpank teatas öösel vastu neljapäeva erakorralisest võlakirjade ostu programmist.

Pandeemia esimesed mõjud on juba näha Ameerika Ühendriikide statistikas. Esimest korda töötu abiraha saajateks registreerunute arv tegi eelmisel nädalal suurima hüppe alates 2017. aasta septembrist. Kuid analüütikud kardavad, et lähinädalatel see arv kasvab.

«Kui me näeme, et terved majandused või terved populatsioonid lõpetavad tegevuse, on sellel massiivne majanduslik mõju ja mitte keegi ei tea, kaua see kestab,» ütles investeerimispanga State Street Global Advisors Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika turgude investeerimisstrateegia juht Altaf Kassam.

Euroopa Keskpank teatas öösel vastu neljapäeva erakorralisest võlakirjade ostu programmist, mille maht on 750 miljardit eurot. Programm on kavas lootuses, et see vähendab muret euroala kõige suurema võlakoormusega riikide pärast.

«Kindlus võlakirjaturul on peamine, sest koroonaviiruse tõttu näeme ilmselt laialdast eelarvemahu kasvamist,» ütles varahaldusettevõtte Newton Investment Management portfellijuht Paul Markham.

Mõnevõrra stabiliseerunud on ka Tallinna börs. Kui esmaspäeval tegi kohalik börs läbi oma ajaloo suuruselt kaheksanda kukkumise, siis nädala ülejäänud päevadel börsiindeks OMXT tõusis – eile peaaegu neli protsenti.

Seotud lood
20.03.2020 23.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto