Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
04.04.2020
Arteri intervjuu ⟩ Minister Tanel Kiik: aprilli keskpaik tuleb kõige raskem (8) Eesti Lootuskiiri on, imeravi veel mitte Koroona alistas särasilmse rahva­tantsija Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) Koroonakriis sundis testitulemused liikuma reaalajas Siseministeerium maksab juhtidele kopsaka preemia (10) Haige mees sai ravile pärast inimese ründamist Majandus Mari portfell kukkus koroonakriisiga miinusesse (6) Koroonakriisi võimalik võitja Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Välismaa New Yorgis sunnitakse tööle ka koroonahaiged meedikud (1) Stoltenbergi sõnul jätkab NATO Baltimaade kaitsmist nagu alati (5) Raport soovitab harjutada vägede Baltimaadesse toomist (1) Lawrence: raudteel liigub sõjatehnika kiiremini (1) Hodges: Venemaa ei mõtle «sõjas» või «ei ole sõjas» (1) Arvamus Juhtkiri: kiire toiduabi väldib nakatumist Nädala nägu ⟩ Raskete kohtade hirm Piiride nihutajad Komandör kaotas närvi (6) Õige inimene õiges kohas (1) Sport Ville Arikese kolumn: koroonakriis näitab ära sportlaste sisu POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Läti mitmevõistleja rühib Kirdi imelise tööeetika ja eestlaste professionaalsuse abil tagasi tippu Merendus Ehitusloata kaldakindlustus annab Kloogaranna suvilale lisaaega (16) Tallinn Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) AK Kaido Kama: õppetunnid, millest ei õpita (10) Mikael Raihhelgauz: põimsus peab edasi kasvama «Koroona» naabrid Kaupo Vipp: teame, aga ei usu (1) EÜS 150: inime on mõõt! (1) Õpetlik isolatsiiniajastu lauamängu Nupukoroona Kunst sinu ümber. Peidetud lugude jutustaja Jaanus Samma (1) Poola suurkuju ja eeskuju NÄDALA PLAAT: Reisialbumid Tallinnast Los Angelesse, Göteborgist Ühendkuningriiki Plaat, mis vaatab mööda Juurikas. Minu eriolukorra päevik Arter Arter ⟩ Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma? (9) Kõik lõpeb kord... aga millal? Kohutav reis: avalik rööv ja kriminaalist prints (5) Hiina pikksilm. Huawei P40 Pro: kas saame hakkama Google‘ita? (1) Linn ja auto. Sõiduproov Volkswageni väikse elektrikaga (1) Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Positiivse lisaeelarve asemel tulid ranged säästumeetmed

3 min lugemist
Annelinna gümnaasiumi remondiks on linnaeelarves ette nähtud 9,6 miljonit eurot ja linnavalitsuse kinnitusel ehitatakse koolimaja valmis. Kristjan Teedema FOTO: Kristjan Teedema

Tartu eelarve on praegu 208 miljonit eurot, kevadel plaanis linnavalitsus viie miljoni euro suurust lisaeelarvet. Selle koostamine pandi aga seisma ning eilseks pidid linnavalitsuse osakonnad kokku lööma koroonakriisi senised kulud ja reastama tööd, mida saab ära jätta või edasi lükata. Täna peaks olema esimene suurem arutelu selle üle, kuidas edasi.

«Ametlikke prognoosandmeid ei ole ja neid on raske saada. Püüame ennustada, aga iga päev tuleb uusi sõnumeid,» ütles Tartu rahandusosakonna juhataja Külli Lust. «Me ei tea, mida riik mõtleb. Eelmine kord kärpis riik kohalikke omavalitsusi ka. Olen püüdnud ühendust saada rahandusministeeriumi ametnikega, aga nemadki ei tea. Arvudest ei oska rääkida. Kõik on soolapuhumine.»

Ükshaaval kaalumine

Lust on varem viidanud viimatise masu kogemusele ja pakkunud, et paarkümmend miljonit eurot võib linnaeelarvele miinust tulla. Tartu rahanduse abilinnapea Gea Kangilaski kuulis sama hinnangut ka eile hommikul. «Selle raskus jääb ilmselt teise poolaastasse, kui hakkab välja paistma laekumata tulu,» ütles Kangilaski.

Tartu abilinnapea Gea Kangilaski. FOTO: Sille Annuk

Lust jäi aga enda juurde: andmeid on liiga vähe, rahandusministeeriumi prognoosi lubatakse 3. aprillil. «Hakkasime eelarvestrateegiat tegema kaks nädalat tagasi, praegu on endal ka seda imelik lugeda,» nentis ta.

Linnavalitsuses on reegel, et kõik soetused ja hanked, mille hind on üle 10 000 euro – isegi kui need on eelarves nimetatud –, vajavad üleotsustamist. Linnavalitsuse uue loata neid välja kuulutada ei või.

Kui hange on juba tehtud, tehakse töö ka ära. Näiteks on linnapea Urmas Klaas öelnud, et Annelinna gümnaasiumi põhjalik ümberehitus viiakse kindlasti lõpule.

Samuti ei ole pidurdust ette näha Riia-Vaksali ristmiku ümberehitustöödel, sest euroraha on mängus ja ettevalmistustööd tehtud. Eurorahast linn loobuda ei taha ja trahvid oleksid soolased.

Tohutult palju teadmatust, eelarve suur miinus on tõenäoline, möönis Tartu abilinnapea Gea Kangilaski.

Ometi ütles linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak, et muretseda on põhjust küllaga. Kas materjali saab tarnida, kas töötegijad püsivad terved? Vaksali tänava sõlme ehitusel peaksid juunis saabuma raudteetammi alla tunnelit puurima itaallased. Kas nad ikka saavad tulla?

Samas võib kärpeid tulla ka pikaajaliste hooldushangete puhul, kui läbirääkimistel õnnestub kokku leppida töömahu vähendamises – masu ajal nii oli, tänavakoristusmasinad hakkasid harvemini sõitma.

Esimene kokkuvõte

«Teisipäeval koguneme eelarveteemat arutama,» ütles Kangilaski eile. «Esmaspäev oli tähtaeg, kõik osakonnad pidid saatma ülevaate eriolukorrast tulenevatest kuludest, need pole veel kokku löödud. Ka prognoosi laekuvatest tuludest. Linnavarade ja linnamajanduse osakonnal palusime prioriseerida investeeringuid: mis on olulisim ära teha, mida saab edasi lükata, kust kokku hoida.»

Suurim erakorraline kulu on teada: kuueks nädalaks lapsevanemate lasteaiatasust vabastamine maksab 700 000 eurot.

«Väga teeb muret, et valitsuselt ei ole mingitki sõnumit, kas minnakse kohaliku omavalitsuse tulude kallale või ei,» märkis Kangilaski. «Kas saame arvestada, kas kõik seni seadusega paikapandu jääb? Ei saa arvestada ka sellega, kas valitsus katab kuidagigi kohalikule omavalitsusele kriisiga seotud erakorralisi kulusid. Tahaksime kindlust, et omavalitsustele raha eraldamise arvutusvalemite kallale ei minda. Tohutult palju teadmatust, eelarve suur miinus on tõenäoline.»

Mida edasi lükatakse, on vara öelda. «Kus on selge, et linn saab sisse tuua lisaraha, neist investeeringutest hoiame kinni,» ütles Kangilaski. «Mida võib ära jätta, on täiel määral linnaeelarvest rahastatavad asjad. Peame selle üle vaidlema.» Näiteks jalgpallihalli tarvis on riik lubanud toetust 600 000 eurot, lasteaedadele on riik lubanud renoveerimistoetust. Aga näiteks vabastajate monumendi rajamise 130 000 eurot saab ehk lükata tulevasse aastasse.

«Kui inimene loeb praegu eelarvet ja arvab, et kõik see saabki tehtud, siis seda kinnitada ei saa,» nentis Haak. «Kellelgi ei ole pilti ees, kui suur auk meid ees ootab. Elame suuresti üksikisiku tulumaksust, aga kui inimestel ei ole tööd, kui nad ära koondatakse, siis seda tulu ei ole. Kui avalik sektor tellimusi kokku tõmbab, annab see lumepallile hoogu veel juurde.»

Seotud lood
03.04.2020 04.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto